گالری لبخند طلا
 
 
 
 


آدرس  : فلکه اول صادقیه  جنب بانک صادرات شماره ۶۹۹

تلفن : ۹۸۲۱۴۴۲۱۱۰۸۳+ 

۹۸۲۱۴۴۲۰۷۱۶+


 |+| نوشته شده در  89/06/27ساعت 15:46  توسط sam  | 

جواهری لبخند طلا با بیش از سی سال تجربه در عرصه طراحی و ساخت جواهرات آماده پذیرفتن سفارشات شما هموطانان عزیز میباشد

عکس مدل زیبای جواهرات طلا و نقرهعکس مدل زیبای جواهرات طلا و نقرهعکس مدل زیبای جواهرات طلا و نقره

.

   جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ذیل تماس حاصل بفرمایید:

۰۲۱۴۴۲۱۱۰۸۳

۰۲۱۴۴۲۰۷۵۱۶

۰۹۱۲۲۴۷۰۵۸۲


 
 |+| نوشته شده در  89/02/14ساعت 19:35  توسط sam  | 
نکاتی برای نگهداری طلا
مروارید(PEARL): مـروارید را بــا قــرار دادن دانـه بـسیـار ریــزی درون صـدفها کشت مـی دهـنـد. هر اندازه مروارید درشت تر و گردی آن خوش فرم تر باشد، گـران قیـمـت تـر میباشد. انواع مختلف آن به قرار زیر است:
مروارید AKOYA: مروارید آکویا در سواحل چین و ژاپن تولید میگردد.
مروارید SOUTH SEA: مروارید دریای جنوب در استرالیا،اندونزی و فیلیپین تولید میگردد.
مروارید TAHITIAN: مروارید تاهیتی در جزیره تاهیتی تولید می گردد


الماس (DIAMOND)
گرانقـیمت ترین جواهر می باشد. عیـار آن بـر اســاس وزن است. هر قیراط به 100 قسمت تقسیم میگردد بنابراین الماس با درجه 75 ، 0.75قیراط میباشد. هر چه الماس بزرگتر باشد گرانقیمت تر است. کیفیت الماس به 3 ویژگی دیگر بستگی دارد:
1- نوع تراش (CUT): نـوع تــراش الماس را مشخص میکند بعبارتی دیگر درخشندگی آن را؛ مثلا برلیان نوعی از تراش الماس میباشد.
2- وضوح (CLARITY): عیوب الماس مانند لـکه ها و یـا شکـافـهـای ریــز را مـشــخص میکند. هر چه الماس وضوح بیشتری داشته باشد ارزشمند تر است.
3-رنگ (COLOR): رنگ الماس از سفید شروع شده و تا سـایـه هایی از زرد و قهوه ای موجود میباشد.
انواع ساختگی الماس نیز وجود دارند که مـعـروفتریـن آن CUBIC ZIRCONIA می بــاشد. اینگونه میتوانید آن را از الماس اصل تشخیص دهید:
1-زیرکونیا %75 سنگین وزن تر از الماس میباشد


نکاتی برای مراقبت از جواهر آلات
1- هنگام حمام گرفتن و یا شتستشوی دست هـا، جـواهر آلات خـود را در بیاورید چون صابون سبب ایجاد لایه نازک روی جواهر آلات میگردد.
2- با جواهر آلات آشپزی نکـنیـد زیـرا گـرمای شـدید و روغــن موجب صدمه زدن به نگین جواهرآلات میگردد.
3- همواره پس از آرایش و یا عطر زدن جواهر آلات خود را به تن کنید.
4- فلزات قیمتی را تنها با یک پارچه ویژه پرداخت و یا پارچه نمدی پاک کنـیـد زیـرا حوله و یـا پارچه به خاطر آن کـه گـرد و غبـار را در خــود دارنـد باعث خراش برداشتن جواهر آلات میگردند.
5- جواهر آلات را از ضربه، مواد شیمیایی، نور خورشید و گرمای شدید محافظت کنید.
6- در استخر و یا شستشوی ظروف و یا لباسها جواهر آلات خود را در بیاوریـد زیـرا کـلـر سبب تغییر رنگ و یا شل شدن نگین ها میگردد.
7- جواهر آلات را بمنظور جلوگیری از خراشیده شدن بطور مجزا نگهداری کنید.
8- نگهداری نقره در یک کیسه در بسته کدر شدن آن را بتعویق می انــدازد. اما هیچگاه مروارید را درون کیسه پلاستیکی قرار ندهید.
9- بهترین روش تمیز کردن جواهر آلات استفاده از آب و صابون اندک بهمراه یـک مـسـواک نرم میباشد.

مهزیار صانعی مقدم - جواهری لبخند

 |+| نوشته شده در  89/02/14ساعت 19:11  توسط sam  | 
مروارید:
به زبان هندی به مروارید موکتا یا موتی و به عربی به آن لولو به زبان انگلیسی به آن (پرل) می گویند جواهری زیبا و خوش زرق و برق می باشد.در مصر و آسیا و بسیاری از کشورهای دنیا از قدیم به عنوان جواهری برای زیبایی بکار می رفته و جزو زیورآلات بکار گرفته می شد.در قدیم استفاده و پیشکش کردن آن را به خدایان ثواب می دانستند.در بسیاری از کتب قدیمی هندوستان آمده که استفاده ی از مروارید دیو و جن را دور ساخته و ملائکه را جذب می نماید.

ایرانیان اقسام مروارید را چهار نوع می دانند:
1.بحرینی = در نزدیکی بحرین به دست می آید.
2.هرمزی = در نزدیکی هرمز به دست می آید.
3.عمانی = در سواحل عمان صید میگردد.
4.صراحی شکل = چنانچه در صدف یک مروارید باشد که به آن دریتیم اطلاق میگردد.
هندیان اقسام مروارید را 10 نوع میدانند:
1.میانی = مایل به سیاه
2.سرمئی = کمی مایل به سیاهی
3.چوناکهاری یا (تامچی) = مایل به قرمز
4.پوربی یا (کورکور) = ریزریز یا قلیل المقدار
5.بیهیرین = برنگ شیشه
6.کچیا = زرد رنگ
7.کاهیل = سفید کامل
8.سنگلی = مایل به سبز
9.تت گری = مایل به آبی
10.جاوام کهاری = مایل به سبز

اروپائی ها اقسام مروارید را 3 نوع دانسته و آن را نسبت به اندازه های آن میدانند.(بزرگی،کوچکی)

صلابت و ترکیبات کیمیایی:
سختی و استحکام آن 5.20 تا 5.30 درجه می باشد.در ترکیبات آن کربونیت آف لائم وجود داشته و نیز ماده ی سازنده ی صدف،مروارید مرکب بوده و با حرارت کمی کشته ی آن به دست می آید.

رنگ:
مروارید سنگی شفاف و براق می باشد.مروارید معمولا سفید،شرابی،خاکی،خاکستری مایل به سیاه،آبی و زرد میباشد،رنگ اصلی آن سفید براق و شفاف می باشد و عموما رنگهای دیگر و مروارید رنگی چیز،دیگری به غیر از مروارید می باشد مانند اوپل.
جلا:
اگر مروارید بدون سوراخ باشد،به انگلیسی به ورجن و به فارسی به آن مروارید ناسفته میگوئیم،و مرواریدی که سوراخ شود در زبان انگلیسی ودو و به فارسی مروارید سفته گویند.اگر مروارید را مدتی بر بدن برهنه قرار دهید،درخشندگی و برق آن تغییر می کند.چربی،عرق،گازهای بدبو و کثافات کلا درخشندگی و برق مروارید را از بین می برد.برای دور کردن مسئله و درخشندگی و جلای مروارید آن را در یک ظرف قرار داده،مقداری برنج روی آن ریخته و سپس شیر را گرم کرده و بر روی آن می ریزیم،مدتی که بماند،درخشندگی و برق خود را بازیافته و براق می گردد،برای شکنندگی و جلوگیری از خرد شدن مروارید هم از منگنز(میگینشیا) استفاده می نمایند.

طریقه ی شناخت:
طریقه ی شناخت مروارید اصل رنگش روشن بوده و تیره و مات نمی باشد،در ضمن سوراخ آن بزرگ و موزون می باشد،کسانی که تجربه و شناخت داشته باشند با نگاه کردن تشخیص خواهند داد.

عیب:
موقع خرید باید دقت داشته باشیم که جدای از اصل بودن مرواریدی که می خریم:1.در بالا سوراخ نداشته یا نشده باشد 2.سوراخ آن کوچک نباشد 3.سوراخهای آن کوچک بزرگ نباشد 4.سوراخ آن ریز و کوچک نباشد 5.ارزش آن بستگی به شکل و قیافه آن دارد و در ضمن از نظر درخشندگی و برق هر چه بهتر باشد بهتر است.

افعال طبی:
مروارید مفرح و ملطف قلب و روح بوده لهذا به تمامی بدن سرایت می کند.امراض و بیماریهای معده،قلب و جگر،جنون،بواسیر،یرقان،نفث الدم و نزف الدم را شفا می بخشد.برای بیماریهای کلیه مفید بوده و آن را درمان می کند،کلیه ی سنگهای بدن را به وسیله ی ادرار دفع می کند.برای بواسیر و بواسیر خونی و حیض نافع بوده و آنها را درمان می نماید،محلول برص را دافع و جلن را دور می سازد.برای حامله مفید می باشد کشته ی مروارید برای استفراغ،بوی بد دهان،سردرد،ورم و بیماریهای چشم داروئی نمونه می باشد.برای جوش،کرک،حساسیتهای پوستس بسیار مفید بوده و اگر از کشته ی آن آن به بچه ی 40 روزه داده شود،تمامی عمر در برابر جوش و بیماریهای پوستی بیمه خواهد شد.کشته ی مروارید معجون بوده و تقویت کننده بدن می باشد.کلا کشته ی مروارید برای بسیاری از بیماریهای داخلی و بیماریهای فکری و روحی مفید بوده و درمان کننده می باشد،اگر زن باردار 2 دانه مروارید و یک دانه مرجان را به شکل تعویذ بهمراه داشته باشد هیچ آسیبی به او و بچه وارد نشده و بچه ی او به سلامت پای به دنیا خواهد گذاشت،اما برای کسی که بیماری مثانه داشته باشد استفاده از کشته مروارید مضر می باشد.

خواص س ح ر ی:
استفاده از مروارید به آدمی صبر و اراده می دهد.جن و دیو را دور کرده و خیالات ناپاک را از ذهن آدمی دور میسازد و عفت و پاکدامنی هدیه می آورد.اعتقاد بر این است که مروارید دارای روح و موکل می باشد و تاثیرات روحانی آدمی را جذب می نماید.به همین دلیل در زمان خرید مروارید بایستی که مطمئن شویم که مرواریدی که می خریم،دست اول بوده باشد و تعلق به کسی نداشته باشد و اگر چنین بوده کاملا بدانیم که صاحب قبلی آن که بوده و چه جور آدمی می باشد بهتر این است که مروارید دست اول باشد و قبلا از آن استفاده نشده باشد.همینطور سنگ اوپل و پرل پس دقت می کنیم که برای خرید مروارید اوپل و پرل مطمئن شویم که این جواهرات دست اول و نو باشد و بعدا از آنها استفاده نمائیم
 |+| نوشته شده در  89/01/31ساعت 22:55  توسط sam  | 
یاقوت:
به یاقوت در زبان هندی مانک و به انگلیسی روبی میگویند،به خاطر رنگ زیبا و ظاهر و وضع خوشی که دارد از جواهرات دیگر افضل بوده و بسیار طرفدار داشته و نگاه را به دنبال خود می کشد.
اقسام یاقوت:
بعضی ها یاقوت را چهار نوع معرفی می کنند:1.یاقوت مشرقی  2.دوم سپائنل روبی که بعضی ها به آن لعل رمانی میگویند  3.پیس روبی    4.چهارمی روبی سیل ،البته سه یاقوت آخری از نظر از نظر رنگ با یاقوت هم پله هستند ولی از نظر سختی و وزن مخصوص با یاقوت فرق دارند و به خاطر همین درجه دوم به حساب می آیند.ایرانی ها و اعراب را فقط دو نوع میدانند:1.یاقوت  2.لعل بعضی ها فکر می کنند که یاقوت بایستی در شب مانند روز درخشان باشد،به همین دلیل به آن شب چراغ می گویند.تهیوفریستیس نوشته که شکل یاقوت در زیر نور آفتاب همانند زغالی است که روشن و درخشان باشد.جواهر فروشان هندی یاقوت را هفت نوع میدانند:1.جولان=سرخ درخشان  2.بنوسی=سیاه مایل به سرخ(نوع خوبی نیست)  3.ناجاوت=این نوع دارای شکاف می باشد(این نیز نوع خوبی نیست)  4.کلکون=مایل به زردی  5.اطلسی  6.آتشی  7.کهیرا=به رنگ برنج(سفید).
صلابت یاقوت:
یاقوت از نظر سختی بعد از الماس قرار دارد و فقط الماس آن را می برد و بقیه سنگها را قطع می نماید(مانند:نیلم-زمرد-پکهراج و غیره).سختی آن 9 درجه می باشد.
رنگ یاقوت:
درخشان دارای چمک بلورین می باشد،آدمی فکر میکند که در شب چراغ مهتابی روشن است یا که مهتاب می تابد،رنگ آن مانند خون کبوتر سرخ می باشد،بعضی شرابی و ارغوانی هم دیده می شوند.اعراب عقیده دارند زرد-کبود-سفید و سبز نیز وجود دارد البته اینها همه رمانی بوده و رنگ عمده آن رنگ اناری است.سرخ رنگ چهار نوع می باشد:1.سرخ حمری=قرمز سیر   2.سرخ اودی=شرابی   3.سرخ نارنجی   4.سرخ نیموی=رنگ لیموئی سیر،کبود رنگ چهار نوع می باشد:1.کبود آسمان گون=آسمانی رنگ   2.کبود کوهلی=سرمه ای  3.کبود لاجوردی=رنگ لاجورد   4.کبود پستائی=مغز پسته ای.
قوت و نیروی انعکاس یاقوت:
قوت انعکاس یاقوت 2 برابر می باشد و در آن چند درجه قوت برقی پیدا شده و چند ساعت به طول می انجامد.
ترکیبات کیمیائی یاقوت:
در ترکیبات آن 5و98 صدم درصد الومینیا،5% اکسید آف آئرن و 5% آهک وجود دارد.بعضی معتقدند که به غیر از یاقوت سرخ بقیه انواع یاقوت تاب گرمی و حرارت را ندارند،بعضی دیگر می گویند که یاقوت سرخ هم در مقابل حرارت درخشندگی خود را از دست داده و رنگ آن نیز روشن شده و به سفید مایل می شود و بعضی می گویند یاقوت سفید در اثر حرارت قرمز خواهد شد.در حقیقت حرارت،عرق بدن،روغن و گازهای بدبو رنگ یاقوت را خراب کرده و رنگ آن روشن می گردد.
طریقه ی شناخت یاقوت:
در زمان خرید باید کاملا مراقب باشید و امتحان کنید که یاقوت اصل و خالص باشد،زیرا که پلک،لعل زمانی،پکهراج شرابی درست مانند و شبیه یاقوت می باشند و آنها را به جای یاقوت به شما می فروشند به غیر از دوربین از دو طرف هم که رنگها علیحده،علیحده نشان دهد،لعل رمانی،پلک و غیره هم این دو رنگی معلوم نخواهد شد.بعضی اعتقاد دارند که بر روی یک کاغذ سفید یاقوت را قرار داده و یک قطره خون تازه ی کبوتر را بر روی آن کاغذ بریزید رنگ قطره ی خون بایستی که یکی باشد،سپس بدانید که آن یاقوت اصل است،اما شناخت واقعی این است که وزن مخصوص و خواص آن را می خواهید معلوم کنید یاقوت اصل را هیچ چیز به جز الماس نبریده و اگر سنگی به غیر از الماس آن را ببرد این سنگ یاقوت نمی باشد.
عیب های یاقوت:
بعد از آنکه مطمئن شدید یاقوت شما اصل است،باید به نکات دیگری نیز توجه کنید چون این عیوب باعث بی ارزش شدن سنگ می شود این عیوب به ترتیب ذیل است:1.چیر=شکاف    2.دودهک=یعنی دودهیا یا رنگ خاکی  3.ابرق یعنی دارای پرده  4.دابها=بی آب  5.نیوسی=سیاه رنگ(خراب)  6.شکاف دار با نشانهای خاکستری  7.جوتلا=همراه با یک عیب رنگ زرد هم باشد  8.جاوا=همراه با یک عیب شرابی یا سیاه رنگ باشد.
افعال طبی یاقوت:
حکمای عرب و فارس می گویند که هر کس که یاقوت را به همراه داشته باشد ناراحتی های معده از او دور شده و به مغز طاقت و قدرت می دهد،اگر از کشته ی آن استفاده گردد قش،صرع،جنون،طاعون و هیضه ی شدید درمان می گردد.گردش خون را تنظیم کرده و سموم را از بدن دفع می نماید در مقابل نیش گزندگان خطر ناک پاد زهر بوده و هیضه ی شدید را درمان می نماید خون را صاف کرده و نبض را کنترل کرده عادی میسازد و به روح آدمی طاقت میدهد اگر نزدیک چشم نگاه داشته و یا از سرمه ی آن استفاده کنید تمام امراض و شکایات چشم را دور می سازد،اگر نزدیک دهان باشد بوی بد دهان را از بین می برد،به دل استقلال داده و خوف و ترس را از بین می برد.
خواص س  ح  ر  ی یاقوت:
اضطرابی را که شیطان در دل آدمی قرار می دهد،دور می سازد.به روح طاقت می دهد دارنده ی انگشتری یاقوت به مراد دل خود رسیده و حاجتش برآورده می شود.حوادث برقی را از آدمی دور میسازد،باعث رفعت و عزت آدمی میشود رنگ سرخ آن بهتر است بیماریهای داخلی را از برج عقرب دور میسازد و به او اعتماد به نفس و هوشیاری داده و به او مدد می دهد که تا آخرین لحظه در مقابل مشکلات ایستاده و موفق گردد.غم و غصه های گذشتهرا از یاد آدمی دور می سازد از بیماریها آدمی را حفاظت مینماید،اگر بر دست راست باشد بیماریهای زنانه را دور می کند یاقوت یک سنگ قیمتی است که دارای شعاعین برقی قوی می باشد،مختص ستاره ی مریخ و دوست اورانوس می باشد به آدمی همت و شجاعت می دهد و خیلی زود حالات بد را از آدمی دور ساخته و نتیجه ی مطلوب را برای ما به ارمغان می آورد.
لعل:
رنگ آن ارغوانی بوده و گرمی،سردی برای آن یکسان می باشد.استفاده ی از آن به آدمی صبر داده،سیلان خون را بند می آورد،یبوست را دور میسازد بواسیر و امراض بلغمی را از آدمی دور می سازد استفاده از سرمه ی آن دید چشم را قوی میسازد در کتاب عربی عذاب البلدان نوشته شده که لعل از گاو دریایی حاصل شده و اگر اندازه ی آن کوچک باشد به آن لالدی گفته میشود.هر کسی از آن استفاده نماید شاد و خرم زندگی میکند خواب پریشان و احتلام را از شخص دور می کند فکر و غم و غصه را دور می سازد.کشته ی آن رنگ را سرخ کرده چشمها را روشن و براق میسازد،غم و غصه را دور می کند
 |+| نوشته شده در  89/01/31ساعت 22:54  توسط sam  | 

الماس)):سنگی با ظاهر درخشان و دلفریب،نصیب هر آدمی در دنیا نخواهد شد.در هر زمانه مردم به آن علاقه نشان داده و قدر آن را دانسته اند به خاطر طرح و رنگ و نقش و ظاهر زیبایش بر تمامی جواهرات ارجحیت دارد به زبان پنجابی به آن هیرا و در زبان انگلیسی به آن دیاموند میگویند و در زبان فارسی و عربی به آن الماس میگویند.
((اقسام الماس)):                                                                                                                                 در کتب قدیمی از فوائد و برکات الماس مطالب زیادی وجود دارد مردم هند تنها به صرف زینت از الماس استفاده نمیکنند بلکه عقیده دارند که همراه داشتن الماس باعث شادمانی آنها شده و راحت می توانند فکر کرده و مسائل را برای خود تجزیه و تحلیل نمایند.
مردم هند آن را چهار نوع می دانند:1.برهمنی=الماس خالص و آبدار   2.کهتری=شفاف به رنگ شهد   3.کودیش=به رنگ پنیر   4.کوشودر=به رنگ خاکستری
جواهر فروشان هند آن را ده نوع میدانند:1.کلابی=رنگ شرابی   2.ینستی=رنگ سبز   3.نیل=نیلگون   4.بسنتی=رنگ زرد   5.کرچ=دارای نشان که به آن براق هم گفته میشود   6.کهتی=رنگ سفید   7.بهورا=خاکستری رنگ   8.پیلا=زرد رنگ   9.کالا=سیاه رنگ   10.کف
جواهر فروشان پاکستان آن را به چهار نوع تقسیم میکنند:1.شربتی=قرمز روشن   2.نیلا آبی رنگ   3.سفید   4.کالا=سیاه رنگ
مردم هندوستان اشکال غیر معمولی مخصوصا الماس سیاه رنگ را نحس و شوم میدانند و معمولا از آن استفاده نمیکنند.
حکمای عرب و فارس آن را چهر نوع میدانند:1.نشادری=به رنگ نشادر    2.کیراسی=به رنگ نقره ای   3.کدونی=به رنگ سفید یا بی رنگ   4.حدیدی=به رنگ آهن
حکمای یونانی نیز آن را چهار نوع میدانند:1.شفاف فرعونی   2.زرد تبتی   3.بلوری-آسمانی   4.سبز- زبرجدی
ومردم اروپا نیز انواع نامرغوب الماس را سه نوع می دانند:1.بورت   2.کاربونیدو   3.بورن ،در هر سه نوع کربن وجود دارد.
((صلابت الماس)):خداوند الماس را بسیار سخت خلق کرده است که هیچ شیئی نمیتواند از این حیث با آن برابری کند الماس را اگر بر سندان بکشید آن را نازک و ظریف جدا می کند که مشکل به نظر می آید،برای شناخت آن اگر سنگی را یاقوت و نیلم نتواند ببرد آن سنگ الماس است.
((رنگ الماس)):معمولا الماس بی رنگ است اما انواع دیگر الماس به رنگهای زرد- سبز روشن –زرد مایل به سبز – سیاه مایل به سبز-آبی خاکستری-سرخ و سیاه رنگ نیز وجود دارد.الماس زرد نسبت به الماس سبز بیشتر وجود دارد،الماس نیلگون کمیاب و گرانقیمت میباشد،از نظر ارزش به ترتیب به این شکل است:1.نیلگون  2.سرخ  3.سبز  4.سفید  5.زیتونی ،از همه گرانقیمت تر و نایاب تر الماس نیلگون است اما الماسی که آبی روشن مایل به مهتابی زیاد بوده و از همه بی ارزشتر است.
((درخشندگی و قدرت برقی مغناطیسی الماس)):قدرت انعکاس و قوت انظاری یعنی دوربینی آن بسیار زیاد است به همین دلیل از آن در دوربین استفاده می نمایند قدرت برقی آن خیلی زیاد نیست،این طاقت فقط در اثر گرمی با فسفر پیدا نمیشود،این قدرت برقی در رو شناوی ظاهر میشود چنانچه در زیر شعاع آفتاب این قوت ظاهر شده و اگر از نور گرفته شود بعد از مدتی محو خواهد شد این قدرت بر کاغذ یا چرم و هر چیزی زائل نخواهد شد.(نن کندکتر آف الکتریسیته این است)
((ترکیبات کیمیایی و طریقه ی شناخت)):الماس از کربن خالص درست میشود،یک کاغذ سفید برداشته شود به همان اندازه ی الماس کمی بیشتر یک سوراخ در کاغذ درست کنید بعد الماس را زیر آن گرفته در دور کاغذ شما متوجه یک قوس و قزح خواهید شد.اگر رنگها به شکل منشوری و جدا جدا نمایان شود جواهر شما الماس است.
((افعال طبی)):حکمای یونانی چنان گویند مزاج الماس گرم و خشک بوده و درجه ی کم آن مزاج سرد و خشک دارد.استفاده ی تعلیق از آن یعنی گردنبند تقویت کننده ی قلب است،در کتاب مخزن الادویه نوشته شده اگر الماس را به شکم ببندید ناراحتی و مشکلات دستگاه گوارش را دور کرده و هضم را آسان میکند،همچنین معده را تقویت می نماید.اگر بیماران فلج لقوه،رعشه،جذام،جذر،صرع و کسانی که بیماریهای پوستی دارند اگر در چشمه ی معدن الماس غسل کرده حمام کنند بیماری آنها درمان می گردد.اگر به شکل مثلث از الماس استفاده کرده بیماری صرح را درمان می نماید از پودر آن اگر دندانها را مسواک کنند دندانها سفید و براق شده و بسیار محکم و سخت خواهد شد،ام هرگز این کار را نکنید چون الماس زهر خطرناکی است و اگر داخل معده گردد آدمی را هلاک می نماید احیانا اگر با این مسئله رو به رو شدید علاج آن استفاده از شیر تازه ی گاو می باشد تا اینکه بهبودی کامل پیدا کرده از ماهی استفاده گردد.تا بیمار کاملا بهبود یابد،راه دیگر پادزهر برای الماس چند عدد ساس را داخل شیر انداخته و همراه شیر باید خورد تا بهبودی یافت،الماس ناخالص باعث جذام،ذات الجنب و یرقان می گردد.کشته ی الماس یبوست های بسیار سخت را درمان مینماید برای قوت باه و زیادی عمر و تندرستی بسیار مفید است.
((خواص س  ح  ر  ی)):در کتاب مخزن اکسیر چنین نوشته شده که استفاده ی از الماس بیماری را دور و به جسم آدم صحت کامل می دهد،ترس و خوف را از آدمی دور مینماید زنانی که بیماری زنانه دارند اگر الماس را به زانوی خود ببندند بیماری از آنها دور میشود،اگر بر بازو بسته شود بر تمامی دشمنان غلبه و آنان را تباه خواهد نمود،در میان زن و شوهر محبت ایجاد می گردد.طالع هر شخصی برج حمل باشد استفاده از الماس وقار و عزت او را در برابر خلائق چند برابر می نماید.استفاده از الماس قدرت اراده را زیاد و حافظه را قوی و عقل را زیاد می نماید.فکر و ناراحتی را از آدم دور می نماید،قدرت بدنی و باه را قوی می نماید،تعلق الماس به ستاره ی شمس است که دارای قدرت و صحت می باشد.بنابراین کسی که از آن استفاده می کند از حوادثی که بر اثر برق بوجود می آید مصون است.بستن آن بر روی معده دل پیچه درد شکم و معده را دور می نماید،قلب را تقویت کرده و دفع کننده ی خوف و هراس می باشد،سحر و جادو را از آدمی دور کرده و حفاظت می نماید،زایمان را آسان می کند،در زمان خواب اگر همراه بوده یا بر روی سر بسته شود خواب و خیالات بد را دور می کند هیچ جانور موذی و گزنده ای به آدمی آسیب نمی رساند،صرع را از آدمی و بچه ها دور کرده و از آفات آدمی را محافظت می نماید،متولدین برج حمل-اسد و میزان با استفاده از آن خوش شانسی برکت،عقل و دانش،قدرت و خوشبختی را یار خود خواهند نمود.

 |+| نوشته شده در  89/01/31ساعت 22:53  توسط sam  | 
پیدایش جواهرات:
صحبت از جواهرات از زمانهای قدیم در میان آدمیان رواج داشته است و کتابهای بسیار و مشهوری از نویسندگان مختلف و نامی جهان در رابطه با جواهرات موجود است.واین دلیلی برای این است که متقدمین از خواص و قدر و قیمت سنگها و جواهرات به خوبی آگاه بودند.در کتبهای قدیمی معروف و مشهور فارسی،هندی چینی ودیگر کشورها داستانها و قصه های جالبی درابره ی سنگها خواص و چگونگی به وجود آمدن جواهرات وجود دارد.کتابهای هندی قصه های مختلف درباره ی پیدایش جواهرات و جنگ آدمی با دیوها و ملائکه با دیو ها و چگونگی بوجود آمدن سنگها و استفاده از این جواهرات برای کارهای مختلف دارند.علماء  و دانشمندان پارسی در کتابهای خود معتقد بر لایه های مختلف زمین بودند که این عناصر در اثر نزدیکی با آتش و آب و خاک یعنی عناصر اربعه و بعد از آن تاثیر حرارت،برودت،رطوبت و غیره سنگها به وجود آمده و همینطور رنگ آنها تاثیر مستقیم بر این تغییرات داشته است.مثلا در اثر برودت و رطوبت رنگ جواهرات روشن و سفید و در اثر کمی این دو رنگ آنها تیره و سیاه میشود.
و گذشته از آن عناصر را شناخته و میدانستند که با ترکیب آنها و یا تاثیر گذاری گازها عناصر تغییر پذیرند.دانشمندان اروپایی همه چیز را دارای قوه ی جاذبه میدانستند و معتقد بودند بر اثر همین قوه اشیا پیذا شده و با ترکیب آنها شی تازهای درست میشود و دیگر عناصر و گازها هم در رنگ وروی آنها تاثیر دارند.

servant god:
موکلین سنگها:

در یک کتاب انگلیسی به نام آرت میجک اینطور نوشته شده که تمامی سنگها معدنی و کلا تمامی اجسام در این دنیا دارای قدرت مغنا طیسی میباشند.پس نتیجه میگیریم که تمام سنگهای معدنی دارای قدرت مغناطیسی بوده و هر کدام دارای خئاص خاصی بوده و هر سنگی مربوط به یک فرشته بوده  و دارای موکل میباشد.ربی بینونی عالم و فاضل قرن چهاردهم این طور بیان میکند که نیلم الماس کلا تمامی جواهرات هرکدام دارای قدرت عجیب و خواص سحری هستند واگر مطابق با قاعده و اصول و اندازه  از آنها تعویض و آویز و طلسم درست شود در رابطه  با آن کاری که میخواهیم فرشته ای مطیع گشته و از این عمل نتیجه ی مطلوب به دست خواهد آمد.

آرفیوس چنین نوشته قدرت و اعمال آدمی متفاوت بوده هم اعمال نیک و هم بد و هر سنگی هم قدرت و خاصیت خود را دارد و ما از این سنگها هم می توانیم از اعمال بد وشر دیگران در امان باشیم و هم اینکه به مراد و خواسته ی خود دست یابیم.در بسیاری از کتب فارسی و سانسکریت عما و حکما در رابطه با خواص طبی سنگها نوشته اند و شرح داده اند که چگونه میتوان از این سنگها دارو تهیه نمود
و گذشته از اینها در طب سنتی از هر سنگی کشته ی آن را تهیه نموده و بیماریهای زیادی بکار میگیرند آنو میکرتیس نای پادری پانصد سال قبل از میلاد مسیح در کتابی در رابطه با خواص و قدرت جواهرات در قسمت بلور اینچنین مینویسد اگر یک بلور شفاف را در دست خود گرفته و به بتکده رفته و دعا کنید حاجت شما برآورده خواهد شد و مستجاب میگردد.همچنین اینطور مینویسد که اگر این بلور را بر روی چوب در زیر نور خورشید قرار دهید آن چوب آتش گرفته و شعله ور میگردد.این شعله را متقدمین نائره مقدس (Holy flame) میخواندند و برای آن قربانی میکردند و اعتقاد داشتند حاجت آنان بر آورده خواهد شد.

servant god:
به نام بهترین دوست
خواص  جواهرات:
جواهرات و سنگها علاوه بر ظاهر بیرونی خود که دلفریب و دارای زرق و برق هستند که این خود توجه آدمی را جلب کرده و به خود جذب می نماید،دارای خواص باطنی می باشد.
در قدیم بسیاری از مردم اعتقاد داشتند که استفاده از جواهرات برکات را بر آنها نازل کرده،آفات و امراض را از آنها دور کرده،به آنها قدرت،دولت و مقام داده و از آنها در مقابل حوادث و آفات حفاظت خواهد نمود.بعضی از مردم عقیده دارند که جواهرات دارای خواص سعد و نحس بوده بعضی سعد و نیک بوده و بضی شوم میباشند.جواهرات دارای خواص 1-خواص مغناطیسی 2-خواص طبی  می باشند.و ما باید که دقیقا این خواص را شناخته و در رابطه با طبع و مزاج و عنصر خود و همینطور،برج و ستاره ی خود جواهر را انتخاب کرده و از آن استفاده کنیم.بعضی از جواهرات با طبع و مزاج ما سازگار بوده و برای ما نیک میباشند،بعضی ها هم با طبع و مزاج ما مخالف بوده و به این ترتیب نا موافق با ما هستند.
مردم هند دارای مذاهب مختلفی هستند و هر کدام عقاید خاص خود را داشته و هر کدام به شکلی از جواهرات استفاده میکنند.و در این رابطه آداب و رسوم خاصی دارند که این فرایض را کامل انجام داده و معتقدند که ثواب خواهند برد،البته در اصول همه به هم تقریبا نزدیکند.بعضی از مذاهب هندوستان از جواهرات بت ساخته و برای آنها قربانی میکنند و این بتها را میپرستند.بعضی از مذاهب برای هر برجی از ماه جواهر مخصوص را استفاده کرده و آدابی بجای می برند.
اما تقریبا همگی با این مسئله که هر برجی و هر ستارهای جواهر مخصوصی دارد که استفاده از آن باعث برکت و قدرت و حفاظت از آنها خواهد شد با هم اتفاق دارند.این اعتقاد در مردم اروپا و مغرب زمین هم وجود دارد و به آن برت استون گفته میشود.که برای هر برجی جواهری منسوب کرده و از آن استفاده مینمایند.در اروپا هم کتابهای زیادی در رابطه با خواص جواهرات وجود دارد.یوجنی پا دشاه فرانسه از مروارید و اوپل استفاده نمی کرد،و معتقد بود که برای او بد بوده و هو را نحس می نماید و برای او باعث بدبختی می شود.در اروپا کتب بسیاری در رابطه با خواص  سنگها وجود دارد و آنها از زمانهای قدیم به این مسئله اعتقاد داشتند.
شخصی به اسم گهاگنت در اروپا در مورد خواص سحری جواهرات کتابی نوشته و معتقد است که هر جواهری تعلق به یک فرشته دارد،همینطور برای چه عملی از چه سنگی استفاده شود به همراه شرح کامل اصول و قواعد و استفاده از آن.منقول است که حضرت علی ((علیه السلام)) بر دستان مبارک خود انگشتری داشته اند از حدید چینی که بر روی آن العزه(ت)لله کنده شده بود.در کتاب تحفته الاخوان،طب الائمه چنین نقل شده استکه در اولین جمعه ی ماه مبارک رمضان بر روی حدید چینی دو سطر یکی در بالا و یکی پائین اگر این دعای مبارکه کنده شود از هر مصیبت وبلا حفاظت خواهید شد.   (کعلیون لا الهی لا اله الا الا ء ک یا الله)   غرض اینکه در دنیا علما،حکماء و روحانیون به خواص جواهرات اعتقاد داشته و به آن عمل میکنند.انتخاب جواهر یا سنگ:برای انتخاب جواهر دو راه وجود دارد یکی اینکه ببینیم چه روزی از هفته بدنیا آمده ایم به فرض اگر ما در روز یکشنبه بدنیا آمده باشیم،روز یکشنبه به ستاره ی شمس تعلق دارد و ما باید ببینیم چه سنگهایی متعلق به شمس و موافق اوست از آنها استفاده کرده و آنهایی که موافق با او نباشد از آن استفاده نکنیم.و طریق دوم این است که ببینیم در چه تاریخی و در چه برجی به دنیا آمده ایم.


بروج و جواهر:  ترتیب(ماه- سنگ- شماره- ستاره- روز- رنگ ستاره)                                                         
1.حمل- مرجان و حجرالدم-13 - مریخ – سه شنبه- سرخ
2.ثور- الماس- 14- زهره- جمعه- آبی                                           
3.جوزا- زمرد- 17- عطارد- چهارشنبه- زرد مایل به سرخ
4.سرطان- مروارید و حجرالقمر- 18- قمر- دوشنبه- سفید و آبی آسمانی
5.اسد- یاقوت رمانی و لعل بدخشان- 19- شمس- یکشنبه- نارنجی
6.سنبله- لاجورد و کارکیتک و زرقون- 2- عطارد- چهارشنبه- زرد سیر
7.میزان- (دودهیا) و زبرجد و گربه چشم- 3- زهره- جمعه- صورتی و آبی
8.عقرب- مرجان وعقیق سرخ- 4- مریخ- سه شنبه- قرمز پورنگ
9.قوس- یاقوت اصغر- 7- مشتری- پنجشنبه- ارغوانی
10.جدی- زرقون و پلک- 8- زحل- شنبه- آبی
11.دلو- عقیق یمنی و یاقوت کبود- 9- زحل- شنبه- سیاه
12.حوت- سنگ یشب و لاجورد- 12- مشتری- پنجشنبه- بادمجانی و سبز


اقسام سنگ ها و جواهرات:
1.درجه اول     2.درجه دوم     3.درجه سوم
سنگها و جواهرات درجه ی اول:9عدد هستند شامل:1.الماس 2.یاقوت 3.نیلم(یاقوت کبود) 4.زمرد 5.یاقوت اصغر(پکهراج) 6.مروارید 7.مرجان 8.گربه چشم(لهسنیا) 9.زرقون
سنگها و جواهرات درجه ی دوم:35عدد هستند شامل:1.زبرجد 2.اکوامرئین 3.لعل رمانی 4.کارندم 5.کرنج 6.کارکیتک 7.الیگزیندرائیت 8.پلک 9.فیروزه 10.عقیق 11.کالسدونی 12.رود راکهه 13.سنگ سلیمانی 14.سنگ یشم 15.دودهیا یا اوپل 16.سنگ ستاره 17.امیتهست 18.حجرالدم 19.یهیکهم 20.سنگ موچه 21.ترمری 22.کهربا 23.حجرلقمر 24.حجرالشمس 25.سنگ سیم 26.پریدت 27.اولی وائین 28.میلی کائیت 29.سنگ سیماق 30.لیبری دور 31.روچک 32.اوتپل 33.گنده شیشه 34.سیس 35.نیلارنگ
سنگها و جواهرات درجه ی سوم 83 عدد هستن شامل:1.لاجورد 2.بلور 3.بسد 4.حجرالاحمر 5.حجرالاشفاء 6.حجرالاشائف 7.حجرالفریقی 8.حجرالبرقی 9.حجر البهاری 10.حجر البقر 11.حجر البار 12.حجر البرام 13.حجر البوهری 14.حجر الحبه 15.حجر النور 16.حجر الیهود 17.حجرت الحوت 18.حجر الخطلاطیف 19.حجر النار 20.حجر الارمنی21.پارس 22.لالتری 23.لیلی 24.ترشادا 25.سینلا 26.دهوئیلا 27.نرم 28.سیندوریا 29.کهیلا یا جامونیا 30.تامترا 31.سنگ گوری 32.کادونت 33.رامنی 34.پیتنک بوجهاوا 35.سنگ رات 36. سنگلی 37.الیمانی 38.حجر الحیار 39.تیلیا  40.بیروج 41.مرگوج 42.حدید 43.سنگ دهری 44.داهن فرنگ 45.سنگ مرمر 46.سوهن مکهی 47.پائی زهر 48.زهر مهره 49.سنگ قدرت 50.کسوتی 51.گویا 52.سنکهیا 53.دری نجف 54.سنگ جراحت 55.دارچینی 56.سنگ مکنزی 57.لودهیا 58.سنگ بالنسی 59.حباس 60.سفری 61.آبری 62.چتی 63.پاتهری 64.سنگ لاس 65.سنگ سیبار 66.چارمانی 67.دانتلا 68.پن گهن 69.رتک یا رتوا 70.گوندری 71.مریم 72.اجوا 73.دمتری 74.ملیا 75.هالن 76.اوپل 77.سنگ جر 78.کهارا 79.کنسلا 80.مغناطیس 81.عقیق کلهار 82.سنگ سیاه  83.سنگ سرمه 

 |+| نوشته شده در  89/01/31ساعت 22:48  توسط sam  | 

سنگهای متناسب با ماههای تولد

با توجه به خصوصیات مشترک متولدین هرماه از سوئی و خاصیت ،رنگ  ونوع انرژئی که درسنگها وجود دارد ازسوی دیگر سنگهائی تحت عنوان سنگهای ماه تولد پیشنهاد شده ،به عنوان مثال متولدین فروردین معمولاًً خیلی زود درجاذبه اشخاص و جریانها قرار میگیرند ،این افراد به کمی اقتدار نیاز دارند سنگها و رنگهای قرمز برای متولدین این ماه مناسب است ،بر عکس  متولدین مهر واردیبهشت کمی تند و سر سختند رنگها وسنگهای سبز،صورتی وزرد آنها را نرم میکند،متولدین خرداد خیلی بیش از حد منطقی هستند وتیر ماه بیش از حد احساسی ، مرداد ماهی ها خیلی خلاق و...... (برای آشنائی با خصوصیات بیشتر هر ماه می توانید بدون پرداخت هزینه  به فروشگاه مراجعه کنید)

این رابطه ها دانش کهنی است که با پیشرفت بشر در حوزه های مختلف از جمله فیزیک ،شیمی ،آمار،نجوم،روانشناسی و… مجدداً مورد توجه قرار گرفته و در تمام دنیا از مزایای اسرارآمیزآن استفاده می شود ، پیش از این نیز در بیان ادیان به زبان سربیان شده.

باید توجه داشته باشیم که سنگها و جواهرات نیز همچون تمامی موجودات و آفریده های خالق هستی،دارای تشعشعات و ارتعاشات خاصی هستند وهمچون نیروهای دیگر طبیعت دارای اثرات مثبت یا منفی .

 از زمانهای قدیم ،اعتقاد بر این بوده که سنگها دارای قدرت مافوق طبیعی هستند و بر روی جنبه های مختلف زندگی ما تاثیرات زیادی را بر جای می گذارند.فرستادگان الهی  نیز که علومشان از وحی سرچشمه گرفته و از اسرار و رموز عالم خبر داشته اند توجه خاصی به این موضوع داشته وضمن استفاده از سنگها برای خود ،به دیگران نیز استفاده از آنها را سفارش می کردند، وخواص و فواید زیادی از آنها بیان کرده اند. در متون دینی ادیان دیگرو نیز در فرهنگ مردمان جهان،  در باره انگشتر و فواید نگین آن صدها حکمت و حدیث و افسانه وجود دارد .لازم به ذکر اینکه ممکن است به خاطر عوامل مختلف محیطی، اجتماعی ،درونی و... فردی در جاذبه ای قوی تر قرار گرفته و شخصیتی متفاوت از هم قطاران خود داشته باشد،برای آشنائی بیشتر با خواص سنگها و جواهرات میتوانید به کتابهای موجود در بازارمراجعه فرمائید ( حدود 30 عنوان  کتاب در بازار کتاب موجود است.

 

واما چرا سنگهای ماه تولد:

وضعیت خورشید، ماه، سیارات و ستارگان در هر ماه تاثیرات خاصی بر زمین و اهالی آن می گذارد که این وضعیت شامل نوع و میزانی از انرژی خاص در آن ماه با توجه به فصلها ، دوری  یا نزدیکی به زمین یا خورشید میزان جاذبه یا دافعه آن جرم تاثیر گذار، جبهه های هوا ، بادهای موسمی، حرکتهای وضعی و انتقالی زمین و عوامل تاثیر گذار دیگر  می باشد. میزان انرژی ها درابتدا  تا انتهای ماهها  نیز متغیر است لذا تاثیرات یکسان این نوع انرژی ها بر متولدین هر ماه باعث ایجاد نقاط ضعف یا قوت مشترک در متولدین آن ماه می شود.به عنوان مثال متولدین مهر و اردیبهشت در جاذبه سیاره زهره هستند به این معنا که در این دو ماه بیشترین تاثیررا بر زمین واهالی آن، این سیاره میگذارد که نزدیکترین سیاره به خورشیداست وداغ ترین وخشک ترین، متولدین این دو ماه هم معمولاً خیلی تند و سرسخت , وآتشین مزاجند،خیلی زود جوش می آورند. یا متولدین مردادماه ،در مرداد ماه بیشترین تاثیر را خورشید بر زمین می گذارد .خورشید نماد خلاقیت و نوآوری است و معمولاً متولدین این ماه بسیار خلاق هستند.چاکرای خورشیدی آنها بسیار فعال والبته آسیب پذیر است ومعمولاًدچار بیماریهای گوارشی (بخصوص درمعده) هستند،در عین این که دستگاه گوارش قوی دارند. توضیح اینکه معمولاً ما همان جائیکه قوی هستیم آسیب پذیریم این نقطه ضعف جسمی مرداد است اما در روح وروان او نیز تاثیرات این نقطه  قوت یا به تعبیری نقطه ضعف را می توانید ببینید ،خلاقیت بیش از حد باعث می شود که مرداد ماهی ها مرتباًً از این شاخه به آن شاخه شوند و معمولاً همین باعث ایجاد مشکل برای متولدین این ماه است.

 

نکته دیگری که در مورد متولدین هرماه لازم به ذکر است این که ممکن است متولدین اواخر یک ماه خصوصیات ماه بعد را دریافت کرده باشند،یا متولدین اوائل آن ماه خصوصیات ماه قبل را،در هر صورت گزینه های متعددی نیز می تواند این تقسیم بندی را تغییر دهد.ازجمله قرارگرفتن در جاذبه های خاص یعنی وقتی یک اردیبهشتی در جاذبه یک بهمن ماهی قرار می گیرد قویاً خصوصیاتش تغییر میکند حتی با سرعت خیلی زیاد،یا وقتی کسی در جاذبه سیستمی قرار میگیردخیلی زود تغییر میکند. اما باید توجه داشت که هر کس در جایگاه خودش و با استفاده از نقاط قوت خدادای خودش بسیار می تواند موفقتر باشد با شناختن نقاط ضعفش هم همین طور، وقتی ما به هر دلیلی سعی میکنیم نقش دیگران را بازی کنیم ،با توجه به اینکه ممکن است ابزار لازم را در اختیار نداشته باشیم نمی توانیم در نقش او ایفای نقش موثری را داشته باشیم ولی می توانیم از ابزار های کارآمد خود استفاده کنیم وبیشترین بهره وری را داشته باشیم. این بحث را در بخش "نقش دیگران را بازی نکنیم "مفصلاً باز میکنیم.

 

 |+| نوشته شده در  89/01/31ساعت 16:36  توسط sam  | 
دريونان مدرن، دوحلقه مورد استفاده قرارمي گرفت، حلقه طلايي براي داماد ونقره براي عروس كه به نشانه يگانگي وبرابري مبادله مي شد ولي درواقع ارزش بيش ترحلقه مردان نشان دهنده برتري موقعيت آنها بود. دردوره اي نيزحلقه آهني مرسوم بود! كه به نشانه تعهد براي نامزد(عروس) فرستاده مي شد. اين حلقه آهني به عنوان نماد دوام وپايداري پيمان ازدواج ساخته مي شد. ازنظرشكلي نيزيك حلقه ساده هميشه تنها شكل حلقه ازدواج نبوده وگاهي اشكال مختلفي روي آن تراشيده وكنده كاري شده مثل يك كليد براي نشان دادن اقتدارخانگي زن.
اين مقاله ابتدا درسال 1986 به چاپ رسيد وبارها درمجلات گوناگون ودرسال هاي اخيرتجديد چاپ شده است. درگذشته رسمي بوده كه داماد حلقه اي را درانگشت نامزد خود مي كرده، اما مشخص وقطعي نيست كه اين رسم ازچه زماني آغازشده است. استفاده ازحلقه هم دردوره ازدواج وهم دردوره نامزدي تاريخچه اي بسيارطولاني دارد. براي مثال دريونان مدرن، دو حلقه مورد استفاده قرارمي گرفت، حلقه طلايي براي داماد ونقره براي عروس كه به نشانه يگانگي وبرابري مبادله مي شد ولي درواقع ارزش بيش ترحلقه مردان نشان دهنده برتري موقعيت آنها بود. درميان يهوديان قديمي انتخاب عروس همواره به وسيله بزرگ ترها ووالدين انجام مي شد وسپس اين انتخاب با انجام عقد وپيمان زناشويي كه همراه با هدايايي بود، تثبيت مي شد. به نظرمي رسد اين هدايا منشا هديه دادن حلقه ازدواج باشد. درانجيل اشاره اي به حلقه نامزدي نشده، اما درپيدايش به حلقه به عنوان نماد وفاداري ودوستي اشاره شده است. عقيده اي نيزوجود دارد كه دردوره حضرت موسي(علیه السلام) حلقه ازدواج وجود نداشته، اما به نظرمي رسد دردوره هاي بعد رواج يافته است.
دردوره اي نيزحلقه آهني مرسوم بودكه به نشانه تعهد براي نامزد(عروس) فرستاده مي شد. اين حلقه آهني به عنوان نماد دوام وپايداري پيمان ازدواج ساخته مي شد. البته دردوره هاي قبل حلقه هايي ازجنس برنج ومس نيزديده شده است. ازنظر شكلي نيزيك حلقه ساده هميشه تنها شكل حلقه ازدواج نبوده وگاهي اشكال مختلفي روي آن تراشيده وكنده كاري شده مثل يك كليد براي نشان دادن اقتدارخانگي زن. درقرن هاي15 و16 ايتاليايي ها ازحلقه ازدواج استفاده مي كردند كه عمدتا ازجنس نقره بوده وبا ميناي سياه مينا كاري مي شد. اروپاييان قرون وسطي نيزازالماس براي حلقه ازدواج استفاده مي كردند وقدرت آن را حافظ پيمان ازدواج مي دانستند. دهقانان ايرلندي نيزبراين عقيده بودند كه ازدواج بدون حلقه اي ازجنس طلا، قانوني ومشروع نيست!
دراركني (منطقه اي دراسكاتلند) دوميدان بزرگ به احترام! ماه وخورشيد وجود داشت. قرن ها پيش اگردوشيزه اي قصد ازدواج داشت به گردش دورسنگي مي پرداخت كه به نام ماه نامگذاري شده بود وپسرنيزبه دورحلقه خورشيد مي گشت؛ سپس هردودرمحل سنگي كه به نام آدين (خداي خدايان) نامگذاري شده بود به يكديگرملحق شده ودست هاي آنها درمحل حلقه زناشويي كه سوراخي در سنگ بود، به يكديگر مي رسيد وآنها به اين وسيله وفاداري وتعهد نسبت به يكديگررا اعلام كرده و زن وشوهرمي شدند. مراسم طلاق البته بسيارساده تربود، به گونه اي كه زن وشوهرمي توانستند با يكديگروارد كليسا شده و سپس هريك ازدري متفاوت بيرون بروند. درميان انگلونورمان ها حلقه درانگشت مياني دست راست قرارمي گرفت، اما دراواخر قرن17 اين رسم تغييركرد. كويكرها يعني اعضاي كليسايThe Society of Friends حلقه ازدواج را به عنوان بقاياي برتري مشركان وكافران رد كردند واكنون نيزبرخي پيوريتن ها سعي مي كنند به همان دليل، چنين رسمي را منسوخ كنند. گرچه حلقه براي ازدواج دركليساي انگلستان كاملاضروري بود، اما جنس آن اهميتي نداشت. درايسلند كه نامزدي وازدواج هردو به وسيله پول پذيرفته مي شد، حلقه كم ترضروري به نظرمي رسيد چرا كه انتظارمي رفت دخترهداياي خود را نقدي دريافت كند. با اين حال حلقه دراين كشورنيزاستفاده مي شد، اما به سختي حلقه انگشت نام مي گرفت چرا كه به اشكال مختلف ازاستخوان، سنگ، كهرباي سياه، طلاونقره ساخته مي شد وگاهي اوقات به حدي پهن بود كه اجازه نمي داد دست ازآن عبوركند. درمراسم نامزدي داماد چهارانگشت وكف دست خود را ازاين حلقه عبورمي داد وبا اين روش مي توانست دست عروس خود را بگيرد.

حلقه وانگشتان رسم زده

انداختن حلقه درانگشت چهارم دست چپ براساس اين اعتقاد قديمي صورت مي گيرد كه رگ اين انگشت به طورمستقيم به قلب مي رسد. البته اين واقعيت هم وجود دارد كه فلزكم استقامت تردرانگشت ودستي كه كم ترازدست وانگشتان ديگراستفاده مي شود، كم تردچار صدمه وآسيب مي شود. گفته مي شود كه حلقه درميان انگلونورمانها دردست راست انداخته مي شد و بعدها به دست چپ تغييركرد يعني همان دستي كه ازنظررتبه پايين تراست. همچنين عده اي معتقدند اين انگشت به دليل اين رسم قديمي برديگر انگشت ها مرجح شده كه انگشت اول(شست) را به نام پدر، انگشت دوم به نام پسروانگشت سوم را به نام روح القدس نامگذاري كرده اند. بنابراين داماد پس ازاين كه اين سه انگشت را نام برد وازآنها گذشت حلقه را به دست عروس مي اندازد. قديمي ترين گزارش ازتبادل حلقه ازدواج ازمصرباستان به دست آمده كه مربوط به4800سال پيش است. براي رومي ها پذيرش حلقه ازجانب بانوي جوان پذيرش نوعي محدوديت بود وپذيرش اين قانون كه دخترديگرآزاد نيست. اكنون نيز حلقه وپذيرش آن بخشي ازمراسم مذهبي دركليساست. اكثرمردم اكنون حلقه ازدواج را دردست چپ خود مي اندازند. گرچه برخي زنان اروپايي دردست راست هم ازآن استفاده مي كنند. دراسكانديناوي هم رسمي است كه برخي از زنان ازسه حلقه استفاده مي كنند. يكي براي نامزدي، يكي براي ازدواج وديگري براي مادري. عروس هاي يهودي نيزحلقه ازدواج را درانگشت سبابه مي اندازند، انگشتي كه با آن طبق آنچه درتورات خوانده اند به اين كتاب اشاره مي كنند.

آيا مردان ازحلقه ازدواج استفاده مي كنند؟

استفاده مردان ازحلقه نسبتا جديد است. تا ميانه قرن 20بيشترزنان بودند كه حلقه دردست مي كردند كه شايد يادآورروزهايي بود كه زنان جزئي ازاملاك ودارايي هاي همسربودند. بعد ازجنگ جهاني دوم، بسياري ازمردان با جدايي هاي طولاني مدت از همسران خود مواجه شدند وازآن زمان آنها نيزشروع به استفاده ازحلقه به عنوان نشانه اي ازتاهل خود كردند يعني آنچه موجب مي شود همواره به ياد همسران خود باشند.

نظر دین اسلام:

دین مبین اسلام فقط استفاده مردان از طلا را منع کرده است و الا صرف استفاده از حلقه اشکالی ندارد مخصوصا که برای استفاده آقایان از حلقه از جنس نقره با نگین هایی از جنس عقیق یا فیروزه و... تاکید زیادی شده و در دین مبین اسلام برای دست کردن آنها ثواب هم ذکر شده است .ولی برای خانمها منعی از استفاده حلقه طلا و دیگر جواهرات در دین مبین اسلام نشده است .
 |+| نوشته شده در  89/01/31ساعت 16:32  توسط sam  | 
نگاه‌ ايرانيان ‌به ‌طلا ‌نگاهي ‌‌است كه طلا را پشتوانه زندگي مي‌دانند
دنياي پر رمز و راز جواهرات
فكرش را بكنيد به يك مهماني دعوت شده‌ايد كه همه فاميل و كلي از افرادي كه با آنها رودربايستي داريد در آن حضور دارند. بعد از كلي فكر و برو بيا و پاساژ گردي بالاخره لباس مورد نظرتان را پيدا مي‌كنيد. ديگر همه چيز براي حضور در يك مهماني رسمي و مجلل آماده است. تنها يك مساله مي‌ماند؛ اين‌كه چه نوع سرويس جواهراتي به گردن و گوشتان بياويزيد يا دستتان كنيد كه برازنده شأن شما و مجلس باشد.

انتخاب جواهرات هميشه يكي از مسائل مورد نظر خانم‌ها در بدو دعوت به مهماني بوده و هست. فرقي نمي‌كند كه يك مهماني مجلل باشد يا يك جشن تولد ساده. آنچه اهميت دارد تناسب سرويس طلا و جواهرات با رنگ لباس و مد آن است كه البته منحصر به زمان حال نيست و از زمان‌هاي دور به عنوان يكي از تمايلات فرعي بشر مطرح بوده است. گرايش به زيبايي و زيباترشدن در وجود هر آدمي‌نهفته است. چه زن و چه مرد هر دو مي‌كوشند با هر وسيله آرايشي و زينتي خود را به شكل و شمايلي زيباتر دربياورند. با اين‌كه بيشتر طرفداران به وسايل زينتي را خانم‌ها تشكيل مي‌دهند ولي هزاران سال پيش اين مردها بودند كه به خودشان گردنبند آويزان مي‌كردند، دستبند مي‌بستند و موهايشان را با برگ درختان زينت مي‌دادند. در قرون وسطي نيز سنگ‌هاي صاف و صيقل شده و نسبتاً روشن را از وسط سوراخ مي‌كردند و با طناب گردنبند مي‌ساختند. استفاده از جواهرات در اين دوران به معناي تراشيدن سنگ‌هاي گرانبها و آويزان كردن آنها در گوشه لباس، كمربند و غلاف شمشير جنگاوران بود. با شروع رنسانس در قرن چهاردهم و كشف راه‌هاي دريايي و سرزمين‌هاي جديد در آمريكا و پيدايش طلا استفاده از گردنبند و گوشواره و سنجاق لباس ميان افراد طبقه اشراف رايج شد. ابتدايي‌ترين سنجاق سينه كه امروز در موزه ويكتوريا و آلبرت لندن قرار دارد، صفحه دايره‌اي شكلي است كه به وسيله يك سوزن در مركز آن، روي لباس و شنل نصب مي‌شد. در قرن شانزدهم طراحي جواهرات به صورت آنچه امروز مي‌شناسيم و با طراحي يك دستبند به صورت زنجير كلفت آغاز شد. زنجير ساعت و حلقه نيز براي نخستين بار در فرانسه و در قرن هفدهم ساخته شد. سنجاق‌ها مرواريد كاري شدند و از هنر ويتراي (نقاشي روي شيشه) براي ساختن گردنبند استفاده شد. قرن 19 قرن ظهور سنگ مشكي در صنعت طلا و جواهر بود. استفاده از آلياژهاي مختلف در زيورآلات را هم آلماني‌ها با ساخت بندساعت از جنس پلاتين در طراحي جواهرات مد كردند. بيشترين اشكالي كه آن زمان در طراحي زيورآلات استفاده مي‌شد عبارت بودند از گل، خوشه گندم، پروانه و خورشيد كه هركدام به عنوان يك سمبل شناخته مي‌شدند. سنجاق سينه به شكل گل كه با شيشه‌هايي به رنگ نارنجي تزيين شده باشد، نماد باروري و پاكي است كه دوشيزگان در مهماني‌ها بر لباس‌هايشان نصب مي‌كردند.

كارتيه، طراح و جواهرساز فرانسوي در سال‌ 1925 انگشتري ساخت كه از 3 حلقه باريك از طلاي زرد، قرمز و سفيد تشكيل شده بود و ديري نپاييد كه به يكي از پرطرفدارترين و محبوب‌ترين مدل حلقه‌ها بين زوج‌ها تبديل شد. ساخت گوشواره‌هاي بلند و دنباله‌دار هم محصول همين قرن است.

و اما امروز

در قرن بيست و يكم و آن هم سال 2010 كمتر تبليغي براي طلا و جواهرات ديده مي‌شود و افراد بيشتر گرايش به خريد زيورآلاتي دارند كه از جنس نقره، تيتانيوم، نيكل، استيل و سنگ‌هاي زينتي ساخته شده باشند. اين كه چرا طلاي زرد علي‌رغم داشتن زيبايي و درخشش و پشتوانه مالي و سرمايه‌اي، كمتر مورد توجه جوان‌ها قرار دارد و به آن اهميتي نمي‌دهند را بايد در رسوخ فرهنگ شرقي‌ بويژه مردمان چين، تايلند و هند جستجو كرد. استفاده از گردنبندهايي با مدال‌هايي چون ك‍ژدم و اژدها اكنون ميان جوانان كشورهاي شرق آسيا به يكي از اجزاي لاينفك مد بدل شده است و البته اين درحالي است كه علي‌رغم باور آنها به نيكويي اين اشكال، هيچ اشاره‌اي به مثبت و خير بودن اين فرم‌ها در فرهنگ ايراني نشده است. از نمونه‌هاي آن مي‌توان به اژدها اشاره كرد كه در فرهنگ‌هاي مختلف، معاني متفاوت دارد. اژدها در فرهنگ چيني‌ها، آورنده آب و باران لقب دارد در صورتي‌كه در فرهنگ ايران باستان، به‌عنوان حيواني با روحيه اهريمني و ويرانكاري شناخته شده است. ك‍ژدم نيز در فرهنگ چين آفريننده نور و روشنايي است ولي در فرهنگ ايران به عنوان نماد مرگ، ويرانگري و مصيبت نام گرفته است.

مد جواهرات در ايران

طلا ميان ايرانيان همواره به عنوان منبعي براي پس‌انداز مطرح بوده و هست و شايد بتوان گفت ايرانيان نگاهي انگليسي به طلا دارند. به طور كلي در دنيا 2ديدگاه متفاوت درباره طلا وجود دارد. اولين ديدگاه مربوط به انگليسي‌هاست كه طلا را مهم‌ترين پشتوانه در زندگي مي‌دانند و طلاي خوب را با عيار آن مي‌سنجند و ديدگاه بعدي مربوط به ايتاليايي‌هاست كه بيش از آن‌كه به بعد مادي آن توجه كنند، فرم و زيبايي آن را مورد توجه قرار مي‌دهند. ايرانيان نيز با گذشت سال‌ها حالتي ميانه‌رو پيدا كرده‌اند و علاوه بر نگاه ارزشي، به جنبه‌هاي زيبايي‌شناسانه آن نيز اهميت مي‌دهند. اكنون با گذشت سال‌ها از حضور طلاي سفيد در بازار جواهرات، اين فلز همچنان در صدر فلزهاي محبوب قرار دارد. به گفته محمد كشتي آراي، رئيس اتحاديه كشوري طلا، طلاي سفيد سال‌هاست در بيشتر كشورهاي دنيا حرف اول را مي‌زند و افراد تنها در صورتي تمايل به استفاده از طلاي زرد از خود نشان مي‌دهند كه با پلاتين تركيب شده باشد. وي با گرانقدر شمردن برليان و ياقوت در ميان سنگ‌هاي به كاررفته در جواهرات گفت: بعد از برليان، ياقوت و زمرد در رديف گرانبهاترين سنگ‌ها به شمار مي‌روند كه در جواهرات استفاده مي‌شود. كشتي‌آراي 4 عامل را در تعيين قيمت سنگ‌ها مهم عنوان كرد و گفت: رنگ، وزن، تراش و ميزان ناخالصي4 عامل مهم و تعيين‌كننده در سنجش قيمت سنگ‌ها هستند كه در زمان خريد و فروش آنها مورد آزمايش قرار مي‌گيرند. اين كارشناس جواهرات همچنين درخصوص تغيير مد در جواهرآلات گفت: با گسترش استفاده از رسانه‌هايي چون اينترنت و ماهواره، تغيير مد جواهرات در ايران نيز همگام با ديگر كشورها صورت مي‌گيرد به طوري كه استفاده از گردنبند يا گوشواره به عنوان تنها زيورآلات روزانه تغييري است كه امروزه همراه با ديگر نقاط جهان در كشور ما نيز اعمال شده است.

نكته:
طلاي سفيد سال‌هاست در بيشتر كشورهاي دنيا حرف اول را مي‌زند و افراد تنها در صورتي تمايل به استفاده از طلاي زرد از خود نشان مي‌دهند كه با پلاتين تركيب شده باشد

امير حسين دلبري، طراح جواهرات نيز با بيان اين‌كه ايرانيان بسته به نوع منطقه زيستي و جغرافياي خود از جواهرات متفاوتي برخوردارند، گفت: در ايران باستان هركدام از قبايل و اقوام ايراني بسته به وي‍‍ژگي زيستي و محيط جغرافيايي خود مدل خاصي از زيورآلات را براي خود تهيه مي‌كردند. به گفته وي، مشخصه اصلي جواهرات در منطقه تركمن صحرا، صداي شرشره و آويزهاي آن است كه به صداي پر زدن غاز شباهت دارد. وي همچنين با اشاره به جعبه‌هاي كوچكي كه تركمن‌ها براي محافظت و حمايت نيروهاي معنوي به گردن مي‌انداختند، گفت: با ورود اسلام به ايران جواهرات كاربردي مذهبي هم پيدا كردند و حتي بعدها حالت تعويذ و نمادي براي نجات از اهريمن و نيروهاي شيطاني به خود گرفتند. به گفته وي استفاده از انگشترهاي نقره با سنگ عقيق و فيروزه را كه امروز بيشترين كاربرد در ميان مردم ناحيه خراسان دارد بايد حاصل اين تفكر دانست. وي كه سبك جديدي را در طراحي جواهرات با نام طراحي مدرنيسم ايراني پايه‌گذاري كرده است. دليل افزايش خريد بدليجاتي كه از كشورهايي مثل تايلند وارد مي‌شوند را تنوع زياد و هزينه كم آنها دانست و در پاسخ به اين پرسش كه چرا در ايران با وجود ذخاير عظيم سنگ‌هاي زينتي و همچنين استعداد و خلاقيت هنرمندان در طراحي‌هاي ناب، همچنان شاهد واردات زيورآلات از ديگر كشورها هستيم، گفت: اگر چنين زيورآلات وارداتي در ايران ساخته شوند از ميزان اجرت ساخت و قيمت بالاتري برخوردار خواهند بود و به همين دليل استفاده‌كنندگان از اين زيورآلات كه بيشتر جوان‌ها هستند، ترجيح مي‌دهند نوع وارداتي آن را كه قدرت خريدشان را نيز بالا مي‌برد، انتخاب كنند. به گفته دلبري تا وقتي به جواهرات به عنوان يك صنعت ديده نشود و طراحان طلا و جواهرات صنفي مخصوص به خود نداشته باشند كه از كپي غيرقانوني طرح‌هايشان جلوگيري شود و آنقدر مجال ظهور داشته باشند كه بتوانند طرح‌هايشان را با قيمت كمتر در اختيار سازنده قرار دهند، اين وضعيت به همين منوال ادامه خواهد داشت.

 |+| نوشته شده در  89/01/31ساعت 16:30  توسط sam  | 
تاریخچه سنگهای قیمتی
تاریخچه سنگهای قیمتی


مقدمه

تاریخ استفاده از زیورها و سنگ های قیمتی به اندازه تاریخ پیدایش بشر قدمت دارد. انسان های نخستین هنگامل که از زیورها و سنگ های رنگین استفاده می کردند در این فکر نبودند که با این وسیله بر زیبایی خود بیافزایند. از همان ابتدا آدمیان پس از شکار جانوران و استفاده از گوشت و پوست آنها ، دندان ها ، ناخن ها و پره های این حیوانات را نگه داشته به گردن و بازوانشان می آیختند و چنین تصور می کردند که بدین وسیله بر نیرومندی و چالاکی خود در شکار جانوران می افزایند و قدرت بیشتری را کسب می کنند. این تصورات و اعتقاد به جنبه های سحری و جادویی زیورها در واقع عوامل فردی و محرک های شخصی برای استفاده از این قبییل اشیاء بود. اما تنها این علت نبود و تفاخر نیز به آن اضافه شد. زیرا هر فرد شکارچی با آویختن دندان ها و چنگال های حیواناتی که شکار کرده بود نه تنها احساس نیرومندی می کرد بلکه بدین وسیله احترام و تحسین همگان را نیز به خود جلب می کرد.

سیر تکاملی

استفاده از زیورهایی چون صرف ها و سنگ های زیبا و رنگین از سوی زنان نیز جدا از اعتقادات جادویی و. پزشکی که داشتند سبب برانگیختن تحسین و. جلب توجه مردان می شد. به همین علت اگر زنی یا مردی کمتر از زیورها و نشانه ها استفاده می کرد پست تر و کم اهمیت تر از دیگران به نظر می رسید. بسیار پیش از آنکه بشر وسایلی آماده کند و یا مهارتی کسب نماید تا بتواند سنگ های سخت را تراش داده و حک کند ، به علت بعضی اعتقادات و افکار مرموز که نسبت به تاثیرات مخفی سنگ های رنگین داشت ، آنها را مورد سایش و مصرف قرار داده بود.
زیورهای بشر ابتدایی طبعا از اشیا و مواد ریز و کوچکی ساخته می شد که می توانست به سهولت به رشته کشیده شود از گردنبندها و دست بندهایی که از مواد کم دوام و فاسد شدنی می توان از دانه ها و تخم های درخشان گیاهان ، پرهای پرندگان نام برد که امروزه اثری از آنها باقی نمانده است. اما اثار یافت شده گوش ماهی ها ، صدف ها ، قطعات استخوان ها دندان ها و چنگال های جانوران که سوراخ شده است تا به رشته کشیده شوند ، همگی بر این حقیقت گواهند که استفاده از جواهرات و زینت آلات از دوران های بسیار دور که دست تاریخ بدان می رسد. متداول بوده است. هنگامی که باستان شناسان ضمن کاوش در غار مسدازیل اولین لایه عصر نو سنگی را کشف کردند که مقدار فراوانی از دندان های گوزن های نو را که سوراخ شده بود یافتند که با رشته هایی از پی حیوانات یا الیاف درخت مو به هم متصل می شده است.
گر چه اثری از آن رشته ها باقی نمانده اما طرز قرار گرفتن دندانها و نظم و ترتیب آنها به شکل گردن بند بوده است. بسیاری از گوش ماهی ها ، چنگال ها و ناخن های حیوانات که در کورهای ما قبل از تاریخ پیدا شده ، علائم و اشارت سحر آمیزی را القا می نمایند و این تصور را ایجاد می کنند که مردمان عصر سنگ نیز مانند مردمان هزاران سال بعد زندگی می کرده اند و اشیا زینتی خود را به دو منظور تزیین و تعویض استفاده نموده اند. بدین ترتیب به مرور زمان در میان مردمان عهد باستان ، در بیشتر نقاط جهان ، اساطیر و اعتقادات پیچیده و مرموزی بوجود آمده بود که در آن مذهب ، سحر و طبابت با هم ارتباط نزدیک داشت و به همین سبب کاهن و جادوگر و طبیب نیز یک شخص بود و همه اعمال آنان نیز ارتباط مستقیم با موضوع جواهرات و سنگ عمر رنگین و شفاف داشت ، زیرا در تشریفات مربوط به رابطه بشر و قوای مافوق طبیعت ، سنگ عمر قیمتی و نیمه قیمتی مقام شامخی داشتند و حلقه های انگشتری ، گردن بندها ، گواشواره ها مخصوص ، مهره ها ، منجوق ها ، بازوبندها و خلخال ها بخصوص زمانی که با نقوش سحر آمیز حکاکی می شد ، مورد تقاضا و توجه مردمان آن زمان بود و بکار بردن این قبیل زینت ها برای مردم از هر صنف و طبقه یک عادت عمومی شده بود. بدیت ترتیب گوهرها و سنگ ها با توجه به نوع مشخصات و رنگ هایشان و افسانه های سحر آمیزی که بدان نسبت داده می شد ، دارای قوای مافوق طبیعت بودند. از جمله اعتقادات این بود که عقیق انسان را در برابر گزیدن رتیل و برق زدگی محافظت می کند. پشم سبز می توانست باران بباراند و هر کسی سنگ لاجورد و با خود داشت از حمله و نیش مار مصون می ماند.
سرانجامتحت تاثیر ساختمان پیچیده اجتماعات بشری و عوامل فردی و روانی و اجتماعی و حس رقابت و اعتقاد به جنبه های جادویی و پزشکی زیورها و گوهرها و مهره ها استفاده از زینت آلاتی چون گوشواره ها و خلخال ها که با رنگین ها و سنگ های قیمتی گرانبها و نیمه قیمتی تزئین می گردیدند شدت اهمیت فراوانی یافته ،با تبدل کالا و بازرگانی ، رواج و توسعه جهانی یافت. چنانکه رفته رفته به کار گرفتن این قبیل اشیا تجملی و زینتی ، جزو عادات و رسوم عمومی جوامع بشری گردیده است.
گر چه امروزه با وجود پیشرفت دانش و روشن شدن اندیشه ها هنوز هم جنبه های جادویی و سحری زیورها و گوهرها فراموش نگردیده و یادگاری هایی از خرافات دوران های اولیه توام با پندارهای جدیدتر ، ذهن بسیاری از مردم جهان را به خود مشغول می دارد اما باید پذیرفت که اکنون بخش هایی از گوهرشناسی جنبه علمی به خود گرفته و گوهر تراشی و ساختن زیورهای گوناگون نیز جزو رشته های هنری به شمار می رود و چون استفاده از زیورها با غرایز فطری انسان ها ارتباط دارد نمی توان از آن چشم پوشید.
در ایران نیز از همان آغاز تاریخ ، استفاده از زیورها معمول بوده است. آبادانی کشور،ثروتمند بودن، علاقه مندی مردم این سرزمین به زندگانی پر تجمل و با شکوه توام با زیبایی پسندی همراه گوهرها و زیورها را مورد توجه به آنها قرار داده است. کتاب شاهنامه فردوسی پر از نام گوهرها و زیورهای گوناگون است که نیاکان ما انها را شناخته و بکار می برده اند. پیدایش شاهنشاهی های بزرگ و نیرومند و تشکیل دربارهای با شکوه و ثروتمند در طول تاریخ ایران ، باعث گرد آمدن گوهرهای گرانیها و نایاب در گنجینه های ایران گردیده و گوهرشناسی و گوهر تراشی و گوهرنشانی همواره در این سرزمین رواج داشته و مورد توجه خاص مردم بوده است. نگاهی به نام گوهرنامه هایی که در سده های گوناگون به نام شاهان و نامداران ایران نوشته و تالیف گردیده است و نمونه ها و آثار فراوان و سنگ های قیمتی که در موزه ها نگهداری می شود بهترین گواه این توجه و علاقه است. هنوز هم مردم ایران از هر طبقه و ضعف علاقه خومد را به زیورها و گوهرها از دست نداده و هر یک به فراخور وسیله ای زینتی چون انگشتری و امثال آن را مورد استفاده قرار می دهند. به طوری که هنوز یکی از ضروریات مراسم زناشو.یی در ایران ، تهیه گوهرهای قیمتی است ، حتی اگر تنها یک حلقه باشد. هر چند هم اکنون به خاطر مسائل اقتصادی - اجتماعی تمایل به خرید گوهر کم تر شده و بیشتر به طلا روی آورده شده است. 


 
 |+| نوشته شده در  89/01/31ساعت 16:26  توسط sam  | 
بوميان ، قرن‌ ها پيش ، طبيعت را به خود حلقه‌ آويز مي‌کردند . آنها معتقـد بودند طبيعت ، تمام قدرت جادويي خود را در گل و برگ و چوب و سنگ ذخيره کرده و آنهايـي که حلقه‌اي از گل يا نخ يا سنگ به دور گردن و کمر خود مي‌آويزند ، قدرت طبيعت را به بهاي رواج زيبايي مي‌خرند . تاريخ بشريـت از تاريخ زيورآلات جدا نيست . گرايش بـه زيبايي و زيباتـر شدن هميشـه در همه جا وجود داشته. با ظهور اولين مدسازان ماقبل تاريخ ( نخستين انسان‌هايي که به لحاظ آناتوميک مي‌توان آنها را انسان مدرن ناميـد ) قدرت‌هاي جادويي و نمادين زيورآلات به سراپاي تاريخ بشريـت آويخته شد .

حالا هم برخي از مردم با اين باور که ارواح شرور از خانه و خانواده‌شان دور مي‌شود ، نماد دلفين يا اسب تک‌شاخ را روي سنگ مي‌تراشند و بر سر در خانه‌شان نصب مي‌کنند . بـرخي مسيحيان براي دفع ارواح بد و خبيث، دوري از گناه ، حمايت در برابر انواع خطرها و دشمني و نجات‌ زن باردار حين زايمان، شمايل مسيح و حواريون را از طلا و کهربا مي‌سازند و روي ميز دعا مي‌گذارند .

• مردها پيشگام‌ بودند
گرچه امـروز اغلب طرفداران وسايل زينتي را خانم‌ها تشکيل مي‌دهـنـد ولي هزاران سال پـيـش ، مردها بـودنـد که براي اوليـن بار با برگ درختان ، موهايشان را زيـنـت ‌دادند . 3 هزار سال پيش از ميلاد مسيح ، هنـرمنـدان سرزمين فـراعـنـه اولين کساني بـودنـد که طلا را کشف کردنـد و چـون چکش‌خور خوبي داشت ، از آن براي فراعنه تاج و گردن‌ بند ساختند .

1400 سال پيش از ميلاد مسيح، در يونان باستان ، مرواريدهاي زيبا به شکل‌ گل و صدف و پروانه تراش خورد. هزار و 100 سال بعد ، يعني دقيقا 300 سال پيش از تولد مسيح ، يونانيان دست به ساخت زيورآلات چند رنگ زدند و در اين ميان از زمـرد ، عقيق سرخ ، لعل کبـود و مرواريد استفاده کردند. آنها سنگ‌هاي رنگي ، شيشه و مينا را هم در کارهاي خود به کار بردند .

طلاي معـروف ايتاليا 8 سال پيش از تولد مسيح به بازار آمد و از آن پس ، آوازه‌ي زيبايي آن طلاها سراسر جهان را پر کرد. در قرن 13 ميلادي، استفاده از جواهرات در اروپاي باستان متداول شد و مي‌شد بـه وفـور لباس‌هاي اشرافي مملو از جواهرات را بـر تـن زنان ديد . اين در حالي بـود که در فرانسه، به تن داشتنِ کمربند زينتي و جواهرات براي شهروندان ، ممنوع بـود . با شروع رنسانس در قـرن 14 و کشف راه‌هاي دريايـي و سرزميـن‌هاي جديـد در آمريکا و استخراج طلا ، استفاده از گردن‌بند و گوشواره و سنجاق لباس در طبقه اشراف رايج شد. در اين عصر، زيورآلات بـراي مراسم مذهبي استفاده مي‌شد و فقط تاجران قـدرت خريـد آن را داشتند . اما کم‌کم جواهرات هم مانند تمام چيزهاي ديگر فراگير و همگاني شد.طراحي جواهرات به صورت آن‌چه امروز مي‌شناسيم، از قرن 16 آغاز شد . تمام زيورآلاتي که براي اوليـن بار در ايتاليا و فـرانسه ساختـه شده هم‌ اکنـون در مـوزه هنـر لنـدن و لوور پـاريـس نگهداري مي‌شود.

• جواهرات رمانتيک
در قرن 17 براي اولين بار حلقـه ، انـگشتـر و زنـجيـر ساعت در فـرانسه ساختـه شد . همـزمان با انقلاب صنعتي در سال 1789 طراحي ، ساخت و فروش جواهرات ممنوع شد و در حدود 3 سال بعد مجددا رواج پيـدا کرد . آغاز شکوفايي جواهرات در اروپا را بايد قرن 19 دانست . وقتي ويکتوريا در سال 1837 ملکه‌ي انگلستان شد، جواهرات بيشتر حالتي رمانتيک يا ناسيوناليستي داشتند. با به ‌سلطنت ‌رسيـدن ملکه ويکتوريـا ، آمريکايي‌ها و انگليسي‌ها هم دست بـه ساخت جـواهـرات زدند.

• گول‌زنک‌هاي پرخريدار
ايتاليايي‌ها خريداران اصلي سنگ‌هاي گرانبها و مرواريدهاي اصلي شرقي بوده‌اند. تجار ايتاليايي، جواهرات را بـه قيـمـت نازل از شرق مي‌خريـدنـد و بـه‌ گزاف بـه اروپاييان مي‌فـروخـتـنـد . در ميـان جواهرات، مرواريدهاي سفيد هند و ايران ارزش بالايي داشت . ونيزي‌ها کم‌کم براي آن‌ که فروش و سودشان را بالاتر ببرند به فکر افتادند که سنگ‌هاي مصنوعي شبيه مرواريد بسازند و بـه قيمت پايـيـن‌تـر بـه مردم عادي بـفـروشنـد و سرانجام 1300 سال پـيـش ، با مخلوط کردن پـودر شيشه سفيد، سفيده تخم‌مرغ و ماده لزج حلزون ، مرواريد مصنوعي ساختند .

• جواهرات مردگان
جواهـرات مردگان با فـوت شاهـزاده آلبرت باب شد . جـواهـرات مـرده ، شامل تمامي سنگ‌هاي گرانبهاي مشکي مي‌شد که به صورت تاج روي سر مرده قرار مي‌دادند . اطرافيان آنها تا ماه‌ها از هيچ جواهري استفاده نمي‌کردند .

• فانـتـزي ‌تـرها
 از سال 1960 بـه بـعـد ، طراحان جواهرات تصميم گرفتـنـد از روش ‌ها و طرح هاي سنتي کمي فاصله بگيـرنـد و فانـتـزي‌ تـر بـشونـد . اوليـن کسانـي که مشتـاقـانه بـه سمـت ايـن جواهرات رفتند ، بازيگـران بنام هاليوود بودند که باعث شدند ايـن سبک از جواهر سازي در تمامي جهان رونـق پـيـدا کنـد . امروز هم مي‌توانيـد انواع و اقسام اين جواهرات فانتزي را که مخلوطي از طلاي زرد (طلا+ آلياژ برنز)، طلاي سفيد (طلا+ آلياژ نقره) و انواع سنگ‌هاي قيمتي است، بيابيد
 |+| نوشته شده در  89/01/31ساعت 16:22  توسط sam  | 
 
قيمت هر مثقال طلای 17 عيار: 119880
قيمت هر مثقال طلای 18 عيار: 127530
قيمت هر گرم طلای 18 عيار: 27670
 |+| نوشته شده در  89/01/29ساعت 1:14  توسط sam  | 

راهنماي خريد جواهر و برليان و سنگ هاي تزييني


تجارت سنگهاي قيمتي، يکي از تجارتهاي پر سود جهاني به شمار مي رود که دستمايه آن محصولاتي طبيعي است که به لطف هنر بشر تبديل به کالاهايي بي بديل براي سرمايه گذاري و بهره برداري مي شوند . برق خيره کننده و سحرآميز جواهرات در زير نورهاي هدايت شده فروشگاههاي شيک جواهر فروشي مترصد است تا نگاه مشتاق عاشقان زيبايي را شکار کند. شکاري که صيد و صياد هر دو از موهبت آن برخوردارند . جواهرات و زيورآلات به خصوص اگر اصل و گران قيمت باشند، مطلوب تقريبا تمامي خانم ها است. راستي هيچ مي دانيد چرا اينقدر اين سنگ ها زيبا و پرجاذبه اند؟ مي دانيد چرا ما براي خريدن آنها اينقدر پول مي پردازيم و چطور بايد آنها را بشناسيم و از آنها نگه داري کنيم؟ مي دانيد چقدر بايد براي آنها پول بپردازيد که مغبون نشويد؟ انواع سنگهاي قيمتي که از معادن عميق استخراج مي شود، پس از برش خوردن و نشستن روي پايه هاي طراحي شده و يا به صورت خام به سرمايه اي تبديل مي شوند که هزاران سال عمر دارند . سنگهاي قيمتي به دليل استحکام فوق العاده، زيبايي، کميابي و منحصر به فرد بودن از ارزش ذاتي برخوردارند. که اين ارزش ذاتي چون با پول يعني کالايي که مدام در حال نوسان است سنجيده مي شود، بنابراين همواره در حال افزايش است . سنگهاي قيمتي نظير الماس، مرواريد، ياقوت، فيروزه، و عقيق در طول هزاران سال تحت تأثير فشار بسيار بالا و دماي زياد در عمق زمين ساخته شده اند. شرايطي که براي فراهم آوردن آنها بايد هزاران سال ديگر صبر کرد و از آنجا که ما هزاران سال بعد نيستيم و صبر آن را هم نداريم، همين امروز با پرداختن پولهاي بيشتري آن ها را تصاحب مي کنيم . البته به مدد تکنولوژي امروزه سنگهاي بدل که در شرايط مصنوعي ساخته مي شوند نيز وجود دارند که بهاي بسيار نازلتري دارند. اين جواهرات مصنوعي به نام (اتمي) شناخته مي شوند که ارزش بهترين نوع آنها هم حدود يک صدم قيمت جواهرات اصلي است و بخش مهمي از توليدات انبوه جواهرات در بازار کشور ما نيز از همين نوع جواهرات بدلي استفاده مي کنند . نکته جالب توجه ديگر در اين زمينه اين است که تقريبا تمامي تجارت سنگهاي قيمتي اعم از اصل و بدل در ايران بصورت قاچاق انجام مي شود و بجز فيروزه و عقيق که در بخشهايي از کشور خودمان يافت مي شود، تمامي تجارت اين سنگها در بازار سياه و زيرزميني صورت مي گيرد . اين در حاليست که در کشورهايي مانند ايتاليا، هندوستان، آفريقاي جنوبي، استراليا و آمريکا که از مراکز توليد و تراش سنگهاي قيمتي هستند، اين تجارت بصورت کاملا آزاد و شفاف در حال انجام است. از آنجا که گمرک کشور ما اين سنگها را جزء کالاهاي لوکس دسته بندي کرده، از ورود آنها ممانعت بعمل مي آورد. اين در حاليست که وارد کردن سنگهاي قيمتي که برخلاف مواد مصرفي وارداتي ديگر براي مدتهاي طولاني ارزش افزوده دارند، کمک به حفظ ثروت ملي و ملت محسوب مي شود و اصولا يکي از راههاي حفظ ثروت نزد کشورها و خانواده هاي ثروتمند، تبديل پول به اينگونه کالاها که ارزش ذاتي دارند، مي باشد . الماس اصلي ترين و مشهورترين سنگ گرانبهايي است که امروزه وجود دارد و گرانقيمت ترين جواهر موجود است و درجه خلوص و عيار آن براساس وزنش محاسبه مي گردد که واحد محاسبه آن قيراط است. بنابراين هر چه الماس بزرگتر باشد، ارزش آن بيشتر است. اگرچه سنگهاي کوچک الماس نيز با واحد قيراط شمارش مي شوند. براي مثال يک قطعه الماس يکصد قيراطي دهها برابر يکصد قطعه الماس که هر کدام يک قيراط وزن دارند و مجموعا ??? قيراط هستند، ارزش دارند . کيفيت الماس به سه ويژگي بستگي دارد: ?-نوع تراش ?- وضوح و نداشتن رگه هاي ناخالصي ?- رنگ که هر چه سفيدتر و درخشانتر باشد، بهتر است. شما حتماً نام برليان را شنيده ايد. اما بهتر است بدانيد که برليان نام نوعي برش است که بر الماس مي زنند. يعني برليان نام نوعي برش است و همان الماس . راه تشخيص الماس اصل از بدل دميدن بخار دهان روي سنگ است که بخار به سرعت از روي الماس اصل محو مي شود . نوع ديگر سنگهاي قيمتي ياقوت است که به رنگهاي قرمز، سبز و آبي يافت مي شود و اين سنگها نسبت به الماس از ارزش به مراتب کمتري برخوردارند. يکي ديگر از سنگهاي قيمتي مرواريد است که هم بصورت طبيعي وجود دارد و هم آنها را در داخل صدف کشت مي دهند. مرواريد هر چه درشتتر و دايره وارتر باشد، گرانبهاتر است . فيروزه که جزء سنگهاي قيمتي جهان به شمار مي رود از جمله جواهراتي است که در کشور ما نيز وجود دارد و ما همانند بسياري ديگر از داشته هاي خود، براي آن خاصيتهاي ديگري نيز در شمار آورده ايم که از جمله آنها مي توان بر سنگ مقدس و طلسم خ
 |+| نوشته شده در  89/01/29ساعت 1:7  توسط sam  | 
فریب برق جواهرات را نخورید

تجارت سنگهای قیمتی، یکی از تجارتهای پر سود جهانی به شمار می رود که دستمایه آن محصولاتی طبیعی است که به لطف هنر بشر تبدیل به کالاهایی بی بدیل برای سرمایه گذاری و بهره برداری می شوند. . .

برق خیره کننده و سحرآمیز جواهرات در زیر نورهای هدایت شده فروشگاههای شیک جواهر فروشی مترصد است تا نگاه مشتاق عاشقان زیبایی را شکار کند. شکاری که صید و صیاد هر دو از موهبت آن برخوردارند.
جواهرات و زیورآلات به خصوص اگر اصل و گران قیمت باشند، مطلوب تقریبا تمامی خانم ها است. راستی هیچ می دانید چرا اینقدر این سنگ ها زیبا و پرجاذبه اند؟ می دانید چرا ما برای خریدن آنها اینقدر پول می پردازیم. و چطور باید آنها را بشناسیم و از آنها نگه داری کنیم؟ می دانید چقدر باید برای آنها پول بپردازید که مغبون نشوید؟
تجارت سنگهای قیمتی، یکی از تجارتهای پر سود جهانی به شمار می رود که دستمایه آن محصولاتی طبیعی است که به لطف هنر بشر تبدیل به کالاهایی بی بدیل برای سرمایه گذاری و بهره برداری می شوند. انواع سنگهای قیمتی که از معادن عمیق استخراج می شود، پس از برش خوردن و نشستن روی پایه های طراحی شده و یا به صورت خام به سرمایه ای تبدیل می شوند که هزاران سال عمر دارند.
سنگهای قیمتی به دلیل استحکام فوق العاده، زیبایی، کمیابی و منحصر به فرد بودن از ارزش ذاتی برخوردارند. که این ارزش ذاتی چون با پول یعنی کالایی که مدام در حال نوسان است سنجیده می شود، بنابراین همواره در حال افزایش است.
سنگهای قیمتی نظیر الماس، مروارید، یاقوت، فیروزه، و عقیق در طول هزاران سال تحت تأثیر فشار بسیار بالا و دمای زیاد در عمق زمین ساخته شده اند. شرایطی که برای فراهم آوردن آنها باید هزاران سال دیگر صبر کرد و از آنجا که ما هزاران سال بعد نیستیم و صبر آن را هم نداریم، همین امروز با پرداختن پولهای بیشتری آن ها را تصاحب می کنیم.
البته به مدد تکنولوژی امروزه سنگهای بدل که در شرایط مصنوعی ساخته می شوند نیز وجود دارند که بهای بسیار نازلتری دارند. این جواهرات مصنوعی به نام (اتمی) شناخته می شوند که ارزش بهترین نوع آنها هم حدود یک صدم قیمت جواهرات اصلی است و بخش مهمی از تولیدات انبوه جواهرات در بازار کشور ما نیز از همین نوع جواهرات بدلی استفاده می کنند.
نکته جالب توجه دیگر در این زمینه این است که تقریبا تمامی تجارت سنگهای قیمتی اعم از اصل و بدل در ایران بصورت قاچاق انجام می شود و بجز فیروزه و عقیق که در بخشهایی از کشور خودمان یافت می شود، تمامی تجارت این سنگها در بازار سیاه و زیرزمینی صورت می گیرد.
این در حالیست که در کشورهایی مانند ایتالیا، هندوستان، آفریقای جنوبی، استرالیا و آمریکا که از مراکز تولید و تراش سنگهای قیمتی هستند، این تجارت بصورت کاملا آزاد و شفاف در حال انجام است. از آنجا که گمرک کشور ما این سنگها را جزء کالاهای لوکس دسته بندی کرده، از ورود آنها ممانعت بعمل می آورد. این در حالیست که وارد کردن سنگهای قیمتی که برخلاف مواد مصرفی وارداتی دیگر برای مدتهای طولانی ارزش افزوده دارند، کمک به حفظ ثروت ملی و ملت محسوب می شود و اصولا یکی از راههای حفظ ثروت نزد کشورها و خانواده های ثروتمند، تبدیل پول به اینگونه کالاها که ارزش ذاتی دارند، می باشد.
الماس اصلی ترین و مشهورترین سنگ گرانبهایی است که امروزه وجود دارد و گرانقیمت ترین جواهر موجود است و درجه خلوص و عیار آن براساس وزنش محاسبه می گردد که واحد محاسبه آن قیراط است. بنابراین هر چه الماس بزرگتر باشد، ارزش آن بیشتر است. اگرچه سنگهای کوچک الماس نیز با واحد قیراط شمارش می شوند. برای مثال یک قطعه الماس یکصد قیراطی دهها برابر یکصد قطعه الماس که هر کدام یک قیراط وزن دارند و مجموعا ۱۰۰ قیراط هستند، ارزش دارند.
کیفیت الماس به سه ویژگی بستگی دارد: ۱- نوع تراش ۲- وضوح و نداشتن رگه های ناخالصی ۳- رنگ که هر چه سفیدتر و درخشانتر باشد، بهتر است. شما حتماً نام برلیان را شنیده اید. اما بهتر است بدانید که برلیان نام نوعی برش است که بر الماس می زنند. یعنی برلیان نام نوعی برش است و همان الماس.
راه تشخیص الماس اصل از بدل دمیدن بخار دهان روی سنگ است که بخار به سرعت از روی الماس اصل محو می شود.
نوع دیگر سنگهای قیمتی یاقوت است که به رنگهای قرمز، سبز و آبی یافت می شود و این سنگها نسبت به الماس از ارزش به مراتب کمتری برخوردارند.یکی دیگر از سنگهای قیمتی مروارید است که هم بصورت طبیعی وجود دارد و هم آنها را در داخل صدف کشت می دهند. مروارید هر چه درشتتر و دایره وارتر باشد، گرانبهاتر است.
فیروزه که جزء سنگهای قیمتی جهان به شمار می رود از جمله جواهراتی است که در کشور ما نیز وجود دارد و ما همانند بسیاری دیگر از داشته های خود، برای آن خاصیتهای دیگری نیز در شمار آورده ایم که از جمله آنها می توان بر سنگ مقدس و طلسم خوشبختی اشاره کرد. این سنگ قدیمی از مشرق به مغرب راه یافته است و حتی اعتقادات در زمینه این سنگ قیمتی به همراه خود آن به مغرب زمین رفته است. اروپائیان از حلقه های فیروزه به نام هدیه فراموش ناشدنی یاد می کنند. فیروزه در رنگهای سبز و آبی و طیفی از ترکیب این دو رنگ وجود دارد که فیروزه رنگ آبی آسمانی روشن، مرغوبترین نوع فیروزه به شمار می رود.
بد نیست این را هم بدانید که ۶۰ درصد تولید جواهر دنیا از نظر ارزش و ۸۰ درصد از نظر قیمت نیز در هندوستان صورت می گیرد و حدود یک و نیم میلیون نفر فقط در بخش تولید آن مشغول به کار هستند.بعد از این توضیحات درباره اصل جواهر بهتر است این را هم بدانید که در کشور ما محاسبه قیمت جواهرات و جواهراتی به همراه پایه های زرین (طلایی) و سیمین (نقره ای) به چه روشی صورت می گیرد.
من و شما طلا را از طلافروشی با واحد گرم خریداری می کنیم و واحد کوچکتر خریداری طلا نیز صوت است که یک صدم گرم است. برای مثال هنگامی که یک انگشتری را که بدون نگین و کاملا از طلا ساخته شده را وزن می کنند، حدود ۸ گرم و ۲۰ سُت می شود که این رقم در رقم قیمت روز طلا ضرب شده و به اضافه ۷ درصد سود طلافروش به ما فروخته می شود.
البته این را هم بدانید که قیمت روز طلا شامل جمع دو رقم است یکی نرخ واقعی طلا (که هر روز آن را در روزنامه ها می خوانیم) و دیگری اجرت ساخت که در هر گرم بین ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان در نوسان است. برای مثال اجرت ساخت در یک النگوی ساده حدود ۷۰۰ تومان برای هر گرم است ولی برای یک سینه ریز مدل سال که با دست کار شده و جواهر هم بر روی آن کار شده، تا ۲۵۰۰ تومان هم می رسد. بنابراین ما برای خرید طلا در مجموع بابت سه ردیف جداگانه پول می دهیم. اول ارزش ذاتی طلا (برگرم) دوم اجرت ساخت طلا (بر گرم) و سوم سود فروشنده (بر درصد).
البته یادمان باشد که وقتی از طلا صحبت می کنیم، لازم است عیار آن را هم ذکر کنیم چون طلای خالص تنها به صورت شمش وجود دارد و به دلیل نرم بودن طلا، برای استحکام به آن مس و نقره اضافه می شود. عیار طلا نشان دهنده درصد خلوص طلا است طلای خالص که ۱۰۰ درصد آن طلای ناب باشد دارای عیار ۲۴است.
طلای رایج بازار ایران طلای ۱۸ عیار است که ۷۵ درصد آن طلا و مابقی مس و نقره است. برای همین هم روی طلای ۱۸ عیار رقم (۷۵۰) ذکر می شود که نشان دهنده عیار ۱۸ است. اگر زیورآلات شما این نشانه را نداشته باشد، عیار طلای شما ۱۷ است.
اگر طلا با مس و نقره مخلوط شود، حاصل طلای زرد است اما اگر طلا با نیکل، پالادیوم نقره و روی مخلوط شود، حاصل طلای سفید است. البته طلای سبز (طلا، نقره، مس و روی) و طلای قرمز (طلا و مس) نیز داریم که کمتر استفاده می شوند.
این را هم داشته باشید که طلای مورد استفاده در صنعت تراشه ها و ریزتراشه ها، عموما طلای زرد و با عیار ۲۴ می باشند.
علت رویکرد مردم بر طلای زرد دوام فوق العاده رنگ و جلای آن است در حالیکه سایر انواع طلا پس از مدتی جلا و درخشش خود را از دست می دهند و باید آبکاری شوند.بعد از این توضیحات حالا نوبت توضیح چگونگی محاسبه قیمت جواهر است که معمولا به همراه طلا فروخته می شود.
در مرحله اول بایستی حساب جواهرات صنعتی و کم ارزش را از جواهر واقعی جدا کرد. جواهرات صنعتی و کم ارزش معمولا در تنوع طرح و رنگ فراوان به همراه طلا فروخته می شوند و از آنجا که حجم و وزن کمی دارند، قیمتی ناچیز و در حد هیچ دارند. برای مثال هنگامی که یک انگشتری زنانه با یک نگین سفید (که شبیه الماس هم هست) یا سیاه درشت به اندازه تقریبی یک نخود با قیمت معمولی فروخته می شود، تردید نداشته باشید که با یک جواهر صنعتی روبرو هستید. چرا که اگر بخواهید یک جواهر واقعی در این اندازه خریداری کنید باید حداقل ۵ میلیون تومان فقط برای جواهر بپردازید!
اما این جواهر صنعتی حدود ۱ تا ۲ هزار تومان ارزش دارد که تنها شبیه جواهر است. اما بیاد داشته باشید که هنگام فروش این سنگها اگر زیاد از حد بزرگ نباشد شما برای وزن این جواهر بی ارزش، هم اندازه ارزش طلا پول پرداخت خواهید کرد و این در حالیست که در هنگام فروش دوباره آن هیچ پولی بابت آن دریافت نخواهید کرد.برای همین هم توصیه می کنیم از خریدن زیورآلاتی که سنگهای صنعتی به میزان زیاد دارند خودداری کنید تا مغبون نشوید.
نوع دیگر جواهرات صنعتی که تشخیص آنها از جواهر واقعی سخت تر بوده و شبیه به برلیان یک تراش خاص از الماس است، معمولا به جای الماس در جواهرات درجه دوم بکار می رود.اگر فروشنده در هنگام فروش جواهر از شما وجهی بابت سنگهای انگشتری یا سایر زیورآلات دریافت نکند، حتما از جواهرات صنعتی استفاده کرده است. چرا که اگر از جواهرات اصلی استفاده کند، قیمت سنگها چندین برابر قیمت طلای زیورآلات شما خواهد بود.
از آنجا که این نوع جواهرات ارزش زیادی ندارند آنها را عددی و یا گرمی خرید و فروش می کنند که ارزش آنها هم پائین است.
نوع دوم این جواهرات که جواهرات با ارزش است با واحد قیراط سنجیده می شود. که هر قیراط ۲۰۰ میلی گرم است.
ارزش گذاری این جواهرات که یک کار تخصصی و پیچیده است، توسط خبرگان صنف و با توجه به نظر آنان تامین می شود و دامنه نوسان آن بسیار زیاد است. برای مثال هر قیراط برلیان که سنگ پایه بازار محسوب می شود که دارای اندازه های جور باشد در حال حاضر در بازار تا ۲۰۰ هزار تومان هم می رسد. البته این قیمت بستگی به روشنایی، تراش و درصد خلوص الماس ها دارد و برای سنگهایی است که اندازه آنها حدود نصف و شاید کمتر از دانه ارزن است. اگر این اندازه ها بزرگتر شوند، قیمت ها به صورت مکعبی رشد خواهند کرد.
برای چنین جواهراتی اگر فرض بفرمایید در یک حلقه نامزدی با وزن ۱۰ گرم طلا که حدود ۱۵۰ هزار تومان ارزش دارد ۱۰ عدد وجود داشته باشند، شما تنها برای جواهر خریداری شده باید حدود ۴۰۰ هزار تومان اضافه پرداخت نمایید که تقریبا ۳ برابر قیمت طلای شما می باشد.برای این جواهرات در موقع فروش پول سنگ هم بازپرداخت می شود اما بسته به انصاف جواهرفروش بین ۲۵ تا ۴۰ درصد از ارزش آن تنها برای سنگ کسر می شود.
بنابراین در هنگام خرید جواهرات اصل هم در نظر داشته باشید که اولا از فروشندگان خوشنام و منصف که شهره هم هستند خرید کنید و ثانیا جواهراتی خریداری کنید که قصد تعویض آنها را حداقل در کوتاه مدت نداشته باشید. در غیر اینصورت برندگان خرید شما جواهرفروشان خواهند بود که تا ۳۰ درصد از سود سرمایه گذاری شما را در لحظه اول نصیب خود می سازند.

 |+| نوشته شده در  89/01/29ساعت 1:0  توسط sam  | 

جهت مشاوه و طراحی و ساخت جواهرات با شماره ذیل تماس حاصل نماید .

۰۲۱۴۴۲۱۱۰۸۳   و     ۴۴۲۰۷۵۱۶  

 

 |+| نوشته شده در  89/01/27ساعت 17:59  توسط sam  | 

گالري تصاوير موزه جواهرات ملي

 • تخت طاووس                        
  • تاج فتحعلي شاه
   تاج فتحعلي شاه
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • سنجاق سينه
   سنجاق سينه
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • 5 عدد سنجاق سينه
   5 عدد سنجاق سينه
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • تنگ مينا کاري شده
   تنگ مينا کاري شده
  • الماس درياي نور
   الماس درياي نور
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • قندان
   قندان
  • تاج فرح پهلوي
   تاج فرح پهلوي
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • الماس درياي نور
   الماس درياي نور
  • کلاه عباس ميرزا
   کلاه عباس ميرزا
  • جقه نادري
   جقه نادري
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • سپر نادري
   سپر نادري
  • کره جواهر نشان
   کره جواهر نشان
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • الماس درياي نور
   الماس درياي نور
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • تاج فتحعلي شاه
   تاج فتحعلي شاه
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • سنجاق سينه
   سنجاق سينه
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • 5 عدد سنجاق سينه
   5 عدد سنجاق سينه
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • تنگ مينا کاري شده
   تنگ مينا کاري شده
  • الماس درياي نور
   الماس درياي نور
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • قندان
   قندان
  • تاج فرح پهلوي
   تاج فرح پهلوي
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • الماس درياي نور
   الماس درياي نور
  • کلاه عباس ميرزا
   کلاه عباس ميرزا
  • جقه نادري
   جقه نادري
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • سپر نادري
   سپر نادري
  • کره جواهر نشان
   کره جواهر نشان
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  • الماس درياي نور
   الماس درياي نور
  • موزه جواهرات ملي
   موزه جواهرات ملي
  تخت طاووس
 • تنگ مرصع
  تنگ مرصع
 • موزه جواهرات ملي
  موزه جواهرات ملي
 • شنل پهلوي
  شنل پهلوي
 • موزه جواهرات ملي
  موزه جواهرات ملي
 • موزه جواهرات ملي
  موزه جواهرات ملي
 • انفيه دان
  انفيه دان
 • موزه جواهرات ملي
  موزه جواهرات ملي
 • موزه جواهرات ملي
  موزه جواهرات ملي
 • شنل امير کبير
  شنل امير کبير
 • جقه
  جقه
 • جقه
  جقه
 • شمع دان مرصع
  شمع دان مرصع
 • نيم تاچ
  نيم تاچ
 • موزه جواهرات ملي
  موزه جواهرات ملي
 • گل سينه
  گل سينه
 • موزه جواهرات ملي
  موزه جواهرات ملي
 • تاج فرح پهلوي
  تاج فرح پهلوي
 • موزه جواهرات ملي
  موزه جواهرات ملي
 • موزه جواهرات ملي
  موزه جواهرات ملي
 • سپر نادري
  سپر نادري
 • کوزه قيان فيروزه و ياقوت
  کوزه قيان فيروزه و ياقوت
 • موزه جواهرات ملي
  موزه جواهرات ملي
 • آفتابه لگن
  آفتابه لگن
 |+| نوشته شده در  89/01/23ساعت 2:18  توسط sam  | 

الماس، سخت ترین ماده معدنی

الماس

الماس، که سخت‌ترین ماده معدنی است، غیر از وسایل تزیینی و جواهرات، در صنایع نیز کاربرد دارد. از الماس، به خصوص برای ساخت مته‌های دندانپزشکی، مته‌های حفاری و در ابزارهای برشی استفاده می‌کنند که با سطوح سخت سر و کار دارند.

با اینکه الماس سخت ترین ماده معدنی است، اما زیبایی منحصر به فرد آن در ساخت جواهرات، این سنگ معدنی را از دیگر سنگ ها متمایز ساخته است

الماس

البته چون هیچ ماده‌ای سخت‌تر از الماس نیست، خود الماس را نیز باید با ابزارهای برشی الماسه تراش دهند. برای مثال، حاشیه سنگ سنباده‌ای را که در تراش الماس به کار می‌رود، با مخلوطی از روغن زیتون و گرد الماس می‌پوشانند.

البته بزرگترین حسن الماس استفاده کردن آن در جواهرات و وسایل زینتی می باشد که دیگر جنبه مورد توجه در کاربرد الماس است، از الماس برای ساختن نگین انگشتر، گردنبند و تزئین دستبند و دیگر وسایل زینتی استفاده می کنند.

با اینکه الماس سخت ترین ماده معدنی است، اما زیبایی منحصر به فرد آن در ساخت جواهرات، این سنگ معدنی را از دیگر سنگ ها متمایز ساخته است.

 |+| نوشته شده در  89/01/23ساعت 2:0  توسط sam  | 

نسخهِ خانگی‌ برای تمیز کردن جواهرات

سری‌ به‌ جعبهِ جواهراتتان‌ بزنید. طلا و جواهرات‌ شما كدر و كثیف‌ شده؟ از همین‌ حالا شروع‌ كنید و با استفاده‌ از مواد زیر، یك‌ پاك‌ كننده‌ خانگی‌ برای‌ تمیزكردن‌ جواهرات‌ درست‌ كنید.

مواد لازم‌

آمونیاك: یك ‌چهارم‌ پیمانه‌

مایع‌ ظرفشویی: یك‌ چهارم‌ پیمانه‌

آب: سه‌ چهارم‌ پیمانه‌

شیوهِ كار

مواد را با هم‌ مخلوط‌ كنید. جواهرات‌ خود را داخل‌ این‌ مایع‌ بخیسانید. پس‌ از نیم ‌ساعت‌ با یك‌ مسواك‌ نرم‌ روی‌ سطح‌ جواهرات‌ را تمیز كنید. فراموش‌ نكنید كه‌ فرمول‌ مذكور برای‌ تمیزكردن‌ جواهرات‌ بدلی‌ مناسب‌ نیست

 |+| نوشته شده در  89/01/23ساعت 1:56  توسط sam  | 

سنگ متولدین اسفند

سنگ ماه / آكوامارین

متولدین‌ اسفند خصوصیاتی‌ دارند كه‌ با متولدین‌ دیگر ماه‌های‌ سال‌ كاملاً متفاوت‌ است؛ از بارزترین‌ این‌ موارد آرام بودن‌ را می توان‌ نام‌ برد. سنگ‌ این‌ ماه‌ آبی‌ روشن‌ است؛ رنگی‌ كه‌ به‌ انسان‌ آرامشی‌ همراه‌ با نشاط‌ می ‌دهد.

این‌ سنگ‌ آكوامارین‌ (AQUAMARINE) نام‌ دارد و مخصوص‌ جنس‌ مؤنث‌ است. سیستم‌ ایمنی‌ و اعصاب‌ را تقویت‌ می ‌كند و باعث‌ آرامش‌ غدد می ‌شود.

واژه‌ آكوامارین‌ مشتق‌ از كلمه ‌ای‌ لاتین‌ به‌ معنای‌ آب‌ دریاست‌ و براساس‌ رنگ‌ آبی‌ آن‌ به‌ این‌ نام‌ خوانده‌ می‌ شود. در ایام‌ قدیم‌ دریانوردان‌ در سفرها یا جنگ‌های‌ دریایی‌ به‌ عنوان‌ طلسم‌ برای‌ غلبه‌ بر حوادث‌ یا دشمن‌ از آن‌ استفاده‌ می‌ كردند.

آكوامارین‌ در گروه‌ سنگ‌های‌ بریل‌ قرار دارد كه‌ در این‌ گروه‌ یكی‌ از شاخص‌ ترین‌ گوهرها، زمرد است.

دیگر گوهرهای‌ بریل‌ عبارت اند از بریل‌ طلایی، بریل‌ بیكسبیت‌ (BIXBITE) به‌ رنگ‌ قرمز،

بریل‌ مورگانیت‌ (MORGANITE) به‌ رنگ‌ صورتی‌ و بریل‌ گوشنیت‌ (GOSHENITE) كه‌ بیرنگ‌ است.

آكوامارین‌ جزو آن‌ دسته‌ از جواهرات‌ است‌ كه‌ برای‌ جواهرسازان‌ و بسیاری‌ از خانم‌ها جاذبه‌ فراوان‌ دارد و كمتر ویترین‌ جواهر فروشی‌ هست‌ كه‌ برای‌ جلوه‌ و زیبایی، قطعه ‌ای‌ جواهر ساخته‌ شده‌ با این‌ سنگ‌ در آن‌ نباشد.

آكوامارین‌ بیشتر به‌ صورت‌ سِت‌ (مجموعه) درست‌ می ‌شود و به‌ شكل‌ انگشتری‌ بیشتر رایج‌ است. این‌ سنگ‌ را اغلب‌ به‌ صورت‌ زمردگونه‌ تراش‌ می ‌دهند و دیگر فرم‌های‌ تراش‌ را كمتر برای‌ آن‌ به‌ كار می ‌برند.

باید توجه‌ داشت‌ كه‌ این‌ گوهر ترد و شكننده‌ و در برابر حرارت‌ حساس‌ است‌ و مواد شیمیایی‌ ضعیف‌ اثر چندانی‌ بر آن‌ ندارند، اما در مقابل‌ اسیدها واكنش‌ نشان‌ می ‌دهد و در آن‌ نقطه‌های‌ ریز و درشت‌ به ‌وجود می ‌آید. جواهر سازان‌ بایستی‌ دقت‌ داشته‌ باشند كه‌ این‌ سنگ‌ را بعد از پولیش‌ و آبكاری‌ سوار كنند. به ‌علاوه، آكوامارین‌ چون‌ بیشتر به‌ صورت‌ قطعات‌ بزرگ‌ روی‌ جواهرات‌ است، خانم‌ها باید در نگهداری‌ آن‌ داخل‌ جعبه‌ دقت‌ كنند؛ زیرا در تماس‌ با دیگر جواهرات‌ ممكن‌ است‌ آسیب‌ ببیند.

معادن‌ آكوامارین‌ مانند سایر كانی‌ها در تمام‌ نقاط‌ دنیا به ‌صورت‌ پراكنده‌ یافت‌ می‌ شود، اما عمده‌ معادن‌ آن‌ در برزیل، روسیه، استرالیا، مالاگاشی، برمه، هندوستان، ایالات‌ متحده آمریکا و چند كشور آفریقایی‌ قرار دارد.

كانی‌های‌ دیگری‌ هم‌ وجود دارد كه‌ ممكن‌ است‌ با آكوامارین‌ اشتباه‌ شود، از جمله‌ تورمالین‌ آبی، زیركن‌(ZIRCON) ، توپاز آبی‌ و كیانیت‌KIANITE)). امروزه‌ آكوامارین‌های‌ مصنوعی‌ نیز در لابراتوارها تولید می‌ شود، اما با این‌ سیستم‌ مقرون‌ به ‌صرفه‌ نیست‌ و آكوامارین‌های‌ مصنوعی‌ موجود در بازار در حقیقت‌ اسپینل‌ مصنوعی‌ است‌ كه‌ به‌ رنگ‌ آكوامارین‌ عرضه‌ می‌ شود.

در بسیاری‌ از جواهرات‌ قدیمی‌ كه‌ در موزه‌ها و یا به‌ صورت‌ جواهرات‌ سلطنتی‌ كشورها وجود دارند، سنگ‌های‌ درشتی‌ به‌ كار رفته‌ كه‌ آبی‌ بسیار كم ‌رنگی‌ دارند و به ‌دلیل‌ شفافیت‌ روغنی ‌مانند بعضی‌ از آنها، تصور بر این‌ بوده‌ كه‌ الماسند؛ اما با پیشرفت‌ علم‌ جواهرشناسی‌ مشخص‌ شده‌ كه‌ آكوامارین‌ هستند.

در سال‌های‌ اخیر كه‌ ساخت‌ جواهرات‌ از نظر فرم‌ دگرگون‌ شده، انواع‌ جواهر با سنگ‌های‌ رنگی‌ رواج‌ پیدا كرده‌ و بیشترین‌ سنگ‌هایی‌ كه‌ طرفداران‌ زیادی‌ دارند عبارت اند از آكوامارین، آماتیس‌  و توپاز  آبی. گفتنی‌ است‌ این‌ سنگ‌ها به ‌دلیل‌ فراوانی‌ در طبیعت‌ و تولید مصنوعی‌ آنها، مانند دیگر سنگ‌های‌ قیمتی‌ افزایش‌ قیمت‌ ندارند. تفاوت‌ در خرید و فروش‌ آنها با درصدهای‌ بیشتری‌ انجام‌ می‌شود و استفاده‌ از این‌ جواهرات‌ بیشتر براساس‌ ذوق‌ و سلیقه‌ و زیبایی‌ است.

محمد كشتی آرای ، كارشناس

 |+| نوشته شده در  89/01/23ساعت 1:54  توسط sam  | 

سنگ متولدین ماه دی

سنگ ماه / لعل

گارنت‌در رنگ‌های‌ مختلف‌ وجود دارد و متداول ‌ترین‌ رنگ‌ آن‌ قرمز تیره‌ است. نام‌ دیگر گارنت‌ لعل‌ است. البته‌ در حرفه‌ جواهرسازی‌ به‌ سنگ‌ اسپینل‌ هم‌ چون‌ رنگ‌ قرمز دارد، گاهی‌ لعل‌ گفته‌ می‌شود.

گارنت‌ كلمه ‌ای‌ لاتین‌ و به‌ معنای‌ دانه‌های‌ مُدوّر است. گارنت‌ شفاف‌ در جواهرسازی‌ مورد استفاده‌ قرار می‌ گیرد و چند : نوع‌ معروف‌ و قابل‌ استفاده‌ آن‌ در جواهرسازی عبارت اند از:

الف) پیروپ‌؛ (pyrope)با رنگ‌ قرمز و كمی‌ متمایل‌ به‌ قهوه‌ای‌ كه‌ معادن‌ آن‌ بیشتر در آفریقای‌ جنوبی، سریلانكا، برزیل، استرالیا، چك‌واسلواكی‌ و تانزانیاست. این‌ سنگ‌ در سده‌های‌ قبل‌ بسیار مورد توجه‌ جواهرسازان‌ اروپا بود. علت‌ این‌ توجه‌ نیز رنگ‌ آتشین‌ آن‌ بوده‌ است.

ب) آلماندین‌؛(almandine)این‌ گارنت‌ بیشتر به‌ رنگ‌ قرمز متمایل‌ به‌ بنفش‌ است‌ و گاهی‌ قرمز آن‌ با یاقوت‌ قرمز و اسپینل‌ اشتباه‌ می‌ شود. این‌ گوهر بیشتر در كشورهای‌ هندوستان، برزیل‌ و افغانستان‌ تولید می‌ شود.

ج) گروسولار؛ (grossular)رنگ‌ تیره‌ متمایل‌ به‌ سبز و قهوه‌ای‌ روشن‌ دارد و در كشورهای‌ كانادا، افریقای‌ جنوبی، روسیه، پاكستان‌ و سریلانكا استخراج‌ می‌شود.

د) انواع‌ دیگر گارنت‌ عبارت اند از : اسپسارتیت‌(spessartite)، هسونیت‌(hessonite)و آندرادیت‌(andradite) .

رنگ‌های‌ گارنت‌ جلوه‌ و زیبایی‌ خاصی‌ دارند. این‌ گوهر به‌ دلیل‌ تنوع‌ رنگ‌ و وجود معادن‌ پراكنده‌ در تمام‌ دنیا به‌ خصوص‌ در كشورهای‌ پرجمعیت‌ (از جمله‌ هندوستان، پاكستان‌ و برزیل) و انواع‌ خاصی‌ از آن‌ در كشورهای‌ اروپایی‌ در ساخت‌ جواهرات‌ بومی‌ جایگاه‌ خاصی‌ دارد و به‌ دلیل‌ ارزانی‌ برای‌ تمام‌ طبقات‌ مردم‌ قابل‌ استفاده‌ است. ناگفته‌ نماند در بسیاری‌ از همین‌ كشورها در مورد این‌ گوهر اعتقادات‌ و باورهای‌ خاصی‌ وجود دارد. گفتنی‌ است‌ این‌ گونه‌ اعتقادات‌ در مورد سنگ‌ها، به‌ طور كلی‌ جنبه‌ نمادین‌ دارد. امروزه‌ با پیشرفت‌ علم‌ و كشف‌ خواص‌ فیزیكی‌ این‌ عناصر، در مورد هر سنگ‌ مواردی‌ مشخص‌ شده‌ كه‌ در شماره‌های‌ قبل‌ به‌ نمونه هایی‌ اشاره‌ كرده‌ایم.

اصولاً گوهرها به‌ خاطر رنگ، درخشش، شفافیت، سختی‌ زیاد، كمیابی‌ و یا پدیده‌های‌ نوری‌ مورد توجه‌ انسان‌ها بوده‌اند. همین‌ انگیزه‌ها باعث‌ شده‌ كه‌ امروزه‌ در لابراتوارها گوهرهایی‌ با تركیبات‌ شیمیایی‌ برابر و خواص‌ فیزیكی‌ مشابه‌ با گونه‌های‌ طبیعی‌ ساخته‌ شود؛ و البته‌ مصنوعی‌ بودن‌ این‌ سنگ‌ها باید ذكر شود تا استفاده‌كننده‌ گمراه‌ نشود؛ برای‌ مثال‌ گفته‌ شود یاقوت‌ مصنوعی، زمرد مصنوعی‌ و...؛ این‌ شیوه‌ ساخت‌ راsynthetic gemstone گویند. به‌ علاوه، گوهرهایی‌ هم‌ به‌ نام‌ بدلی‌ ساخته‌ می‌ شوند كه‌ معمولاً موادی‌ مثل‌ شیشه‌ و پلاستیك‌ در آنها به‌ كار رفته‌ است. این‌ بدل‌ها فقط‌ رنگ، جلا و شفافیت‌ جواهرات‌ اصل‌ را دارند و فاقد خواص‌ فیزیكی‌ و شیمیایی‌ نوع‌ اصل‌ هستند. به‌ این‌ شیوه‌ ساخت‌imitationگویند.

دیگر سنگ‌ متولدین‌ دی ‌ماه‌ كوارتز صورتی‌ ( (rose quartzاست. این‌ سنگ‌ زیبا در برزیل‌ استخراج‌ می ‌شود و قیمت‌ زیادی‌ ندارد. از آن‌ مهره‌های‌ ریز و درشت‌ تراش‌ می ‌دهند كه‌ معمولاً به‌ صورت‌ گردن ‌آویز استفاده‌ می ‌شود. بعضی‌ از انواع‌ كوارتز را هم‌ در آزمایشگاه‌ها به‌ صورت‌ مصنوعی‌ تولید می ‌كنند كه‌ برای‌ مصارف‌ زینتی‌ و صنعتی‌ مورد استفاده‌ قرار می‌ گیرد. در گروه‌ كوارتز، سنگ‌های‌ دیگری‌ وجود دارد كه‌ هر كدام‌ رنگ‌ و تراش‌ خاصی‌ دارند.

دیگر انواع‌ كوارتز عبارت اند از:كوارتز دودی‌ ( (smoky quartz، كوارتز پریز(prase)، كوارتز آبی‌( (blue quartzو سیترین‌؛(citrine)و جالب‌ ترین‌ نوع‌ كوارتز، كوارتز اَمتیست‌ است‌ كه‌ در مطلب بعد، در مورد آن‌ توضیحاتی‌ ارائه‌ خواهد شد.

محمد كشتی آرای ، كارشناس

 |+| نوشته شده در  89/01/23ساعت 1:53  توسط sam  | 

فیروزه ، سنگ متولدین آذر


   

تاریخچه‌ كشف‌ معادن‌ فیروزه‌(TURQUOISE) در ایران‌ به‌ حدود هفت‌هزار سال‌ پیش‌ می‌ رسد. اصولاً در قدیم‌ از سنگ‌هایی‌ كه‌ یافت‌ می‌ شد به‌ عنوان‌ طلسم‌ و بیشتر در مراسم‌ مذهبی‌ استفاده‌ می‌ كردند. در عهد باستان، دو سنگ‌ فیروزه‌ و لاجورد بسیار قیمتی‌ و مهم‌ به‌ شمار می ‌رفتند؛ چنان‌ كه‌ هنگام‌ تقسیم‌ غنایم‌ نسبت‌ به‌ طلا در اولویت‌ قرار می ‌گرفتند؛ و همواره‌ جزو ذخایر با ارزش‌ و مهم‌ پادشاهان‌ بوده‌اند.

فیروزهِ ایران‌ كه‌ معادن‌ اصلی‌ آن‌ در شمال‌ شرقی‌ كشور واقع‌ شده، بهترین‌ و زیباترین‌ نوع‌ این‌ سنگ‌ در دنیا قلمداد می ‌شود و هر نوع‌ فیروزهِ مرغوب‌ را فیروزهِ ایران‌(PERSIAN TURQUOISE) می ‌گویند. اصولاً فیروزه‌ را در دنیا به‌ نام‌ ایران‌ می ‌شناسند و در نمایشگاه‌های‌ جواهر نیز، این‌ سنگ‌ را سمبل‌ كشور ما می ‌دانند.

فیروزه‌ به‌ صورت‌ توده‌های‌ فشرده‌ و یا قلوه‌ سنگ‌ از معادن‌ استخراج‌ می ‌شود و مهمترین‌ معادن‌ آن‌ در افغانستان، شرق‌ استرالیا، ایالات‌ متحد آمریكا، مصر، آمریكای‌ جنوبی، بعضی‌ مناطق‌ آسیای‌ مركزی‌ و حتی‌ چین‌ یافت‌ می‌شود.

فیروزهِ ایران‌ بهترین‌ و زیباترین‌ نوع‌ این‌ سنگ‌ در دنیا قلمداد می ‌شود و هر نوع‌ فیروزهِ مرغوب‌ را فیروزهِ ایران‌ (PERSIAN TURQUOISE) می ‌گویند. اصولاً فیروزه‌ را در دنیا به‌ نام‌ ایران‌ می ‌شناسند و در نمایشگاه‌های‌ جواهر نیز، این‌ سنگ‌ را سمبل‌ كشور ما می ‌دانند.

در معدن‌ فیروزه‌ مصر كه‌ از سالیان‌ بسیار دور مورد استفاده‌ بوده، رگه‌های‌ سیاهرنگی‌ در فیروزه‌ها وجود دارد كه‌ اصطلاحاً به‌ این‌ سنگ‌ها فیروزه‌ شجری‌ گفته‌ می ‌شود؛ و به‌ علت‌ استخراج‌ بیش‌ از حد در گذشته، امروزه‌ سنگ‌های‌ استخراج ‌شده‌ از این‌ معدن‌ از نظر رنگ‌ و صافی‌ كیفیت‌ پایین‌ تری‌ دارند. به‌ همین‌ علت‌ با تزریق‌ روغن، پارافین‌ یا مواد پلاستیكی‌ آن‌ها را اصلاح‌ و وارد بازار می ‌كنند.

رنگ‌ خالص‌ آبی‌ در فیروزه‌ بسیار كمیاب، و به‌ همین‌ دلیل‌ نوع‌ صاف‌ و صیقلی‌ آن‌ بسیار با ارزش‌ و گران‌ است. اشاره‌ می‌شود، نگین‌های‌ شبه ‌فیروزه‌ در بازار بسیار زیادند؛ بنابراین‌ هنگام‌ خرید باید دقت‌ فراوان‌ داشت.

   

این‌ كانی‌ كه‌ به‌ رنگ‌ آبی‌ - از روشن‌ تا تیره‌ - است، در اثر حرارت‌ تغییر رنگ‌ می‌دهد و به‌ رنگ‌ سبز مات‌ درمی‌آید. نگین‌ فیروزه‌ در نتیجهِ تابش‌ نور خورشید تبخیر می‌شود و تغییر رنگ‌ می ‌دهد. رنگ‌ فیروزه‌ در تماس‌ با مواد شیمیایی‌ و حتی‌ آرایشی‌ نیز تغییر می ‌كند و جلای‌ آن‌ از بین‌ می ‌رود. بنابراین‌ توصیه‌ می ‌شود هنگام‌ استفاده‌ از مواد آرایشی‌ و یا استحمام‌ و شست‌وشو، جواهرات‌ دارای‌ فیروزه‌ در معرض‌ این‌ مواد قرار نگیرند.

  

در بازار ایران‌ دو نوع‌ فیروزه‌ پرطرفدار است؛فیروزه‌ نیشابور كه‌ بهترین‌ نوع‌ و گران‌ترین‌ است؛ وفیروزه‌ دامغان‌ كه‌ كیفیت‌ پایین‌تری‌ دارد.یكی‌ از معروف‌ ترین‌ معادن‌ فیروزه‌ در دنیا درخراسان‌ قرار گرفته‌ و به‌ همین‌ علت، این‌ استان، به‌ خصوص‌ شهر مشهد، مركز تراش‌ و معاملات‌ عمده‌ فیروزه‌ در جهان‌ است؛ به‌ طوری‌ كه‌ مقدار زیادی‌ فیروزه‌ استخراجی‌ از معادن‌ دیگر كشورها را در مشهد تراش‌ می‌ دهند و از آن‌ جا به‌ دیگر بازارهای‌ جهانی‌ وارد می‌ كنند.فیروزه‌هایی‌ كه‌ در مشهد تراش‌ داده‌ می ‌شوند به‌ نام‌ فیروزه‌ خراسانی‌ مشهورند.

رنگ‌ فیروزه‌ در تماس‌ با مواد شیمیایی‌ و حتی‌ آرایشی‌ نیز تغییر می‌كند و جلای‌ آن‌ از بین‌ می ‌رود. بنابراین‌ توصیه‌ می‌شود هنگام‌ استفاده‌ از مواد آرایشی‌ و یا استحمام‌ و شست‌وشو، جواهرات‌ دارای‌ فیروزه‌ در معرض‌ این‌ مواد قرار نگیرند.

گفتنی‌ است، یكی‌ از دیدنی ‌ترین‌ مراكز فیروزهِ دنیا آستان‌ قدس‌ رضوی‌ است‌ و در مكان‌های‌ مختلف‌ آن‌ فیروزه‌های‌ نادر به‌ چشم‌ می‌ خورد.

در موزه‌ جواهرات‌ ملی‌ ایران‌ در بانك‌ مركزی، انواع‌ جواهرات‌ ساخته‌ شده‌ از فیروزه‌ با قدمت‌های‌ متفاوت‌ و در اندازه‌های‌ نادر وجود دارد كه‌ در دنیا كم ‌نظیر است.

در فرهنگ‌ دینی‌ ما در احادیث‌ و روایات‌ مختلف،‌ داشتن‌ انگشتری‌ با نگین‌ فیروزه‌ به ‌خصوص‌ برای‌ آقایان‌ توصیه‌ شده‌ است. این‌ سنگ‌ به‌ دلیل‌ رنگ‌ و درخشش‌ آن‌ شادی ‌آور است‌ و خواص‌ بسیار دارد. به‌ همین‌ دلیل‌ استفاده‌ از آن‌ بین‌ عموم‌ مردم‌ رواج‌ دارد.

جالب‌ است‌ بدانید در گذشته‌ اعتقاد بر این‌ بود كه‌ هر كه‌ با خود فیروزه‌ داشته‌ باشد بر دیگران‌ پیروز خواهد شد؛ بر این‌ اساس‌نام‌ اصلی‌ این‌ سنگ‌ پیروزه‌ بوده‌ و بعدها به‌ فیروزه‌ تبدیل‌ شده‌ است.

محمد کشتی آرای/ کارشناس

 |+| نوشته شده در  89/01/23ساعت 1:51  توسط sam  | 

سنگ متولدین آبان ماه

  

تا پیش‌ از رنسانس، در اروپا هر سنگ‌ زرد رنگی‌ را توپاز می ‌نامیدند (سنگ‌ پریدوت‌ را هم یك‌ نوع‌ توپاز می‌دانستند). توپاز ( TOPAZ ) از واژه‌ توپازیوس‌ كه‌ نام‌ جزیره‌ای‌ در دریای‌ سرخ‌ است‌ گرفته‌ شده‌ و در زبان‌ یونانی‌ معنای‌ جست‌ و جو كردن‌ می ‌دهد.

  

این‌ سنگ‌ سمبل‌ وقار و ابهت،‌ و نشانه‌ شادی‌ و موفقیت‌ است. مصری‌ها سنگ‌ توپاز را سمبل‌ خورشید می‌ دانند. یونانی‌ها نیز معتقدند این‌ سنگ‌ به‌ انسان‌ نیرویی‌ خاص‌ می‌ دهد و طلسم‌ و جادو را باطل‌ می ‌كند. حتی‌ در گذشته‌ بر این‌ باور بودند كه‌ اگر كسی‌ این‌ سنگ‌ را همراه‌ داشته‌ باشد از نظرها دور می ‌ماند. رومی‌ها اعتقاد داشتند كه‌ توپاز هوش‌ و وفاداری‌ را افزایش‌ می ‌دهد. به‌ علاوه، آنان‌ پودر این‌ سنگ‌ را در شربت‌ حل‌ می کردند و برای‌ درمان‌ خونریزی‌ و آسم‌ از آن‌ استفاده‌ می ‌كرده‌اند. از پودر آن‌ برای‌ درمان‌ و التیام‌ سوختگی‌ و زخم‌های‌ شدید نیز بهره‌ می‌ برده‌اند. حتی‌ در مواردی‌ به‌ عنوان‌ پادزهر استفاده‌ می‌ شده‌ است. توپاز در برزیل‌ نشانه‌ و سمبل‌ دندان پزشكان‌ است.

  

اسكار وایلد(1) در یكی‌ از كتاب‌های‌ خود می ‌گوید: من‌ توپازهایی‌ دارم‌ به‌ رنگ‌ زرد، همسان‌ چشم‌ ببر؛ به‌ صورتی‌ چشم‌ كبوتران‌ و سبزی‌ چشم‌ گربه‌ها.توپاز به‌ رنگ‌های‌ زرد، قرمز مایل‌ به‌ قهوه‌ای، آبی‌ روشن، صورتی‌ متمایل‌ به‌ قرمز، و سبز روشن‌ یافت‌ می ‌شود.

  

مرغوب ‌ترین‌ رنگ‌ توپاز صورتی‌ است؛ اما در بین‌ جواهر فروشان‌ و مصرف ‌كنندگان‌ توپاز، رنگ‌های‌ زرد و قهوه‌ای‌ معروف ‌تر و متداول ‌تراست.

اسید سولفوریك‌ دشمن‌ شماره‌ یك‌ توپاز است‌ و آن‌ را تخریب‌ می ‌كند. بنابراین‌ توصیه‌ می ‌شود برای‌ حفظ‌ این‌ سنگ‌ - و اصولاً تمام‌ سنگ‌های‌ قیمتی‌ و نیز جواهرات‌ - از نگه‌ داشتن‌ آنها در كنار مواد شیمیایی‌ به‌ خصوص‌ اسیدها پرهیز شود.

معادن‌ مهمی‌ كه‌ امروزه‌ سنگ‌ توپاز از آنها استخراج‌ می‌ شود، در كشورهای‌ سری لانكا، برزیل، مكزیك، آمریكا، برمه، استرالیا، ژاپن، روسیه‌ و ایرلند شمالی‌ قرار دارند. توپازهایی‌ كه‌ از معادن‌ ایرلند استخراج‌ می‌ شود اكثراً به‌ رنگ‌ آبی‌ روشن‌ است.

  

از معادن‌ توپاز بلورهایی‌ به‌ وزن‌ چندین‌ كیلوگرم‌ استخراج‌ می ‌شود. برای‌ مثال، در سال‌ 1965 كریستالی‌ از توپاز آبی‌ به‌ وزن‌ 100 كیلوگرم‌ در اوكراین‌ كشف‌ شد كه‌ در نوع‌ خود بی‌ نظیر است. در موزه‌های‌ مختلف‌ از جمله‌ موزه‌ای‌ در واشنگتن، نگین‌های‌ تراشیده‌ شده‌ای‌ از توپاز وجود دارد كه‌ در رنگ‌ها و وزن‌های‌ مختلف‌ چشم‌ بیننده‌ را خیره‌ می‌ كنند و او را به‌ تحسین‌ وا می ‌دارند. گفتنی‌ است‌ یكی‌ از جالب ‌ترین‌ و دیدنی ‌ترین‌ نقاط‌ دنیا كه‌ انواع‌ سنگ‌های‌ رنگی‌ نیمه‌ قیمتی‌ را می‌ توان‌ در آن‌ تماشا كرد ایستگاه‌های‌ مترو در شهر مسكو است. در این‌ مراكز، دیوار ایستگاه‌ها به‌ وسیله‌ تابلوهایی‌ بسیار زیبا از سنگ‌های‌ استخراج ‌شده‌ از معادن‌ روسیه‌ تزیین‌ شده‌اند.

  

توپازهای‌ بی ‌رنگ‌ استخراجی‌ را می ‌توانند از طریق‌ حرارت‌ و با استفاده‌ از مواد شیمیایی‌ به‌ رنگ‌های‌ مختلف‌ درآورند. یكی‌ از جالب ‌ترین‌ توپازهای‌ بی‌ رنگ‌ كه‌ مدت‌ها تصور می‌ شد یك‌ برلیان‌ بسیار درشت‌ است‌ توپاز براگانزا(BRAGANZA) به‌ وزن‌ 1640 قیراط‌ است‌ كه‌ جزو جواهرات‌ سلطنتی‌ محسوب‌ می‌ شود و در تاج‌ پادشاهی‌ كشور پرتغال‌ قرار دارد.

  

نگین‌های‌ تراشیده‌ از توپاز معمولاً به‌ شكل‌ تراش‌ زمرد است. بلورهای‌ ناپاك‌ توپاز را به‌ صورت‌ كاپوشن‌ (تراش‌ بیضی‌ بدون‌ وجه) و توپاز بی‌ رنگ‌ را به‌ صورت‌ بریل‌ تراش‌ می‌ دهند.

در طبیعت‌ كانی‌های‌ دیگری‌ وجود دارند كه‌ تراش ‌داده ‌شدهِ آنها در ظاهر به‌ شكل‌ توپاز است؛ از جمله‌ سیترین، كریستوبریل، اكومارین، بریل‌ طلایی‌ و تورمالین.

سنگ‌ توپاز امروزه‌ در صنعت‌ جواهرات‌ با مدل‌های‌ گوناگون‌ ارائه‌ می‌ شود و طرفداران‌ بسیاری‌ دارد. معمولاً برای‌ سنین‌ بالا به‌ شكل‌ انگشتری‌ و برای‌ جوان ‌ترها به‌ صورت‌ مدال‌ با زنجیر ساخته‌ می‌ شود. توپاز را كمتر به‌ صورت‌ ست (سری) كامل‌ عرضه‌ می‌ كنند. توپاز در اروپا بیشتر به‌ شكل‌ سنجاق‌ سینه، در كشورهای‌ شرقی‌ به‌ صورت‌ انگشتری،‌ و به‌ طور كلی‌ در دنیا بیشتر به‌ شكل‌ مدال‌ با زنجیر استفاده‌ می‌ شود.

محمد کشتی آرای/ کارشناس

 |+| نوشته شده در  89/01/23ساعت 1:50  توسط sam  | 

سنگ متولدین ماه مهر

سنگ ماه / اوپال

اوپال‌ (OPAL) را در مشرق ‌زمین‌ سمبل‌ وفاداری‌ و امید می‌ شناسند و استفاده‌ از آن‌ به‌ فرد حالتی‌ از تقدس‌ می‌ دهد. عرب‌ها اعتقاد دارند این‌ سنگ‌ از بهشت‌ روی‌ زمین‌ افتاده‌؛ و ظاهراً حالت‌ نورانی‌ آن‌ باعث‌ به ‌وجود آمدن‌ این‌ باور شده‌ است.

یونانی ها معتقدند اوپال‌ باعث‌ دوراندیشی‌ می ‌شود و از امراض‌ جلوگیری‌ می ‌كند؛ و شكسپیر آن‌ را ملكه‌ گوهرها می ‌داند. اما غربی‌ ها اوپال‌ را بدشگون‌ می ‌دانستند چون‌ والتراسكات WALTER SCOTT نویسنده‌ نامدار اسكاتلندی‌ (1832-1771) به‌ طور غیرعمد در یكی‌ از داستان‌هایش‌ اوپال‌ را سنگی‌ منفی‌ و بدیمن معرفی‌ كرده؛ درست‌ برعكس‌ شرقی‌ ها كه‌ هرچه‌ صفات‌ و درجات‌ نیكوست‌ برای‌ این سنگ‌ زیبا‌ در نظر دارند.

واژه‌ «اوپال‌» از كلمه‌ هندی‌ به‌ معنای‌ «سنگ» مشتق‌ شده‌ و در فرهنگ‌ سانسكریت‌ به‌ معنای‌ «سنگ‌ قیمتی» است.

اوپال‌ به‌ طلسم‌ خوشبختی‌ معروف‌ است‌ و به‌ خاطر هفت‌ رنگ‌ بودن‌ آن‌ اكثر هنرمندان‌ به‌ خصوص‌ نقاشان، موسیقی دان‌ها و هنرپیشگان‌ از آن‌ استفاده‌ می ‌كنند. این‌ سنگ‌ تأثیر مثبتی‌ در روح‌ و روان‌  دارد، زیرا همان‌ طور كه‌ ذكر شد به‌ سنگ‌ امید و خوشبختی‌  معروف‌ است‌ و همراه ‌داشتن‌ آن‌ در انسان‌ ایجاد شادی‌ می‌ كند و مانع‌ نگرانی، افسردگی ، سستی‌ و رخوت‌ می ‌شود.

سنگ‌ اوپال‌ را برای‌ تسكین‌ دردهای‌ روده‌ و ورم‌ معده، به ‌جریان ‌انداختن‌ خون‌ و افزایش‌ گلبول‌های‌ قرمز به‌ كار می‌ برند. نگاه‌ كردن‌ به‌ این‌ سنگ‌ زیبا، چشم‌ها را به‌ روی‌ زندگی‌ باز می ‌كند و باعث‌ ایجاد شعف‌ و امید، و تقویت‌ صفات‌ نیكو خواهد شد.

اوپال‌ از جمله‌ سنگ‌ های‌ قیمتی‌ و دارای‌ طیف‌ وسیعی‌ از رنگ‌هاست. این‌ سنگ‌ تلألو و بازی‌ نور دارد. نوع‌ زرد و قرمز آتشی‌ آن جزو گرانبهاترین‌ ‌هاست. دیگر رنگ‌ های‌ اوپال‌ سفید، خاكستری، نارنجی، آبی، سبز، خاكستری‌ سیر و سیاه‌ مایل‌ به‌ خاكستری‌ و یا تركیبی‌ از این‌ رنگ‌هاست.

سنگ‌ اوپال‌ در برابر فشار و ضربه‌ حساس‌ است. همچنین‌ اسیدها و محلول ‌های‌ قلیایی‌ و حتی‌ عطر و لوازم‌ آرایشی‌ به‌ آن‌ آسیب‌ می‌ رساند. به‌ علت‌ شكنندگی‌ و آسیب ‌پذیری، لازم‌ است‌ هنگام‌ سوار كردن‌ آن‌ روی‌ پایه‌ انگشتری‌ یا دیگر جواهرات، دقت‌ فراوان‌ صورت‌ گیرد. فرمول‌ شیمیایی‌ اوپال‌ NH2OSIO2 است.

توصیه‌ می ‌شود برای‌ نگهداری‌ و جلوگیری‌ از آسیب ‌دیدن‌ اوپال، آن‌ را كنار دیگر سنگ‌ها قرار ندهید و نیز مرتب‌ در آب‌ سرد بدون‌ مواد، شست‌وشو دهید تا آب‌ موجود در آن‌ تبخیر نشود و درخشش‌ رنگی‌ خود را از دست‌ ندهد.

از انواع‌ اوپال‌ می ‌توان‌ به‌ اوپال‌ آتشین‌ (FIRE OPAL) ، اوپال‌ معمولی (COMMON OPAL) و اوپال‌ آبی‌ مكزیكی‌ (MEXICAN WATER OPAL) اشاره‌ كرد.

معادن‌ اصلی‌ این‌ سنگ‌ در نیو ساوث ویلز (NEW SOUTH WALES ، ایالتی‌ در جنوب‌ شرقی‌ استرالیا) و كوه‌های‌ سفید در جنوب‌ استرالیاست. عمده‌ اوپال‌ استخراجی‌ در دنیا امروزه‌ از این‌ مناطق‌ است.

ذخایر دیگر اوپال‌ در كشورهای‌ برزیل، گواتمالا، هندوراس، ایالات‌ متحد آمریكا و ژاپن‌ وجود دارد. تا پیش‌ از قرن‌ اخیر، بهترین‌ معادن‌ اوپال‌ در كشور چک واسلواكی‌ بوده‌ است. اوپال‌ از جمله‌ جواهرات‌ زیبایی‌ است‌ كه‌ داشتن‌ آن‌ نشانهِ سلیقه‌ و درك‌ خاص‌ از سنگ‌های‌ قیمتی‌ است؛ زیرا دارنده‌ آن‌ باید حتماً به‌ خواص‌ و اهمیت‌ این‌ سنگ‌ پی‌ برده‌ باشد.

محمد كشتی آرای ، طراح

 |+| نوشته شده در  89/01/23ساعت 1:47  توسط sam  | 

سنگ متولدین ماه شهریور

گوهری‌ به‌ رنگ‌ آبی‌ روشن‌ تا تیره ؛ و سمبل‌ صلح‌ و رنگ‌ تسكین ‌دهنده‌ و نوازشگر چشم.

یاقوت‌ كبود یا سفیر (SAPPHIRE) سمبل‌ واقعیت، وفاداری، عقل‌ و تفكر است چنانكه‌ گاه‌ آن‌ را «سنگ‌ خردمندان» نیز می‌ نامند.

در قرن‌ نوزدهم‌ جواهر شناسان‌ متوجه‌ شدند كه‌ یاقوت‌ كبود از خانواده‌ كروندوم‌ و عنصر رنگ‌ در آن‌ آهن‌ و تیتانیوم‌ است.

سفیر به‌ رنگ‌ های‌ قرمز- قرمز روشن ، صورتی ، زرد و سبز وجود دارد كه‌ همگی‌ فرمول‌ شیمیایی‌ یكسان‌ دارند و عناصر رنگ‌ موجود در آنها باعث‌ تنوع‌ رنگ‌ می ‌شود.

یاقوت‌ كبود و یاقوت‌ قرمز سختی‌ یكسان‌ دارند و به‌ همین‌ دلیل‌ برای‌ دستگاه‌های‌ برش‌ دهنده‌ و لیزر استفاده‌ می‌ شوند. موارد دیگر كاربرد آنها در ساخت‌ نوك‌ خودكار و صنعت‌ ساعت ‌سازی‌ (برای‌ پایه‌ های‌ چرخ ‌دنده) است.

معادن‌ مهم‌ این‌ سنگ‌ در كشورهای‌ استرالیا ، سری لانكا ، تایلند ، برمه ، كامبوج ، كشمیر ، كنیا ، تانزانیا ، افغانستان‌ و ماداگاسكار است. دو معدن‌ مهم‌ در تایلند كه‌ شهرت‌ جهانی‌ دارند عبارت اند از معدن‌ چانتابوری‌(CHANTABURI) و كان‌جان‌بوری‌؛ كه‌ چانتابوری‌ محل‌ عمده‌ معاملات‌ سنگ‌ یاقوت‌ است. اصولاًتایلنداز مشهورترین‌ مراكز مهم‌ تراش‌ سنگ‌ یاقوت‌ و دیگر انواع‌ سنگ‌ های‌ جواهر است. تایلند در حال‌ حاضر یكی‌ از كشورهای‌ عمدهِ صادر كننده‌ در این‌ زمینه‌ محسوب‌ می‌ شود.

به ‌علاوه از قدیم‌ معادن‌ یاقوت‌ كبود كشمیر در دنیا شهره‌ بوده‌ است، زیرا انواع‌ سفیر استخراجی‌ از این‌ منطقه‌ رنگ‌ و جلای‌ بسیار زیبا و مرغوبیت‌ خاصی‌ دارند.

سفیرهای‌ درشت‌ و مرغوب‌ بسیار كمیابند و بعضی‌ از انواع‌ آن‌ شهرت‌ جهانی‌ دارند؛ از جمله‌ «ستاره‌ هند» با وزن‌ 536 قیراط‌ در موزه‌ علوم‌ طبیعی‌ نیویورك، «ستاره‌ آسیا» به‌ وزن‌ 330 قیراط‌ و «ستاره‌ نیمه ‌شب» به‌ وزن‌ 116 قیراط‌ كه‌ در آمریكا در موزه‌ نگهداری‌ می ‌شوند. همچنین دو نگین‌ یاقوت‌ كبود به‌ نام‌ های‌ «ادوارد» و «استوارت» در تاج‌ پادشاهی‌ انگلستان‌ وجود دارد كه‌ از یاقوت‌های‌ معروف‌ هستند.

امروزه‌ یاقوت‌های‌ كبود مصنوعی‌ با خواص‌ مشابه‌ بلورهای‌ طبیعی‌ تولید شده‌ است. از سوی‌ دیگر، به ‌تازگی با رواج‌ طلای‌ سفید، استفاده‌ از یاقوت‌ كبود در ساخت‌ انواع‌ زیورآلات‌ - به‌خصوص‌ گردن‌ آویز - متداول‌ شده‌ است. به‌ علاوه، ساخت‌ انواع‌ حلقه‌ نامزدی‌ با یاقوت‌ كبود در اوایل‌ قرن‌ بیستم‌ باب‌ شده‌ كه‌ هنوز- مخصوصاً در اروپا - مورد علاقه‌ خانم‌ها به ‌ویژه‌ دختر خانم‌هاست.

یاقوت‌ كبود خواص‌ مهمی‌ دارد: از جمله‌ این‌ كه‌ برای‌ آرام‌ كردن‌ عصبانیت‌ و تسكین‌ اعصاب‌ مؤثر است. اگر مدالی‌ از یاقوت‌ مرغوب‌ ساخته‌ شود به‌ دارنده‌ آن‌ آرامش‌ و ذهنی‌ فعال‌ خواهد داد. این‌ سنگ‌ اثرات‌ درمانی‌ بسیار دارد. اصولاً انواع‌ گوهرهای‌ طبیعی‌ جزو پاك ‌ترین‌ و خالص‌ ترین‌ بلورها هستند و به‌ طبع‌ دارای‌ انرژی‌ ذخیره شدهِ فراوان‌ كه‌ هر كدام‌ در شرایط‌ خاص‌ از طریق‌ این‌ انرژی‌ها اثرات‌ درمانی‌ فراوان‌ دارند.

محمد كشتی آرای

 |+| نوشته شده در  89/01/23ساعت 1:45  توسط sam  | 

سنگ متولدین ماه مرداد

سنگ ماه / پریدوت


پریدوت‌ (PERIDOT) گوهر زیبایی‌ است‌ كه‌ هم‌ جواهر فروشان‌ و هم‌ مردم‌ عادی‌ كمتر درباره ی آن‌ اطلاعات‌ دارند. این‌ گوهر زیبا كه‌ نام‌ آن‌ از زبان‌ یونانی‌ سرچشمه‌ گرفته‌ و معنی‌ و مفهوم‌ خاصی‌ ندارد به‌ رنگ‌ سبز زیتونی‌ و شفاف‌ است‌ و درخششی‌ روغنی‌ و شیشه ‌ای‌ دارد.

پریدوت‌ تحت ‌تأثیر اسید سولفوریك‌ تجزیه‌ می‌ شود و بیشتر از معادن‌ جزیرهِ سنت‌جان‌ (SAINT JOHN) در دریای‌ سرخ‌ و نیز در برمه، استرالیا، برزیل‌ و آفریقای‌ جنوبی‌ همراه‌ با الماس‌ استخراج‌ می ‌گردد.

باور عمومی‌ این‌ است‌ كه‌ همراه‌ داشتن‌ این‌ سنگ‌ به‌ قلب‌ نیرو می ‌بخشد ، گردش‌ خون‌ را منظم‌ می‌ كند و باعث‌ تقویت‌ استخوان ‌ها می ‌شود.

به ‌علاوه، وجود گردنبند پریدوت‌ بر گردن‌ خانم‌ها وقار و جلوه‌ خاصی‌ به‌ آنها‌ می‌ دهد و نیز باعث‌ روشن‌ بینی‌ و بصیرت‌ و غلبه‌ بر اندوه‌ و ناراحتی‌ های‌ روزانه‌ خواهد شد. بلورهای‌ زیبای‌ پریدوت‌ در دوران‌های‌ مختلف‌ از معادن‌ دریای‌ سرخ‌ توسط‌ جنگجویان‌ به‌ اروپا آورده‌ شده‌ و بیشتر برای‌ كلیساها مورد استفاده‌ قرار می ‌گرفته‌ است.

این‌ نگین‌ به‌ علت‌ نداشتن‌ سختی‌ لازم‌، كمتر در جواهرات‌ به ‌كار می ‌رود. به‌ خانم‌های‌ متولد مرداد توصیه‌ می ‌شود یك‌ نگین‌ پریدوت‌ را به ‌صورت‌ مدال‌ با زنجیر به‌ صورتی‌ به‌ گردن‌ بیاویزند كه‌ قسمت‌ زیر آن‌ با بدن‌ تماس‌ داشته‌ باشد. در ضمن‌ یادآوری‌ می‌ شود چون‌ نگین‌ پریدوت‌ را به‌ شكل‌ زمرد تراش‌ می‌ دهند، بیشتر به‌ صورت‌ مدال‌ و انگشتر می‌ توان‌ از آن‌ استفاده‌ كرد.

بزرگترین‌ نگین‌ پریدوت‌ به‌ وزن‌ 310 قیراط‌ است‌ كه‌ از معدن‌ جزیره‌ «سنت ‌جان» استخراج‌ شده‌ و در موزه‌ای‌ در واشنگتن‌ نگهداری‌ می ‌شود.

در قرن‌ هجدهم، در روسیه‌ از یك‌ شهاب ‌سنگ‌ مقدار زیادی‌ بلورهای‌ سنگ‌ پریدوت‌ به‌ دست‌ آمد كه‌ تماماً تراش‌ داده‌ شده‌ و در آن‌ كشور نگهداری‌ می‌ شود.

پریدوت از معادن‌ جزیرهِ سنت‌جان‌ (SAINT JOHN) در دریای‌ سرخ‌ و نیز در برمه، استرالیا، برزیل‌ و آفریقای‌ جنوبی‌ همراه‌ با الماس‌ استخراج‌ می ‌گردد.

از جمله‌ باورهای‌ رایج‌ گذشته‌ در مورد پریدوت‌ این است ‌كه‌ دریانوردان‌ اعتقاد داشتند اگر این‌ سنگ‌ را به‌ همراه‌ داشته‌ باشند در دریا راه خود را گم‌ نمی ‌كنند و سالم‌ به‌ مقصد خواهند رسید.

به‌ هرحال‌ گوهرها بیش‌ از آن ‌كه‌ سمبل‌ ماه‌ های‌ تولد، كشورها و یا سمبل‌ ستارگان‌ باشند، حكم‌ پشتوانه‌ مالی‌ و سرمایه‌ گذاری‌ درازمدت‌ را دارند. در حقیقت‌ جواهرات‌ سرمایه‌هایی‌ هستند كه‌ ضمن‌ اشغال‌ كمترین‌ جا، بیش‌ از دیگر انواع‌ سرمایه ‌گذاری، از تورم‌ و كاهش‌ ارزش‌ در امان‌ هستند.

محمد كشتی آرای ، طراح

 |+| نوشته شده در  89/01/23ساعت 1:44  توسط sam  | 

سنگ متولدین تیر ماه

سنگ ماه/ یاقوت قرمز

سنگ‌ متولدین‌ تیرماه‌ ، یاقوت‌ قرمز(RUBY) است. رنگ‌ قرمز یاقوت‌ سمبل‌ عشق، میهن ‌پرستی‌ و خشم‌، و رنگ‌ مورد علاقه‌ كودكانِ پرخاشگر است. این‌ سنگ‌ در اروپا در اواخر قرون‌ وسطی ، سنگ‌ مورد علاقه‌ كشیشان‌ بود؛ آن‌ را روی‌ انگشتر می ‌گذاشتند و می‌ گفتند از بهشت‌ آمده‌ است. «یاقوت» بین‌ سنگ‌های‌ قرمز بیشترین‌ خواهان‌ را دارد و با ارزش‌ ترین‌ است. پس‌ از الماس، یاقوت‌ قرمز سخت‌ ترین‌ كانی‌ محسوب‌ می‌شود و در سایزهای‌ بالاتر از پنج‌ قیراط ، از الماس‌ با ارزش‌ تر است. در میان‌ جواهرات‌ به‌ «سلطان‌ سنگ‌ها» شهرت‌ دارد.

 یاقوت‌ قرمز، خواص‌ درمانی‌ آن‌ برای‌ جسم‌ و روان‌ است. از این‌ سنگ‌ برای‌ بیماری ‌های‌ قلبی ، تنظیم‌ جریان‌ خون‌ و تقویت‌ غده‌ فوق ‌كلیه‌ استفاده‌ می ‌شود.« یاقوت» فشارخون‌ ِ پایین‌ را افزایش‌ می ‌دهد و حالت‌ ضعف‌ و ناتوانی‌ را از بین‌ می ‌برد. بینایی‌ را تقویت‌ می ‌كند و جریان‌ خون‌ را در ناحیه‌ چشم‌ها به‌ گردش‌ می‌ اندازد.این‌ سنگ‌ توانایی، نیرو، زندگی، شهامت، شجاعت‌ و تفكرات‌ مثبت‌ را تقویت‌ می ‌كند.

یونانیان‌ اعتقاد داشتند كه‌ این‌ سنگ‌ به‌ صاحبش‌ نیروهای‌ خاصی‌ از جمله‌ سلامتی ، دانش ، ثروت‌ و موفقیت‌ در عشق‌ می‌دهد. همچنین‌ آنها معتقد بودند اگر در سمت‌ چپ‌ لباس‌ روی‌ سینه‌ با سنجاق‌ سنگ‌ یاقوتی‌ بگذارند ، زندگی‌ آنها همراه‌ با صلح‌ و صمیمیت‌ می شبود و اگر سربازی‌ آن‌ را با خود داشته باشد شكست‌ناپذیر می‌ شود.

فلز رنگساز یاقوت‌ قرمز« كروم» است. امروزه‌ ذخایر یاقوت‌ در برمه، تایلند ، سریلانكا و تانزانیا و معدن‌ جدیدی‌ در ماداگاسكار وجود دارد. به‌علاوه ، یاقوت‌های‌ قرمز را در كشور تولید كننده‌ تراش‌ می‌ دهند. در بازار، انواع‌ یاقوت‌ قرمز بدلی‌ مخصوصاً به‌ شكل‌ شیشه‌ و دوبلت‌ (DOBLET) یافت‌ می ‌شود. سنگ‌ های‌ مشابهی‌ نیز وجود دارد كه‌ رنگ‌ آن‌ مثل‌ یاقوت‌ قرمز است، اما در حقیقت‌ آنها سنگ‌ های‌ گرانبهای‌ دیگری‌ هستند؛ از جمله‌ اسپینل‌(SPINEL)، گارنت‌(GARNET) و نوعی‌ تورمالین‌ قرمز (RED TOURMALINE).

به ‌تازگی‌ یاقوت‌های‌ قرمز مصنوعی‌ با خواص‌ فیزیكی‌ و اُپتیكی‌ شبیه‌ یاقوت‌ نیز ساخته‌ شده‌ است؛ یكی‌ از نشانه‌ها برای‌ تشخیص‌ یاقوت‌ اصل‌ از بدل‌ آن‌ است‌ كه‌ سنگ‌ ِاصل، اشعه‌ فرابنفش‌ را از خود عبور می‌ دهد و انواع‌ مصنوعی‌ این‌ ویژگی‌ را ندارند.

یاقوت‌ سرخ‌ یكی‌ از گرانبهاترین‌ سنگ‌های‌ جواهر محسوب‌ می‌ شود. درشت ‌ترین‌ یاقوت‌ سرخ‌ قابل‌ تراش‌ كه‌ یافت‌ شده‌ 400 قیراط‌ وزن‌ دارد و در كشور برمه‌ كشف‌ شده‌ است. یكی‌ از درشت‌ ترین‌ یاقوت‌های‌ سرخ‌ مشهور جهان‌ «یاقوت‌ سرخ‌ ادوارد» است‌ با وزن‌ 167 قیراط‌ كه‌ در حال‌ حاضر در موزه‌ علوم‌ طبیعی‌ لندن‌ قرار دارد. یاقوت‌ سرخ‌ ریوز(REVEES) با وزن‌ 138 قیراط‌ در ایالات‌ متحده‌ آمریکا و یاقوت‌ سرخ‌ لانگ ‌استار(LONG STAR) با وزن‌ 100 قیراط‌ در موزه‌ علوم‌ طبیعی‌ نیویورك‌ نیز از معروف ‌ترین‌ یاقوت‌ها هستند. جالب ‌ترین‌ یاقوت‌ سرخ ‌، یاقوتی‌ با نام‌ «صلح» به وزن‌ 43 قیراط‌ است‌ كه‌ چون‌ تاریخ‌ كشف‌ آن‌ در سال‌ 1919 میلادی‌ همزمان‌ با پایان ‌یافتن‌ جنگ‌ جهانی‌ اول‌ بوده‌،‌ آن‌ را به‌ این‌ نام‌ خوانده‌اند.

نكته‌ جالب‌ در مورد یاقوت‌ قرمز، خواص‌ درمانی‌ آن‌ برای‌ جسم‌ و روان‌ است. از این‌ سنگ‌ برای‌ بیماری ‌های‌ قلبی ، تنظیم‌ جریان‌ خون‌ و تقویت‌ غده‌ فوق ‌كلیه‌ استفاده‌ می ‌شود.« یاقوت» فشارخون‌ ِ پایین‌ را افزایش‌ می ‌دهد و حالت‌ ضعف‌ و ناتوانی‌ را از بین‌ می ‌برد. بینایی‌ را تقویت‌ می ‌كند و جریان‌ خون‌ را در ناحیه‌ چشم‌ها به‌ گردش‌ می‌ اندازد.

 یكی‌ از نشانه‌ها برای‌ تشخیص‌ یاقوت‌ اصل‌ از بدل‌ آن‌ است‌ كه‌ سنگ‌ ِاصل، اشعه‌ فرابنفش‌ را از خود عبور می‌ دهد و انواع‌ مصنوعی‌ این‌ ویژگی‌ را ندارند.

این‌ سنگ‌ توانایی، نیرو، زندگی، شهامت، شجاعت‌ و تفكرات‌ مثبت‌ را تقویت‌ می ‌كند. یاقوت‌ را به ‌صورت‌ مدال‌ با زنجیر به ‌طوری ‌كه‌ بالای‌ قلب‌ قرار گیرد استفاده‌ می ‌كنند.

محمد كشتی آرای / طراح

 |+| نوشته شده در  89/01/23ساعت 1:34  توسط sam  | 

سنگ متولدین خرداد

سنگ ماه / مروارید


مروارید جزو سنگ‌ها نیست، اما در گروه‌ گوهرها قرار دارد. این‌ گوهر زیبا را مظهر پاكی ، زیبایی‌ و ظرافت‌ می‌دانند و بشر از چندین‌ هزار سال‌ پیش‌ آن‌ را می ‌شناخته‌ است.

مروارید به‌ رنگ‌های‌ كرم ، طلایی ، نقره‌ای ، نقره‌ای‌ مایل‌ به‌ سفید ، سفید متمایل‌ به‌ صورتی ‌، و نیز به‌ رنگ ‌های‌ طوسی‌ و مشكی‌ وجود دارد.

یك‌ دانه‌ مروارید یا یك‌ رشته‌ مروارید وقتی‌ ارزش‌ و قیمت‌ دارد كه‌ گوهر ، صافی‌ و درخشش‌ طبیعی‌ داشته‌ باشد. با مروارید جواهراتی‌ چون‌ انگشتر، گردنبند ، سنجاق‌ سینه‌ و دستبند ساخته‌ می‌ شود.

اعراب‌ و هندوها از گذشته ‌های‌ دور شیفته‌ مروارید بوده‌اند و بر طبق‌ روایات‌ اعتقاد داشتند كه‌ این‌ گوهر از قطرات‌ شبنم‌ - كه‌ شب‌هنگام‌ از آسمان‌ به‌ دریا فرو می ‌ریزد و در دل‌ صدف‌ها جای‌ می‌ گیرد - به‌ وجود می ‌آید. هندوها بر این‌ باور بوده‌اند كه‌ همراه‌ مروارید بخت‌ بلند هم‌ به‌ آدمی‌ روی‌ می ‌آورد، به‌ همین‌ دلیل‌ به‌ نوعروسان‌ مروارید هدیه‌ می‌ دهند.

در ایران‌ نیز در گذشته‌ و عصر حاضر رسم‌ بر این‌ بوده‌ كه‌ در مراسم‌ عقد یا عروسی‌، مادرشوهر یك‌ رشته‌ مروارید به‌ عروس‌ خود هدیه‌ می ‌كرده‌ است.بسیاری‌ افراد همراه‌ داشتن‌ مروارید را برای‌ خود لازم‌ می ‌دانند و آن‌ را سرچشمه‌ شانس‌ و نیكبختی‌ خویش‌ به‌ حساب‌ می‌آورند. علت‌ این‌ اعتقاد به‌ محل‌ تولید و پیدایش‌ این‌ گوهر، یعنی‌ آب‌ ، برمی‌گردد.

نكته‌ مهم‌ در مورد مروارید، نگهداری‌ و مراقبت‌ از آن‌ است. این‌ گوهر زیبا و دوست‌ داشتنی‌ لطافت‌ خاصی‌ دارد، بنابراین‌ نگهداری‌ از آن‌ دقت‌ فراوان‌ می ‌طلبد. برای‌ با طراوت‌ نگهداشتن‌ مروارید، بهتر است‌ آن‌ را با آب‌ خنك‌ و بدون‌ مواد شیمیایی‌ شست ‌و شو داد. به‌علاوه ، لازم‌ است‌ از همجواری‌ با مواد شیمیایی‌ و نیز قرار گرفتن‌ آن‌ در مكان‌ های‌ گرم‌ پرهیز شود.

در سال‌های‌ اخیر، بعضی‌ خانم‌ها مرواریدهای‌ خود را با مهره‌های‌ طلا بند می ‌كنند؛ اما باید توجه‌ داشت‌ كه‌ این‌ عمل‌ به‌ علت‌ تماس‌ مروارید با طلا باعث‌ ساییدگی‌ كناره‌های‌ این‌ گوهر می ‌شود و از قیمت‌ و ارزش‌ آن‌ می‌ كاهد. بنابراین‌ توصیه‌ می‌ شود از مروارید طوری‌ استفاده‌ كنند كه‌ با فلز یا جواهرات‌ دیگر تماس‌ نداشته‌ باشد. نكته‌ دیگر این‌ كه‌ مرواریدهای‌ رشته‌ ای‌ باید هر یك‌ سال‌ مجدداً نخ‌ شوند؛ به‌علاوه، اگر به‌ طور مرتب‌ از آنها استفاده‌ می ‌شود، باید بین‌ هر دو دانه‌ مروارید یك‌ گره‌ زده‌ شود تا به‌ این‌ وسیله‌ از ساییدگی‌ آنها جلوگیری‌ شود. مزیت‌ دیگر این‌ گره‌زدن‌ آن‌ است‌ كه‌ اگر گردنبند پاره‌ شود، یك باره‌ همه‌ مرواریدها به‌ زمین‌ نخواهد ریخت.

مایعات‌ اسیدی، لوازم‌ آرایش، عطر و اسپری‌ مو چون‌ حاوی‌ مواد اسیدی‌ و الكل‌ هستند، برای‌ دوام‌ و شفافیت‌ مروارید زیانبارند.

عمر مروارید 100 تا 150 سال‌ است. در گذشته‌ فقط‌ در سواحل‌ دریاهای‌ آب‌گرم‌ مروارید یافت‌ می ‌شد كه‌ بدون‌ شك‌ مهمترین‌ آن‌ خلیج‌ فارس‌ بوده‌ است. بحرین‌ نیز یكی‌ از مراكز خرید و فروش‌ مروارید بوده‌ است. هم اکنون به‌ دلیل‌ پرورش‌ انبوه‌ در دیگر مناطق‌ دنیا در این‌ مناطق، تولید، صید و پرورش‌ مروارید رونق‌ كمتری‌ دارد. امروزه‌ بیشتر مرواریدها از سواحل‌ ژاپن ، چین ، هندوستان‌ و مرواریدهای‌ درشت‌ - كه‌ به‌ صورت‌ گلابی‌ یا گِـرد با طیف‌ رنگی‌ بسیار وجود دارند - از سواحل‌ استرالیا و هائیتی‌ وارد بازارها می ‌شوند.

اشاره‌ می‌شود، از اواخر قرن‌ نوزدهم، صنعت‌ پرورش‌ مروارید در ژاپن‌ پایه‌ گذاری‌ شد و از سال‌ 1920 مرواریدهای‌ پرورشی‌ به‌ صورت‌ انبوه‌ وارد بازارهای‌ بین‌المللی‌ شد. برای‌ تهیه‌ این‌ نوع‌ مروارید روی‌ صدف‌ جراحی‌ انجام‌ می‌ شود و عضو تشكیل‌ دهنده‌ مروارید را جایگزین‌ می ‌كنند. سپس‌ طی‌ یك‌ تا دو سال‌ مروارید در درون‌ صدف‌ تشكیل‌ می ‌شود.

مروارید را براساس‌ شش‌ معیار ارزیابی‌ می‌كنند:

لایه‌ صدفی؛ گوهر؛ رنگ؛ شكل؛ اندازه؛ بی‌نقص ‌بودن.

لایه‌ صدفی‌ بستگی‌ به‌ زمان‌ وجود مروارید در درون‌ صدف‌ دارد و هر چه‌ این‌ لایه‌ ضخیم ‌تر باشد ، ارزش‌ مروارید بیشتر خواهد بود. این‌ لایه‌ در اصطلاح‌ عامیانه‌ و بعضی‌ از جواهر فروشان‌ به‌ چند پوست ‌بودن‌ مشهور است ؛ برای‌ مثال‌ می ‌گویند سه‌ پوست، یا یك‌ پوست،‌ كه‌ منظور ضخامت‌ لایه‌ است. منظور از گوهر مروارید درخشش‌ آن‌ است‌ كه‌ باید مات‌ و كدر نباشد.مرغوب ‌ترین‌ رنگ‌ مروارید، سفید و سفید مایل‌ به‌ صورتی‌ است، چون‌ با رنگ‌ پوست‌ اكثر انسان ‌ها متناسب‌ است. بهترین‌ شكل‌ آن‌ نیز كروی‌ است‌ و هر چه‌ مروارید گردتر و درشت‌ تر باشد گرانبهاتر است.

بسیاری‌ افراد همراه‌ داشتن‌ مروارید را برای‌ خود لازم‌ می ‌دانند و آن‌ را سرچشمه‌ شانس‌ و نیكبختی‌ خویش‌ به‌ حساب‌ می‌آورند. علت‌ این‌ اعتقاد به‌ محل‌ تولید و پیدایش‌ این‌ گوهر، یعنی‌ آب‌ ، برمی‌گردد.

اشاره‌ می ‌شود، كیفیت‌ مروارید راگوهر می ‌گویند و به‌ مرواریدهای‌ نامنظم‌ باروك‌(BAROQUE) گفته‌ می ‌شود.

گفتنی‌ است‌ از پودر مروارید در طب‌ و در تهیه‌ انواع‌ لوازم‌ آرایش‌ استفاده‌ می‌ شود.

محمد كشتی آرای / کارشناس

 |+| نوشته شده در  89/01/23ساعت 1:32  توسط sam  | 

سنگ متولدین اردیبهشت

سنگ ماه / زمرد

  

زمرد(EMERALD) مترادف‌ رنگ‌ سبز است. این‌ گوهر زیبا كه‌ همرنگ‌ طبیعت‌ و رنگ‌ زندگی‌ است‌ برای‌ ما ایرانیان‌ شكوه‌ و جلوه‌ای‌ خاص‌ دارد و رنگ‌ آن‌ گنبدهای‌ سبز و مقدس‌ ائمه‌ را تداعی‌ می ‌كند. به‌ همین‌ دلیل‌ بسیاری‌ از خانواده‌ها ترجیح‌ می‌دهند به‌ عروس‌ سرویس‌ زمرد هدیه‌ بدهند.

  

در فرهنگ‌ های‌ مختلف، اعتقادات‌ متفاوتی‌ درباره‌ ی زمرد وجود دارد و انسان‌ ها خواص‌ جادویی‌ حیرت ‌آوری‌ برای‌ آن‌ متصور بوده‌اند؛ برای‌ مثال‌ مصریان باستان‌ در دهان‌ مرده‌ زمرد قرار می ‌دادند تا در آن‌ دنیا بهتر تكلم‌ كند و نیز معتقد بودند این‌ سنگ‌ باعث‌ باروری‌ می ‌شود. همچنین‌ برای‌ درمان‌ چشم‌ از آن‌ استفاده‌ می‌ كردند. در بعضی‌ جوامع‌ به‌ عنوان‌ پادزهر و برای‌ درمان‌ بیماری‌ صرع‌ یا بیماری‌ های‌ معده‌ استفاده‌ می ‌شده‌ است‌ و معتقد بوده‌اند كه‌

زمرد باعث‌ تقویت‌ حافظه‌ و دور كردن‌ ارواح‌ خبیث‌ و نیز تقویت‌ عشق‌ می‌ شود.

در یونان‌ باستان‌ زیورآلات‌ نقش‌ بزرگی‌ به‌ عنوان‌ سمبل‌ قدرت، سلامتی‌ و ثروت‌ داشت‌ و معتقد بودند كه‌ اگر شخصی‌ قطعه‌ ای‌ زمرد زیر زبان‌ خود داشته‌ باشد از دید مخفی‌ می‌ ماند؛ به ‌علاوه، دارندهِ زمرد را صاحب‌ ثروت، رفاه‌ و قدرت‌های‌ مافوق‌ طبیعی‌ می دانستند.

آن‌ چه‌ مسلم‌ است‌ این‌ كه‌ زمرد واژه‌ای‌ یونانی‌ نیست، چون‌ تا امروز این‌ سنگ‌ در یونان‌ مشاهده‌ نشده ؛ بلكه‌ در قدیم‌ زمرد تركمنستان‌ (اوزوم‌ رود)از راه‌ جاده‌ ابریشم‌ به‌ اروپا برده‌ شده‌ است؛ چون‌ در چشم‌ بسیاری‌ مجسمه‌ های‌ خدایان‌ اساطیری‌ زمرد به‌ كار می‌ رفته‌ است.

  

زمرد و آكوامارین‌ AQUAMARINE جزو گروه‌ بریل‌ BERYL هستند و گرانبهاترین‌ سنگ‌ این‌ گروه‌ زمرد است.

رنگ‌ سبز زمرد در مقابل‌ نور طبیعی‌ یا نور مصنوعی‌ و یا حرارت‌ تغییر ناپذیر است.

البته‌ حرارت‌های‌ بسیار بالا آن‌ را دگرگون‌ می‌كند.

بلورهای‌ زمرد ناخالصی‌های‌ متعددی‌ از قبیل‌ گاز، مایعات‌ و حباب‌ دارند كه‌ هر چه‌ این‌ ناخالصی‌ها بیشتر باشد، زمرد مات‌ و كـِدرتر خواهد بود.

البته‌ اكثر زمردها ناخالصی‌ دارند كه‌ جواهر فروشان‌ اصطلاحاً به‌ آن‌ «یخ» می‌ گویند. یكی‌ از راه‌های‌ تشخیص‌ زمرد اصل‌ از زمرد بدلی‌ و ساختگی‌ ،همین‌ ناخالصی‌ هاست.

  

اولین‌ معادن‌ زمرد در عصر باستان‌ و در جنوب‌ مصر كشف‌ شده‌ كه‌ در مقایسه‌ با زمردهای‌ امروزی‌ كیفیت‌ پایین ‌تری‌ داشته‌ است. امروزه‌ مهم ‌ترین‌ معدن‌ زمرد جهان‌ در كشور كلمبیا قرار دارد كه‌ از قرن‌ شانزدهم‌ به‌ بعد، از آن‌ استخراج‌ می ‌شود. پیش‌ از آن‌ نیز به‌ وسیله‌ مردم‌ بومی‌ آن‌ یعنی‌ قوم‌ «اینكا» بهره برداری‌ می ‌شده‌ است. یكی‌ از معادنی‌ كه‌ زمرد مرغوب‌ با كیفیت‌ عالی‌ از آن‌ استخراج‌ می‌ شود معدن‌ موزو(MUZO) است‌ كه‌ زمرد شفاف‌ با رنگ‌ سبز سیر دارد. دیگر معدن‌ معروف‌ زمرد در كلمبیا، شیور(CHIVOR) است‌ كه‌ استخراج‌ از آن‌ چند قرن‌ است‌ ادامه‌ دارد. دیگر معادن‌ مهم‌ زمرد در برزیل، پاكستان، افغانستان، روسیه، زامبیا، استرالیا، ماداگاسكار، تانزانیا، هندوستان‌ و اتریش‌ قرار دارند.

  

امروزه‌ بهترین‌ زمرد با كیفیت‌ خوب‌ كه‌ در ساخت‌ جواهرات‌ از آن‌ استفاده‌ می ‌شود زمرد كلمبیاست‌ كه‌ بسیار طرفدار و خواهان‌ دارد. همین‌ ویژگی‌ باعث‌ شده‌ كه‌ زمردهایی‌ مصنوعی‌ با كیفیت‌ مشابه‌ تولید شوند و به‌ جای‌ زمرد اصل‌ به‌ فروش‌ برسند.

برای‌ آشنایی‌ خوانندگان، چند نوع‌ زمرد معروف‌ ساختگی‌ را معرفی‌ می‌ كنیم:

الف) زمرد چتم‌؛(CHATAM)

این‌ زمرد به‌ وسیله‌ كارخانه‌ ای‌ به‌ همین‌ نام‌ به‌ روش‌ گرمایی‌ و نیز جوش‌ كردن‌ زمرد ساخته‌ می‌شود.

ب) زمرد ژیلسون‌(GILSON)

كه‌ به‌ روش‌ گرمایی‌ و آزمایشگاهی‌ تولید می‌شود.

ج) زمرد لش‌لایتنر(LECHLEITNER)

كه‌ در این‌ روش‌ لایه ‌ای‌ از زمرد روی‌ یك‌ بریل‌ كشیده‌ می ‌شود.

بهترین‌ كلكسیون‌ زمرد دنیا از نظر تعداد، رنگ، اندازه‌ و تراش‌ در بانك‌ مركزی‌ كشور كلمبیا قرار دارد. در موزه‌های‌ علوم‌ طبیعی‌ لندن‌ و نیویورك، در بانك‌ مركزی‌ روسیه‌ و نیز در كشور اتریش‌ زمردهای‌ معروف‌ و مشهوری‌ وجود دارد. به‌ علاوه ، یكی‌ از بزرگ‌ ترین‌ مجموعه‌ های‌ زمرد تراش‌ داده ‌شدهِ دنیا در بانك‌ مركزی‌ ایران‌ نگهداری‌ می‌ شود كه‌ جزو جواهرات‌ ملی‌ كشور ماست؛ و علاقه ‌مندان‌ را به‌ دیدن‌ آن‌ توصیه‌ می‌ كنیم.

زمرد با آن‌ كه‌ سختی‌ بالایی‌ دارد، گوهری‌ بسیار ترد و شكننده‌ است‌ و مراقبت‌ ویژه‌ می‌خواهد. در مقابل‌ اسیدها مقاوم‌ است‌ و در برابر مواد شوینده‌ مثل‌ آب‌ گرم‌ و صابون‌ مشكلی‌ ندارد. اما در مقابل‌ حرارت‌ امكان‌ ترك‌ خوردن‌ آن‌ هست. بنابراین‌ باید هنگام‌ حرارت‌ دادن‌ و یا سوار كردن‌ نگین‌ بسیار دقت‌ كرد. جواهر فروشان‌ بسیاری‌ از زمردها را برای‌ اصلاح‌ رنگ‌ یا پـُر كردن‌ شیارها روغنی‌ می‌ كنند. این‌ روغن‌ به‌ مرور زمان‌ و یا با حرارت‌ خشك‌ می‌ شود و ممكن‌ است‌ بعضی‌ نقاط‌ زمرد بر اثر شست ‌و شو حالت‌ سفیدی‌ (سفیدك) پیدا كند كه‌ می ‌توان‌ آن‌ را دوباره‌ با روغن‌ زیتون‌ (به‌ وسیله‌ یك‌ قلم‌ و كمی‌ پنبه‌ آغشته) اصلاح‌ و شفاف‌ كرد. همان‌ طور كه‌ اشاره‌ شد، زمرد گوهری‌ شكننده‌ است. بنابراین‌ هنگام‌ جا به ‌جا كردن‌ آن‌ باید نهایت‌ دقت‌ را داشت؛ زیرا اگر روی‌ سنگ‌ بیفتد ممكن‌ است‌ خرد شود.

توصیه‌ می ‌شود برای‌ تمیز و تعمیر كردن‌ جواهرات‌ ساخته‌ شده‌ با زمرد، به‌ متخصص‌ مورد اعتماد مراجعه‌ كنید.

محمد كشتی آرای ـ كارشناس

 |+| نوشته شده در  89/01/15ساعت 1:45  توسط sam  | 

سنگ متولدین فروردین ماه

سنگ ماه / الماس


الماس‌(DIAMOND) یكی‌ از گرانبهاترین‌ سنگ های‌ روی‌ كره‌ زمین‌ است‌ كه‌ از فراوان‌ ترین‌ عنصر موجود - یعنی‌ كربن‌ - ساخته‌ شده‌ و سخت‌ ترین‌ ماده‌ را تشكیل‌ می‌دهد. بلورهای‌ الماس‌ از چهل‌ و پنج‌ میلیون‌ سال‌ پیش ، در اعماق‌ زمین‌ بر اثر آتشفشان ‌ها در شرایط‌ فشار بسیار بالا و درجه‌ حرارت‌ زیاد از كربن‌ خالص‌ با درجه‌95/99 درصد تشكیل‌ شده‌اند. الماس‌ تراش ‌داده ‌شده‌ را برلیان‌ گویند.

الماس‌ را به‌ دلیل‌ درخشش‌ و تلألو بسیار زیاد آن‌ در قرون‌ و اعصار گذشته‌ برای‌ تزیین‌ مجسمه‌ ها و بت‌ ها استفاده‌ می‌ كرده‌اند و درباره‌ این‌ سنگ‌ زیبا افسانه ی ، داستان‌ ها و فیلم‌ های‌ بسیاری‌ ساخته‌ اند. در تاریخ ، الماس‌ را منشاء بسیاری‌ از جنگ‌ و ستیزها می‌ دانند؛ و نمونه‌ معروف‌ آن‌ انقلاب‌ فرانسه‌ است‌ كه‌ لویی‌ پانزدهم‌ سفارش‌ یك‌ گردنبند برلیان‌ برای‌ معشوقه‌ خود داد و باعث‌ خشم‌ مردم‌ فقیر شد. همچنین‌ شاه‌ شجاع‌ افغان‌ به ‌خاطر الماس‌ كوه نور از هر دو چشم‌ نابینا و بسیار شكنجه‌ شد. در طول‌ تاریخ ، بسیاری‌ از معابد و آثار تاریخی‌ ، برای‌ یافتن‌ الماس‌ به‌ دست‌ غارتگران‌ ویران‌ گردیده‌ و به‌ مكان‌های‌ مقدس‌ و اجساد كشته ‌شدگان‌ در جنگ ‌ها بی‌ حرمتی‌ شده‌ است. در قدیم‌ به‌ دلیل‌ نداشتن‌ شناخت‌ از خصوصیات‌ واقعی‌ الماس ، برای‌ آن‌ خصوصیات‌ اغراق‌ آمیزی‌ قائل‌ می ‌شدند و آن‌ را منشاء شجاعت‌ و دلیری‌ و نیز طلسم‌ خوشبختی‌ می‌ دانستند. از پودر الماس‌ هم‌ به ‌عنوان‌ دارو استفاده‌ می‌ كرده‌اند.

هندوستان‌ تا اواخر قرن‌ هفدهم‌ تنها كشور تولید كننده‌ الماس‌ بوده‌ است. این سنگ گرانبها از قرن‌ پانزدهم‌ وارد اروپا شد و تراش‌ های‌ مختلفی‌ طی‌ سالیان‌ روی‌ آن‌ صورت‌ گرفت ، تا قرن‌ بیستم‌ كه‌ تراش‌ الماس‌ به ‌صورت‌ امروزی ( تراش‌ استاندارد) توسط‌ جواهرتراشان‌ بزرگ‌ ابداع‌ شد ؛ كه‌ اندازه‌ها و ابعاد مشخصی‌ دارد.

با پیدا شدن‌ الماس‌ - آن‌ هم‌ به ‌صورت‌ اتفاقی‌ - در اواخر قرن‌ نوزدهم‌ در آفریقای‌ جنوبی، تجارت‌ الماس‌ از همین‌ نقطه‌ آغاز شد و به‌ این‌ ترتیب‌ سیل‌ مهاجران‌ اروپایی‌ ، به‌ خصوص‌ انگلیسی‌ها ، راهی‌ آفریقای‌ جنوبی‌ شد كه‌ آن ‌جا را در استعمار خود در آوردند. معروف‌ ترین‌ این‌ مهاجران‌ شخصی‌ است‌ به ‌نام‌ سیسیل‌ رُدز( (CECIL RHODEZ كه‌ شرح ماجراجویی‌هایش‌ در مورد الماس‌ خود می تواند کتابی باشد. به‌ هر حال ، جز آفریقای‌ جنوبی ، در كشورهای‌ زامبیا و زیمبابوه‌ نیز معادن‌ متعدد الماس‌ كشف‌ شد و با استخراج‌ این‌ سنگ‌ ، كمپانی‌های‌ بسیاری‌ وارد این‌ بازار شدند. از طرفی‌ الماس‌ های‌ تولیدی‌ در برزیل ، استرالیا و روسیه‌ هم‌ وارد بازار می‌ شد كه‌ این‌ كمپانی‌ ها را وادار كرد جهت‌ كنترل‌ الماس‌ - به‌ لحاظ‌ تولید ، فروش‌ و قیمت‌ در جهان‌ - سندیكایی‌ تشكیل‌ دهند. به‌ این‌ ترتیب‌ سازمانی‌ تأسیس‌ شد به‌ نام‌C.S.O كه‌ یك‌ سیستم‌ حاكم‌ بر كنترل‌ بازار الماس‌ را در جهان‌ دارد. شركت‌های‌ بزرگی‌ كه‌ زیر نظر این‌ سازمان‌ هستند، الماس‌های‌ استخراجی‌ را در اختیار دارند. این‌ شركت‌ها به‌ صورت‌ حساب‌ شده‌ توسط‌ افرادی‌ در مراكز بورس، الماس‌های‌ تولیدی‌ را توزیع‌ و از آن‌ جا به‌ مراكز تراش‌ دهنده‌ پخش‌ می‌كنند. مراكز عمده‌ فروش‌ الماس‌ راف (RAF) كشورهای‌ انگلیس، سوئیس‌ و آفریقای‌ جنوبی‌ است. (واژهِ راف‌ به‌ كلیه‌ بلورهای‌ استخراجی‌ از معادن‌ اتلاق‌ می‌ شود. در حقیقت‌ راف‌ سنگ‌ تراش داده ‌نشده‌ است.)

مراكز عمده‌ تراش‌ الماس‌ بلژیك، هلند، بمبئی، ژوهانسبورگ ، نیویورك ، بانكوك ، فلسطین‌ اشغالی ، چین‌ و روسیه‌ است. در این‌ میان‌ آنتورپ‌ (ANTWERP) بلژیك‌ قلب‌ و مركز تراش‌ و مركز تجارت‌ الماس‌ راف‌ محسوب‌ می ‌شود.

یك‌ برلیان( الماس‌ تراش ‌داده‌ شده) از قسمت‌های‌ زیر تشكیل‌ شده‌ است:

1. تاج‌(CROWN) كه‌ قسمت‌ بالای‌ برلیان‌ است.

2. لبه‌ فارسی؛(GIRDLE) لبه‌ جدا كننده‌ قسمت‌ تاج‌ از پاویلیون.

3. پاویلیون؛(PAVILION) قسمت‌ پایین‌ برلیان.

4. كیولت(CULET) قسمت‌ انتهای‌ برلیان‌ كه‌ تیز است.

امروزه‌ با پیشرفت‌ تكنولوژی، شبه ‌الماس‌هایی‌ ساخته‌ شده‌ كه‌ افراد عادی‌ قادر به‌ تشخیص‌ آن‌ نیستند و ممكن‌ است‌ اشخاص‌ سودجو آنها را به‌ جای‌ الماس‌ به‌ مصرف‌ كنندگان‌ بفروشند. بدترین‌ نوع‌ آن‌ الماس‌ سوار شده‌ روی‌ پایه‌ است‌ كه‌ عدم‌ امكان‌ اندازه‌ گیری‌ وزن‌ مخصوص‌ باعث‌ عدم‌ تشخیص‌ درست‌ آن‌ می ‌شود.

یكی‌ از راه‌های‌ ساده‌ تشخیص‌ برلیان‌ اصل‌ و شبه‌ برلیان‌ ، اندازه‌ گیری‌ ضریب‌ شكست‌ نور به‌ وسیله‌ دستگاه‌ است. یكی‌ از شبه‌ الماس‌ ها زیركن (ZIRCON) نام‌ دارد كه‌ یك‌ كانی‌ طبیعی‌ است‌ به ‌رنگ‌ بلور الماس؛ و دیگری‌ موسونایت (MOISSONITE) است‌ كه‌ در سال‌ 1997 میلادی‌ ساخته‌ شده‌ و از نظر وزن‌ مخصوص‌ و ضریب‌ شكست‌ نور بسیار به‌ الماس‌ نزدیك‌ است.

الماس‌ اگر ناخالصی‌ نداشته‌ باشد بی ‌رنگ‌ است‌ و وجود ناخالصی‌ ها باعث‌ ایجاد رنگ‌ در آن‌ می‌شود. رنگ‌های‌ موجود الماس‌ عبارت‌ است‌ از سفید، سفید كمی‌ متمایل‌ به‌ آبی ، سفید متمایل‌ به‌ زرد و زرد. اگر الماس‌ در مجاورت‌ مواد رادیواكتیو قرار گیرد تغییر رنگ‌ می ‌دهد. كمیاب ‌ترین‌ رنگ‌ الماس‌ ، سبز و قرمز است. در اروپا و خاورمیانه‌ رنگ‌ های‌ مختلف‌ الماس‌ به‌ كار می‌ رود ، در حالی‌ كه‌ در خاور دور فقط‌ الماس‌ بی ‌رنگ‌ طرفدار دارد و برلیان‌ های‌ زرد روشن‌ و زرد شفاف‌ بیشتر در آمریكا به ‌كار گرفته‌ می‌ شود. تمام‌ سنگ ‌های‌ جواهر را جِِـم ‌استونز(GEM STONES) و كلیه‌ سنگ‌ های‌ قیمتی‌ به‌ جز الماس‌ را كالراستونز(COLOUR STONES) می ‌نامند.

مشخصات‌ برلیان‌ خوب‌

از نظر علم‌ جواهرشناسی‌ ،رنگ‌ سفید در الماس‌ بهترین‌ رنگ‌ است‌ و هر چه‌ به‌ طرف‌ زردی‌ و تیرگی‌ پیش‌ برود سنگ‌ نامرغوب‌ محسوب‌ می ‌شود.

امروزه‌ در تمام‌ دنیا دو سیستم‌ درجه‌ بندی‌ برای‌ رنگ‌ الماس‌ كاربرد دارد كه‌ بیشتر مورد استفاده‌ قرار می ‌گیرند و در شناسنامه‌ الماس‌ درج‌ می‌ شود:

1. رنگ ‌بندی‌ در سیستم‌ حروف‌ كه‌ از حرف‌A شروع‌ و به‌Z ختم‌ می ‌شود.

در این‌ سیستم‌ سه‌ حرف‌A ، B وC رنگ‌های‌ نادر و كمیاب‌ هستند و برلیان‌های‌ رایج‌ ازD شروع‌ می ‌شوند. بنابراین‌ سه‌ حرف‌D ، E وF رنگ‌ كاملاً سفید و دلخواه‌ و بسیار مرغوب‌ قلمداد می‌ شوند و سه‌ حرف‌ G ،H و I رنگ‌ خوب‌ و نزدیك‌ به‌ سفید؛ از حرف J به‌ بعد نیز سنگ‌ به ‌طرف‌ زردی‌ پیش‌ خواهد رفت. ناگفته‌ نماند بعضی‌ از برلیان‌های‌ رنگی‌ كه‌ به‌ آنها FANCY گفته‌ می‌ شود و رنگ‌هایی‌ مانند زرد طلایی ، صورتی‌ یا سبز دارند ، قیمت‌های‌ متداول‌ در مورد آنها صدق‌ نمی ‌كند و تابع‌ قیمت‌های‌ استثنایی‌ است. این‌ سنگ‌ها بسیار گرانبها و طالب‌ آن‌ كلكسیونرها هستند.

2. سیستم‌ رنگ ‌بندی‌ كه‌ در گذشته‌ استفاده‌ می‌شد؛

در این‌ سیستم‌ برلیان‌های‌ بی ‌رنگ‌ كه‌ كمی‌ آبی‌ باشندJAGER ، برلیان‌ های‌ كاملاً سفید RIVER ، برلیان‌هایی‌ كه‌ كمی‌ رنگ‌ زرد دارند WESSELTON ، برلیان‌های‌ زرد كمرنگ CAPE و برلیان‌های‌ زرد پررنگ‌PREMIER نامگذاری‌ شده‌اند.

محمد كشتی آرای ـ كارشناس

 |+| نوشته شده در  89/01/15ساعت 1:29  توسط sam  | 
سنگهای متناسب با دایره البروج
سنگ
دایره البروج
Garnet نار سنگ ،لعل ،حجر سیلان
برج دلو
Amethyst یاقوت ارغوانى ،لعل بنفش ،رنگ ارغوانى ،درکوهى بنفش
حوت
Bloodstone یشم خطایى ،حجرالدم
حمل
Sapphire یاقوت کبود،صفیر کبود
ثور
Agate عقیق
جوزا
Emerald زمردسبز
سرطان
Onyx عقیق رنگارنگ ،عقیق سلیمانى ،سنگ باباقورى
اسد
Carnelian عقیق جگرى
سنبله
Chrysolite زبرجدسبز،یاقوت سبز،الیوین
میزان
Beryl یاقوت کبود،بزادى ،(مع )
عقرب
Topaz یاقوت زرد،زبرجد هندى ،توپاز
قوس
Ruby یاقوت سرخ ،لعل ،رنگ یاقوتى
جدی

 

سنگهای متناسب با فصلها
Emeraldزمردسبز،سبززمردى
بهار
Ruby یاقوت سرخ ،لعل ،رنگ یاقوتى
تابستان
Sapphire یاقوت کبود،صفیر کبود،رنگ کبود
پاییز
Diamond الماس
زمستان
سنگهای متناسب با روزهای هفته
Diamond الماس Labradorite Turquoise فیروزه
شنبه
Sunstone Topaz یاقوت زرد،زبرجد هندى ،توپاز
یکشنبه
Rock Crystal سنگ بلور Moonstone یکجور سنگ مروارید نما،حجر القمر Pearl در،لولو،اب
دوشنبه
Emerald زمردسبز،سبززمردى Star Sapphire یاقوت ستاره کبود درخشان Ruby یاقوت سرخ ،لعل
سه شنبه
Lodestone اهن ربا Star Ruby یاقوت ستاره سرخ Amethyst یاقوت ارغوانى ،لعل بنفش
چهار شنبه
Carnelian عقیق جگرى یا سرخ مسى Cat’s-Eye باباغورى Sapphire یاقوت کبود،صفیر کبود
پنج شنبه
Cat’s-Eye باباغورى Alexandrite Emerald زمردسبز
جمعه

 

سنگهای متناسب با ساعات شبانه روز
1 AM
Smokey Quartz کوارس ،بلور کوهى ،الماس کوهى ،سنگ چینى
1 PM
Zircon
2 AM
Hematite هماتیت ،نوعى سنگ اهن
2 PM
Emeraldزمردسبز،سبززمردى
3 AM
Malachite مرمر سبز،مالاکیت
3 PM
Beryl یاقوت کبود،
4 AM

Lapis-lazuli سنگ ارمنى ،(مع ).لاجورد کاشى

،سنگ لاجورد،لاجورد اصل

4 PM
Topaz یاقوت زرد،زبرجد هندى ،توپاز
5 AM
Turquoise فیروزه
5 PM
Ruby زمردسبز،سبززمردى
6 AM
Tourmaline کهرباى اصل
6 PM
Zircon
7 AM
Chrysolite زبرجدسبز،یاقوت سبز،
7 PM
Emerald زمردسبز،سبززمردى
8 AM
Amethyst یاقوت ارغوانى ،لعل بنفش
8 PM
Beryl زمردسبز،سبززمردى
9 AM
Kunzite
9 PM
Jade ،پشم سبز
10 AM
Sapphire اقوت کبود،صفیر کبود،
10 PM
Jasper یشم ،یشب
11 AM
Garnet نار سنگ ،لعل ،حجر سیلان
11 PM
Lodestone اهن ربا
12 AM
Diamond الماس
12 PM

Onyx عقیق رنگارنگ ،

عقیق سلیمانى ،سنگ باباقورى

 |+| نوشته شده در  89/01/15ساعت 0:52  توسط sam  | 

سنگ ماه بهمن/ آماتیس


  

آماتیس

اَمتیست (AMETHYST) نوعی‌ كریستال‌ كوارتز به‌ رنگ‌ بنفش‌ است؛ و در گروه‌ كوارتز گرانبهاترین‌ سنگ‌ محسوب‌ می‌ شود. كوارتز در گروه‌ اكسید سیلیس‌ قرار دارد. خود سنگ‌ كوارتز در طبیعت‌ به‌ رنگ‌های‌ گوناگون‌ یافت‌ می‌ شود كه‌ هر كدام‌ به‌ نامی‌ معروف‌ است؛

  

مثلاً دُر كوهی‌ (ROCK CRYSTAL) كه‌ بی‌ رنگ‌ است‌ و در تمام‌ نقاط‌ جهان‌ معادن‌ متعددی‌ از آن‌ وجود دارد؛ از جمله‌ در ایران‌ كه‌ این‌ نام‌ (دُر) همیشه‌ مترادف‌ با جواهر به‌ كار برده‌ می‌ شود و جایگاه‌ خاصی‌ دارد.

  

یكی‌ دیگر از انواع‌ كوارتز، سیترین‌(CITRINE) است‌ كه‌ به‌ رنگ‌ زرد روشن‌ تا زرد طلایی‌ و زرد مایل‌ به‌ قهوه‌ای‌ یافت‌ می ‌شود و بسیار مورد توجه‌ جواهر سازان‌ قرار دارد. این‌ سنگ‌ زیبا كه‌ بسیار شفاف‌ است‌ و درخشش‌ بی ‌نظیری‌ دارد، گاهی‌ با توپاز  اشتباه‌ گرفته‌ می ‌شود. البته‌ بلورهای‌ سیترین‌ بسیار كمیاب‌ است؛ و سیترین‌های‌ موجود در بازار از انواع‌ دیگر كوارتز به‌ خصوص‌ كوارتز دودی‌ است‌ كه‌ به‌ وسیله‌ حرارت‌ آن‌ را به‌ رنگ‌ زرد در می‌ آورند؛ و با تورمالین‌ زرد، بریل‌ زرد و نیز توپاز زرد شباهت‌ دارد.

آماتیس‌ در گروه‌ سنگ‌های‌ رنگی‌ در جواهر سازی‌ بسیار مورد توجه‌ است‌ و بیشترین‌ طرفدار را دارد؛ زیرا رنگ‌ آن‌ منحصر به‌ فرد است‌ و در گوهرها كمتر دیده‌ می ‌شود.

  

بلور آماتیس‌ در لابه‌لای‌ سنگ‌ها و مواد رسوبی‌ یافت‌ می‌ شود و معادن‌ اصلی‌ و مهم‌ آن‌ در برزیل، ماداگاسكار، اروگوئه، نامیبیا، ژاپن، ایران، آلمان، فرانسه، اتریش‌ و كوه‌های‌ اورال‌ است. نام‌ این‌ سنگ‌ از زبان‌ یونانی‌ گرفته‌ شده ‌است. در مورد این‌ گوهر افسانه‌ های‌ فراوان‌ و كاربردهای‌ مختلف‌ ذكر كرده‌اند.

  

امروزه‌ اسقف‌های‌ كاتولیك‌ در بعضی‌ مراسم‌ مذهبی، انگشتری‌ و جام‌های‌ آماتیس‌ به ‌كار می ‌برند. در گذشته‌ از این‌ سنگ‌ به‌ خاطر رنگ‌ زیبای‌ آن‌ در ساخت‌ جواهر برای‌ ملكه‌ ها و نیز تاج‌ پادشاهان‌ و جام‌ های‌ گوناگون‌ استفاده‌ می ‌شده‌ و برای‌ آن‌ ارزش‌ و اعتبار خاصی‌ قائل‌ بوده‌اند. نمونه‌های‌ این‌ شاهكارها را در موزه‌ها و كلیساهای‌ كشورهای‌ اروپایی‌ می ‌توان‌ مشاهده‌ كرد. از آماتیس‌ برای‌ تسكین‌ سردردهای‌ میگرنی، كم‌ كردن‌ فشارهای‌ عصبی، درمان‌ كم ‌خوابی‌ و كاهش‌ اضطراب‌ استفاده‌ می ‌شود.

فرمول‌ شیمیایی‌ آماتیس‌ 2SIO و درجه‌ سختی‌ آن‌ در مقیاس‌ مُو(MOE) هفت‌ است. این‌ سنگ‌ در مقابل‌ حرارت‌ حساس‌ است‌ و به‌ همین‌ دلیل‌ بایستی‌ بعد از پایان‌ كار جواهر سازی‌ و آبكاری، نگین‌ را سوار كرد.برای‌ تمیز كردن‌ جواهرات‌ ساخته ‌شده‌ با این‌ گوهر، می‌توان‌ از آب‌ سرد استفاده‌ كرد. اسیدها و مواد قلیایی‌ اثر مخرب‌ روی‌ آن‌ دارد و مانند دیگر جواهرات‌ باید در نگهداری‌ آن‌ دقت‌ فراوان‌ شود.

توجه‌ داشته‌ باشید كه‌ هدف‌ از معرفی‌ سنگ‌ها و انواع‌ جواهر در این‌ صفحه‌ افزایش‌ اطلاعات‌ عمومی‌ و آگاهی ‌دادن‌ به‌ علاقه مندان‌ برای‌ انتخاب‌ بهتر و نگهداری‌ صحیح‌ آنهاست. یادآوری‌ می ‌شود در شرع‌ مقدس‌ اسلام‌ زینت‌ برای‌ بانوان‌ با رعایت‌ آداب‌ شرعی‌ توصیه‌ شده‌ و حتی‌ برای‌ استفاده‌ درست‌ از آن‌ ثواب‌ منظور می‌ شود؛ به‌ علاوه، هزینه‌ بسیار زیاد زینت‌آلات‌ ایجاب‌ می‌ كند كه‌ در حفظ‌ این‌ سرمایه‌ خانوادگی‌ و به‌ عبارتی‌ سرمایه‌ ملی‌ دقت‌ شود.

محمد كشتی آرای ـ كارشناس

 |+| نوشته شده در  89/01/15ساعت 0:42  توسط sam  | 


استفاده از کریستال ها برای درمان بیماریها سابقه ای طولانی دارد. بشر از وقتی شروع به شناخت نیروهای زمین کرد، بتدریج با قدرت سنگهای مختلف برای مقاصد درمانی و شفای دردهای خود آشنا شد.
نام سنگ: عقیق (عقیق شجری، آگات، باباغوری)
خواص:
فراوانی (وفور مال و ثروت)، خوش شانسی، طول عمر، هماهنگی، سازگاری، همسازی، توافق، شجاعت، تهور، جسارت، جرات، دلیری، شهامت، بی باکی ، مصونیت، ایمنی، تعادل انرژی زنانه یا مردانه، ارتباط با روح طبیعت.

کاربرد کریستال ها برای درمان
استفاده از سنگهای مختلف در بین ملل دنیا مرسوم است. در هرمنطقه از زمین سنگهای مختلفی یافت می شود وهریک ار اقوام کهن در آن منطقه برخی از آنها را شناخته و از قدرتهای آنها آگاهی یافته اند. درباره قدرت هر سنگ، داستانها و روایات مختلفی در بین همین اقوام پیدا میشود.

امروزه با نزدیک شدن کشورها و ملل مختلف بهم، امکان دسترسی به انواع سنگها برای همه ممکن است. با کمک برخی سنگها می توان شفای دردهای کهنه را تسریع کرد یا قدرتهای خوب را در وجود افراد تقویت کرد.


سنگ درمانی و خواص متافیزیک سنگ ها

در عصر جدید، خواص الکتریکی خانواده کوارتزها (در کوهی) به ثبت رسیده و از آنها در صنعت استفاده به عمل آمده است. در واقع، بدون بهره گیری از فرآورده های کوارتزی، هیچگونه رادیو، تلویزیون یا کامپیوتری وجود نداشت. خانواده کوارتزها، شامل کریستال ها، بلورها، آماتیس ها، کوارتزهای سرخ و دیگر سنگهای مشابه می شوند.
زمانی که ، فشار بر این سنگها اعمال گردد، در قطب های سنگ، یک بار الکتریکی به وجود می آید. به همین دلیل است که بسیاری از افرادی که نسبت به انرژی سنگ، حساس و آسیب پذیر هستند به آرامی سنگی را روی موضع مورد نظر فشار می دهند یا آن را لمس می کنند.
هم چنین، از خانواده کوارتزها برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده به عمل می آورند و این دقیقا همان چیزی است که بومیان همیشه مدعی آن بوده اند. آیا امکان دارد که کریستال ها و بلورهایی که در سراسر جهان یافت می شوند، دارای سوابقی ثبت شده از تمام تمدن ها و کل طیف تجربه انسانی باشد؟
خوب، شاید چنین باشد، ولی ما هنوز موفق به یافتن شیوه ای برای برقراری ارتباط با سنگ ها به منظور کسب اطلاعات نشده ایم.
کتابهای متعددی به چاپ رسید ه اند که خواص شفابخش و متافیزیک سنگها را به صورت مبسوط و مشروح ذکر کرده اند.
اگر چه ، همواره باید به یاد داشته باشید که همه ما از شم و حس ششمی برخورداریم که بایستی ماورای اطلاعات خارجی از آن پیروی نماییم. هیچ سرچشمه و منبع بزرگتر و ارزشمندتری از شم و حس ششم خودتان وجود ندارد. مثلا، اگر احساس می کنید که به طور اتفاقی و ناخودآگاه ، به سمت سنگ خاصی جذب می شوید، احتمالا ، هادی درونتان یا حس ششم تان در تلاش است تا در شما انگیزه ای ایجاد کند تا آن را به دست آورید و همراه خود داشته باشید.
روان، ذهن، روح با جسمتان، کاملا خردمندانه عمل می کنند و شما را به سمت سنگی هدایت می کنند که بسامدها و تواترهای ارتعاشی اش با وجودتان سازگار و هماهنگ است. جسم شما دامنه الکترومغناطیسی و گرمای انرژی حاصله از سنگ را به حرکت در می آورد و هر چه تماس شما با یکدیگر بیشتر باشد، طنین و بازآوایی تان نزدیکتر و شبیه تر می شود.
گویی برای خود دوستی جدید و وفادار پیدا کرده اید، هر چه طول ارتباطتان به درازا بکشد، نتایج بهتر و مطلوب تری عایدتان می گردد.

ویژگی سنگها و پاکسازی آن از آنرژی های منفی

ویژگی اصلی سنگها در طبیعت ، جذب انرژی های منفی محیط است.
حضور سنگها در محیط کار و زندگی ، انرژی های منفی محیط را جذ ب خود می کند و شما را از تاثیر منفی آنها رهایی می بخشد .
به یاد داشته باشید که لازم است، سنگ تان را با آب شور دریا تمیز کنید،( یا مقداری گیاه مریم گلی را روی آن بمالید) و آن را به مدت چند دقیقه زیر شیر آب بگیرید و بعد به مدت سه تاچهار ساعت در آفتاب قرار دهید تا دوباره از انرژی مثبت شارژ گردیده، از انرژی های منفی ای که از محیط کسب کرده است، کاملا پاکسازی گردد.
می توانید با قرار دادن سنگتان بیرون از پنجره ( درمحوطه باز) در هنگام وقوع توفان تندری یا ماه شب چهارده (بدر یا ماه تمام)، یا قرار دادن آن در دریا یا استفاده از "ریکی" (Reiki) و دیگر انرژی های جهت داده شده، آن را شارژ و پاکسازی کنید.
درتکیک ریکی هنگام انتقال انرژی مثبت برای شفا، میتوانیم با قرار دادن سنگها بر روی چاکراها، کسب و ارسال انرژی مثبت را شدت بخشیم، و برای پاکسازی و شارژ مجدد آن در روشی که بالا ذکر شد استفاده نمود.خواص متافیزیکی سنگ ها

نام سنگ: عقیق (عقیق شجری، آگات، باباغوری)
خواص:
فراوانی (وفور مال و ثروت)، خوش شانسی، طول عمر، هماهنگی، سازگاری، همسازی، توافق، شجاعت، تهور، جسارت، جرات، دلیری، شهامت، بی باکی ، مصونیت، ایمنی، تعادل انرژی زنانه یا مردانه، ارتباط با روح طبیعت.

نام سنگ: کهربا
خواص:
عشق و علاقه رمانتیک و رویایی، تزکیه، تطهیر، خردمندی، فرزانگی، قدرت تمیز، شعور، عقل، نیروبخشی، شور و شوق انگیزی، انرژی بخشی، شفابخشی و تعادل مرور گذشته، پاکسازی فضای انرژی .

نام سنگ: آماتیس (گمست، جمست یا کرکمان)
خواص:
آگاهی و باخبری معنوی، مکاشفه، تأمل، تعمق، تقویت روحی و روانی، خواب و رویای روشن و واضح، ایمنی و مصونیت در حین فعالیت های معنوی، متانت، جدیت و سنگینی.

نام سنگ: زمرد کبود
خواص:
آرامش بخش، تسکین دهنده، فرو نشاننده ترس و وحشت های بیمارگونه، مرتبط کننده با اقیانوس و آرامش آن، سکون، آسایش و ارتباط با طبیعت و روح آب.

نام سنگ:
دلبربا (حجرالبرق)
خواص: خلاقیت، ابتکار،نوآوری، بدعت ، آفرینندگی، تقویت کننده قوه تجسم و تخیل، ثروت و وفور نعمت، کمک به نشان دادن فرصت ها و امکانات کاری و رشد و تعالی معنوی و روحی، آرامش بخش، نسکین دهند، خوشبحتی، رفاه پیشرفت، بهروزی، ترقی، سعادت

نام سنگ: سنگ لاجرود ( ربنات مس آبی)
خواص: صحت، صدق، درستی، شاینده مرکز فراروانی، توسعه بخش نقطه نظارت، اتقادات، باورها و عقاید، آگاهی، باخبری، درک و فهم برتر

نام سنگ: شیشه آتشفشانی که معمولا سیاه و شبیه ریولیت ولی آبدارتر از آن است
خواص: بهبود بخش تغییر و تحولات، دگرگونی، تغییر ماهیت، تطهیر، تزکه، وقتی روی قلب قرار داده شود حالت محافظتی و ایمنی پیدا می کند، پاکسازی کننده، استوار کننده، مواجهه کننده فرد با سایه خویش و مثبت

نام سنگ: کربنات آهک
خواص : تقویت کننده و توان بخش در هنگام دلواپسی و تشویش ذهنی و روانی یا اضطراب با آشوب و ناآرامی روحی، متعادل کننده، هماهنگی، سازگاری، خردمندی، فرزانگی، نیروبخش

نام سنگ: عقیق جگری
خواص: تقویت کننده جریان انرژی در بدن، نشاط بخش، روحیه بخش، توان بخش نیروی حیات، تقویت قوه خلاقیت، نوآوری، ابتکار، بدعت، یادآوری و مرور گذشته، گرمابخش احساسات و عواطف، تقویت جرات و شهامت، شادمنی، تقویت عزت نفس ( بهبود اعتماد به نفس)، تقویت قوای حافظه

نام سنگ: نوعی سنگ زرد رنگ نسبتا قیمتی شبیه یاقوت زرد
خواص: نیروبخشانرژی دهنده – خوشبختی- سعادتبهروزی – رفاه - آسایش- ثروت – پیشرفت – ترقی – تقویت قوه خلاقیت – ابتکار- نوآفرینی- بخشندگی- سخاوت- گشاه دستی- کرم –بخشش-نظربلندی- خوش قلبی- وفور نعمت- نسبت داده شده به نور خورشید- رضایت و مسرت دنیوی- شادمانی- سرور – شف – هرگز انرژی منفی را به خود جذب نمی کند

نام سنگ: سنگ های حاوی تکه های کوچک بلور و کریستال
چاکراها: همه چاکرها
خواص آن به طور خلاصه: هدایت کننده و تقویت انرژی مورد استفاده در جهت ابراز وجود- شفابخش- تعمق – تامل- جهت دهنده – بازیابی و ذخیره همه نوع اطلاعات و آگاهی

نام سنگ : الماس
خواص: پیوند دهنده همه ارتباطات- افزاش امید – متعادل کننده – تقویت بصیرت – فهم – قوه تشخیص و تمیز- عشق- علاقه – محبت – وفور نعمت – مرتبط با انرژی های مرکزی برتر خورشید

نام سنگ : زمرد
خواص: عشق- علاقه- محبت- تطهیر- تزکیه- پاکسازی – تقویت قدرت روشن بینیبینش – بصیرت – نهان بینی- تقویت قوه بینایی – افزایش قوه حافظه و تقویت آنافزایش و بهبود دهنده صحت و درستی – یادآوری اطلاعات و آگاهی درونی

نام سنگ: فلواریت (فلوار)
خواص: محافط و ایمن قوه فراوانی- برطرف کننده موانع انرژیمتعادل کننده- مصونیت- ایمنی- درستی- صحت – تقویت استعداد- هوش- آگهی- هشیاریخودآگاهی- روشنفکری – سعه صدر

نام سنگ: نارسنگ (گارنت)
خواص: احساس-عاطفه- عشق و علاقه رویایی و خیال انگیز – تقویت انرژی و قوای جسمانیصمیمیت – گرما – عاطفه – تقویت اعتماد به نفس- محبوبیت و وجهه اجتماعی – نمودها و ابرازات برخاسته از شادی زیاد- تمایلات و گرایشات درونی
 |+| نوشته شده در  87/06/07ساعت 11:59  توسط sam  | 
سلام

گالری لبخند 

 هدف ما از ایجاد این وبلاگ شناساندن

 خواص درمانی سنگها به شما می باشد .

 |+| نوشته شده در  86/02/07ساعت 15:24  توسط sam  | 

1 – آکوارمارین :

برای بیماریهای مجاری تنفسی مانند برنشیت و ناراحتی های ناحیه گردن. افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن.

2 – ابسیدان رنگین کمان :

باعث تسکین عفونتها و التهابات شده و ضد باکتری میباشد و نیز مانع زخم معده است.

3 – ابسیدان لکه برفی :

عملکرد روده هارا آسان میکند و تقویت کننده استخوانهاست.

4 – آمازونیت :

برای تقویت مغز ، اعصاب و آرامبخش است.

5 – کهربا :

آنتی آلرژی و ضد اگزما و ناراحتیهای پوستی.

6 – آمیتیست :

ضد میگرن و فشارهای عصبی و مفید برای سیستم کلی اعصاب.

7 – اون چورین :

درمان بیماریهای چشمی ریزش اشک ، ضد شوره سر و بوسیله ارتعاشات ملایم این سنگ ناراحتی های قلبی و سیستم عصبی در مان میشود.

8 – پریدوت :

عموما" اثر مثبت بر اصلاح بافت ها دارد و برای گردش خون مفید است.

9- توپاز آبی :

صدارا تقویت میکند وبرای التهاب گلو و رفع گرفتگی صدا موثراست. واعصاب راتقویت و افسردگی را درمان میکند.

10 – تورمالین :

آرامبخش و قدرت تمرکزرازیاد میکند.ونیز تاثیر ضد سرطانی دارد.

11 – چشم ببر :

فعال کننده اندامهای حرکتی مانند مفاصل است.

12 – رودونیت :

تاثیر قوی بر شنوائی دارد ودر تقویت ششها و درمان دیابت موثر بوده و در ضمن قدرت فراکیری را افزایش میدهد.

13 – سنگ سلیمان :

(اونیکس) تقویت کننده ناخن ، چشم وپوست بوده از ریزش مو میکاهد و جریان خون را تحریک میکند.

14 – سنگ کریستال :

مفید برای قلب ، غدد لنفاوی ، جریان خون و همچنین باعث تقویت چشم و ریه نیز میشود.

15 – سنگ لاجورد :

مفید در درمان فشارخون بالا ومسکن در دردهای سر.

16 – سودالیت :

آرامبخش ، و غده تیروئید و دیگر غدد را تقویت نموده ، محرک مغز و بافتهای لنفاوی است. وبه بدن نیروی حیات میبخشد.

17 – سیترین :

برای رفع افسردگی ، عصبانیت ، نگرانی مفید است.

18 – عقیق آبی :

موثر در درمان سردرد و گرفتگی عضلانی.

19 – عقیق خزه ای :

مفید در درمان دیابت .

20 – کارنلین :

تصفیه کننده دستگاه گوارش وموثر در هضم و جذب غذا وگردش خون .

21 – فلوریت :

درمان بیماریهای مغزی و مشکلات ذهنی.

22 – فیروزه :

مفید برای کبد ، غدد و تقویت چشم ها.

23 – کوارتزدودی :

مناسب برای افراد کم انرژی وموثر برای شکم ، کلیه ها ، لوزالمعده و اندامهای جنسی.

24 – کوارتز صورتی :

موثر در عملکرد تخمدانها و بیضه ها در هر دو جنس.

25 – گارنت :

مناسب برای دستگاه تولید مثل ، تقویت قسمت میانی ستون مهره ها.

26 – لابرادوریت :

افزایش عملکرد قدرت دفاعی و در مان رماتیسم .

27 – مالاگیت :

دارای خاصیت تصفیه کنندگی و ضد التهاب است.

28 – مرجان :

برای بیماریهای کم خونی و ناراحتی های عادات ماهانه.

29 – هماتیت :

در درمان واریس ، انعقاد خون ، بازسازی خون و سلولهای بدن.

30 – جاسپر قرمز :

مفید برای مفاصل ، پا درد ، کمر و استخوانها.

 

 |+| نوشته شده در  86/02/03ساعت 14:30  توسط sam  | 

 

مروارید دارای نیروهای مفید زیادی است منجمله:

-         درمان بیماری های گواتر و غده های چربی

-         درمان سرماخوردگی و خارش درونی پوست

 

درمان بیماری های گواتر و غده های چربی

          طریقه استفاده:

          مروارید جهت بیماری های گواتر و غده های چربی مفید است ؛ اما استفاده از این روش ممکن است به زمان بسیار طولانی نیاز داشته باشد . توصیه می شود : یک قطعه مروارید صیقل داده نشده را همیشه بر روی چاکرای پنجم خویش قرار دهید .

 

درمان سرماخوردگی و خارش درونی پوست

طریقه استفاده:

جهت درمان سرماخوردگی: یک قطعه مروارید را بشویید و داخل یک عدد ظرف چینی حاوی مقداری آب لیمو ترش و با آب هندوانه قرار داده و پس از ده دقیقه مروارید را برداشته و از آب میوه یک استکان بنوشید. چنانچه این روش را هر روز بین ساعت 2 – 3  بعد از ظهر انجام دهید بسیار مفید است. همچنین هر روز از آب میوه تازه استفاده کنید.

جهت درمان خارش درونی پوست: مقداری آب ماست و کمی پودر سدر را مخلوط نموده و یک قطعه مروارید را که به مدت 10 دقیقه زیر نور آفتاب قرار داشته، داخل آن قرار دهید. پس از گذشت ده دقیقه، مروارید را برداشته و مواد را بر روی محل خارش بمالید و پس از 15  دقیقه بشوئید.

توجه داشته باشید که این مواد به قسمت های دیگر پوست برخورد نکند چرا که ممکن است باعث خارش در آن نواحی گردد. همچنین بهتر است این مواد را با یک وسیله دیگر ( بجز دست) بر روی محل خارش بمالید.

 

نکته:

-    مروارید دارای نیروی پرقدرت است که دارای حرکتی ملایم و آرام بخش است؛ اما به علت ممانعت مدارات درونی بدن از آزاد گشتن آن، قابل استفاده نیست.

-    اغلب انرژی های اصلی که شکل حرکت اصیل خویش را حفظ نموده اند، در حوزه جهان مادی آزاد نمی شوند. چنانچه این انرژی را بتوانید در جهان مادی آزاد کنید، انرژی های مثبت فوق العاده زیادی کسب خواهید نمود که هیچگاه از حوزه مدارات بدن شما خارج نمی شوند و شما را در برابر ابتلاء به بیماریهای مختلف و حتی مرگ محافظت می نمایند.

-    بیشتر نیروها و انرژی های مروارید، لقب نیرو را دریافت نموده اند چرا که اغلب فاقد انرژی های درمانی فوق العاده می باشند.

 |+| نوشته شده در  85/06/15ساعت 21:47  توسط sam  | 

 

این سنگ جهت کسب انرژی مثبت مفید می باشد

          طریقه استفاده:

یک قطعه سنگ یاقوت کبود را به مدت ده دقیقه داخل مقداری آب قرار داده و بلافاصله آن را بر روی چاکرای سوم ( کمی بالاتر از ناف) بگذارید تا انرژی های مثبت آن جذب بدن شما گردد. شما این امواج مثبت را همچون یک نسیم سرد احساس خواهید کرد.

 

توصیه ها :

           افراد مبتلا به بیماریهای کلیوی، معده و سرفه های شدید، از لمس نمودن و یا قرار دادن این سنگ در هاله خویش اجتناب نمایند.

          از قرار دادن این سنگ در کنار مواد خوراکی، اکیدا" اجتناب نمایید چرا که انرژی های مواد خوراکی را دچار اختلال کرده و گاه نیز انرژی خطرناک و منفی به وسیله مصرف مواد خوراکی وارد مدارات الکترو مغناطیسی اطراف بدن انسان ها می شوند. برای مثال: چنانچه یک عدد سیب را در کنار یک قطعه سنگ یاقوت کبود قرار دهید، انرژی آزاد شده از سنگ، داخل میوه خواهد شد.  

          توصیه می شود افراد مبتلا به بیماریهای کبدی و معده و حتی ریوی ،از قرار دادن این سنگ بر روی چشم سوم خویش جهت کسب انرژی استفاده نکنند.

 |+| نوشته شده در  85/06/10ساعت 21:53  توسط sam  | 

 

یاقوت دارای انرژی فوق العاده و شفابخش بسیاری است که به برخی موارد آن اشاره می کنیم:

-         درمان بیماریهای معده و کبد( بجز رسوب سنگ

-         آرامش بخشیدن به افراد و آرام نمودن بیماران عصبی و روانی

-         درمان انواع سردرد

 

درمان بیماریهای معده و کبد( بجز رسوب سنگ)

طریقه استفاده:

یک قطعه یاقوت قرمز و سبز را داخل یک عدد ظرف بلورین حاوی مقداری محلول آب ، شیرگوسفند و یا بز، برگ درخت آلو و کمی عسل قرار داده و به مدت ده دقیقه در آفتاب ظهر بگذارید. سپس بیماران کبدی، روزی سه قاشق غذا خوری از این مواد قبل از صبحانه، ناهار  و شام میل نموده و تا 15  دقیقه چیزی نخورند. همچنین بیماران معدی نیز روزی شش قاشق از این مواد به روش فوق مصرف نمایند. یعنی هربا دو قاشق غذاخوری قبل از هر وعده غذای روزانه استفاده شود.

توصیه می شود بیماران مبتلا به امراض پوستی شدید، از مواد فوق مصرف نکنند.

 

 

آرامش بخشیدن به افراد و آرام نمودن بیماران عصبی و روانی

طریق استفاده:

جهت آرامش یافتن:یک قطعه سنگ یاقوت را بر روی چشم سوم خویش قرار داده و در مکانی آرام دراز بکشید.

 

جهت درمان اختلالات روانی و عصبی:فرد درمانگر می بایستی بیمار را به حالت هیپنوز رسانده و سپس یک قطعه سنگ یاقوت سبز را بر روی چشم سوم او قرار داده و علاوه بر انرژی دادن، تلقینات مثبت و فرامین بهبودی نیز بیان شود.( البته انجام این روش به زمان زیاد نیاز دارد و هرگز نباید جهت بیمار روانی و عصبی شدید و قلبی بکار رود.)

به طور کلی در حالت هیپنوز، جسم اثیری فرد در حالت آزادتری قرار داشته و باعث آزاد نمودن نیروی شفابخش به شکل موثرتر می شود.

 

درمان انواع سردرد

طریقه استفاده:

          يک قطعه یاقوت را به مدت یک ساعت درون مقداری آب ولرم قرار داده و سپس آن را به مدت بیست دقیقه در آفتاب و پس از آن به مدت ده قیقه بر روی چشم سوم خویش بگذارید. همچنین فرد باید در این مدت در مکانی آرام دراز بکشد تا امواج و انرژی های شفابخش وارد مدارات مغناطیسی اطراف بدن گردند.

 |+| نوشته شده در  85/06/10ساعت 21:52  توسط sam  | 

استفاده های مفید از انرژی های موجود در این سنگ شامل:

-         آرامش بخشیدن

-         کنترل سیستم های الکترونی بدن انسان های زمینی و رساندن انرژی های مثبت به آنها

-         تقویت انرژی های مثبت

 

آرامش بخشیدن

این نوع انرژی فقط در الماس های تراش داده شده وجود دارد که بسیار ضعیف است

طریقه استفاده :

یک قطعه الماس تراش خورده را به مدت سی دقیقه در آفتاب گذاشته و سپس آن را بر روی چشم سوم خویش قرار دهید . استفاده از این روش در برخی از افراد منجر به خواب خواهد شد . همچنین استفاده از این روش توسط خانم های بار دار ، باعث آرامش مادر و چنین می شود .

 

 

 

کنترل سیستم های الکترونی بدن انسان های زمینی و رساندن انرژی های مثبت به آنها

طریقه استفاده :

یک قطعه سنگ الماس تراش داده شده را به مدت سه دقیقه داخل آب جوش قرار داده تا بجوشد . بدین ترتیب انرژی های این نیرو آزاد گشته و به آب انتقال داده می شود . سپس ظرف را از روی حرارت برداشته و سنگ را نیز خارج نموده و بگذارید آب سرد شود و سپس روزی یک استکان از این آب پر انرژی بنوشید .

 

تقویت انرژی های مثبت

          طریقه استفاده:

          چنانچه یک قطعه سنگ الماس تراش داده شده را به مدت ده دقیقه در فاصله ی ده سانتی متری چشم سوم خویش قرار دهید ، باعث تقویت انرژی های مثبت در بدن شما می شود.

 

توصیه:

          الماس بی رنگ نتراشیده دارای نوعی انرژی است که جهت انسان ها مضر بوده و چنانچه انسان ها در کنار سنگ الماس نتراشیده و در آفتاب قرار گیرند ، دچار سر درد خواهند شد .

 |+| نوشته شده در  85/06/10ساعت 21:51  توسط sam  | 

 

سنگ زمرد با وجود مدارات و ذرات و انرژِی های درمانی جهت درمانهای زیر مفید می باشد:

-         درمان بیماری های عصبی ، اختلالات روانی ، افسردگی ، اضطراب

-         تثبیت انرژی درمانگر بر روی بیمار

-         درمان بی خوابی و کم خوابی و آرامش بخشیدن به افراد

-         درمان انواع دردهای معده

 

 

درمان بیماری های عصبی ، اختلالات روانی ، افسردگی ، اضطراب

طریقه استفاده :

یک قطعه سنگ زمرد را به مدت بیست و چهار ساعت داخل هاله ی بیمار ( بر روی بدن ) درون یک تکه پارچه ی نخی سفید رنگ قراردهید . این عمل با توجه به ظرفیت هاله ی اطراف بدن افراد ، به مدت پنج الی ده روز اثر گذار خواهد بود . جهت درمان قطعی ، می بایستی سنگ بمدت دو ماه دائما نزد بیمار باشد تا درمان به طور کامل انجام شود .

 

تثبیت انرژی درمانگر بر روی بیمار  

طریقه استفاده :

یک قطعه سنگ زمرد را بر روی چشم سوم بیمار قرار داده و فرد درمانگر به انرژی دادن بپردازد . سپس سنگ را بر روی محل درد و یا بیماری گذاشته و دوباره درمانگر انرژی درمانی کند .

 

 

 

درمان بی خوابی و کم خوابی و آرامش بخشیدن به افراد

طریقه استفاده :

یک قطعه سنگ زمرد را به مدت ده دقیقه بر روی چشم سوم خویش قرار دهید . سپس آن را با آب سرد بشویید تا انرژی های منفی جذب شده به سنگ خارج گردد . چنانچه بی خوابی شما مربوط به سیستم مغزی باشد ، این روش مفید می باشد و در صورتی که بیماری بر اثر فکر و خیال و ... باشد ، قابل استفاده نیست .

 

درمان انواع دردهای معده

طریقه استفاده :

هنگام درد ، یک قطعه سنگ زمرد را داخل مقداری آب جوشیده به مدت پنج دقیقه حرارت دهید و پس از سرد شدن ، یک لیوان از آب را بنوشید . چنانچه دچار زخم معده و یا ورم معده نباشید ، این روش به سرعت اثر می کند . همچنین قبل از استفاده از سنگ آن را کاملا ضد عفونی و شستشو نمایید تا عاری از میکروب گردد . این نوع آب درمانگر را همیشه به صورت تازه تهیه کنید تا موثر باشد .

 

توصیه:

           توصیه می شود افراد مبتلا به دیابت و چربی خون ، از تماس با سنگ زمرد اجتناب کنند ؛ چرا که برای آنها مضر است و باعث تشدید و تثبیت بیماری می شود . این سنگ حتی نباید با هاله ی چنین افرادی تماس داشته باشد . همان طور که می دانید ، چنانچه یک بیماری تثبیت شود ، دیگر درمان نخواهد شد.( توضیحات بیشتر را می توانید در کتاب « انرژی درمانی و بیماری ها » از همین نویسنده مطالعه کنید).

 

نکته:

نیروی مخصوص درمان افراد عصبی و روانی (  شدید ) :

 آزاد نمودن این انرژی مضر بوده و به سختی انجام می شود .

 

هاله ی آتشین و کاملا قرمز رنگ زمرد : این هاله تحت تا ثیر نیروی قبل قرار می گیرد و دارای 20 سانتیمتر ارتفاع است . چنانچه به این سنگ مدتی تمرکز کنید ، آن را به رنگ قرمز به همراه کمی رنگ آبی و یا سرمه ای و یا بنفش در قبل از هاله مشاهده خواهید کرد . البته رنگ هاله همیشه قرمز بوده و گاه درجه ی روشنی و یا تیره بودن آن تغییر می کند .

 |+| نوشته شده در  85/06/10ساعت 21:49  توسط sam  | 

 

انرژیهای موجود در سنگ عقیق قرمز دارای اثرات شفابخش زیر میباشد:

-         درمان بیماری های کمر درد ، پا درد ، استخوان درد و همچنین دردهای ماهیچه ای

-         درمان استرس ، اضطراب ، میگرن ، انواع سر درد و بیماری های عصبی

 

درمان بیماری های کمر درد ، پا درد ، استخوان درد و همچنین دردهای ماهیچه ای

          به طور کلی سنگ عقیق جهت درمان بیماری های کمر درد ، پا درد ، استخوان درد و همچنین دردهای ماهیچه ای مناسب و مفید است . چرا که حرکت فوق العاده ی آن باعث گردیده است که مدارات و ذرات شفابخش را به سوی خویش جذب نموده و تشکیل یک انرژی شفابخش قوی دهد . شما می توانید با کمی تمرکز ، امواج ساطع شده از این سنگ را به رنگ سبز مشاهده کنید . این انرژی در عقیق قرمز همیشه به رنگ سبز است .

طریقه استفاده :

یک قطعه سنگ عقیق قرمز را به مدت ده دقیقه داخل مقداری آب نمک قرار داده و پس از آن عقیق را خارج نموده و به مدت پنج دقیقه در آفتاب بگذارید. سپس آن را به مدت ده الی پانزده دقیقه بر روی محل درد قرار دهید . این عمل را روزی یک الی دو بار تکرار کنید . چنانچه سه بار محل درد داغ شد، نشانه ی بهبودی می باشد و دیگر نیاز به انجام این روش نیست . بهتر است در این مدت استراحت نموده و محل درد تکان نخورد ؛ چرا که منجر به خارج شدن انرژی های درمانی می شود .( داغ شدن محل درد گویای انجام عمل شفا درمانی می باشد .)

 

درمان استرس ، اضطراب ، میگرن ، انواع سر درد و بیماری های عصبی

          سنگ عقیق قرمز دارای انرژی مغناطیسی است. این انرژی چنانچه سنگ عقیق قرمز تراش خورده باشد ، ضعیف است و فقط در صورتی که سنگ تراش نخورده باشد ، جهت درمان استرس ، اضطراب ، میگرن ، انواع سر درد و بیماری های عصبی مفید است . در این روش وجود انرژی درمان و تلقینات مثبت نیز موثر است . این روش به علت طولانی بودن زمان درمان، بیان نمی شود .

 

 

نکته:

عقیق قرمز دارای نوعی نیروی قوی و پر تحرک می باشدکه قابل استفاده نبوده ولی در صورت آزاد شدن ، مدارات الکترو مغناطیسی اطراف بدن انسان ها را دچار اختلال نموده و آنها را به اختلالات عصبی و روانی مبتلا می سازد .

 |+| نوشته شده در  85/06/10ساعت 21:39  توسط sam  | 

سنگ فیروزه ی نیشابوری :

انرژی های موجود در این سنگ جهت موارد زیر مفید میباشد:

-         تحریک وراه اندازی نیروها و چاکراهای انسان ها

-          آرامش دادن ، بیدار شدن نیروهای درونی افراد

-         درمان انواع بیماری های معده همچون : زخم ، ورم ، درد و…

-         حرکت چا کرای فرد

-         تثبیت انرژی درمانگر و درمان انواع سر درد ، میگرن ، دردهای عضلانی و استخوانی

-         جهت درمان یبوست

-         بیداری چشم سوم

 

تحریک وراه اندازی نیروها و چاکراهای انسان ها

طریقه استفاده :

یک قطعه سنگ فیروزه را به مدت ده دقیقه داخل یک لیوان آب انداخته و سپس آب را نوشیده و سنگ را بر روی چشم سوم ویا چاکرای پنجم به مدت بیست دقیقه فرار دهید .

 

 آرامش دادن ، بیدار شدن نیروهای درونی افراد

 انرژی های موجود در این سنگ علاوه بر آرامش دادن ، باعث بیدار شدن نیروهای درونی افراد نیز می گردد . این انرژی با دارا بودن انرژی های بیدار کننده ، مقداری از انرژی های درونی فرد راتقویت نموده و به سوی مدارات الکترومغناطیس اطراف بدن ارسال می کند . تبادل این نوع انرژی هاباعث ازبین رفتن انرژی های منفی بدن فرد و جایگزینی باانرژیهای بیدار کننده و بیدار شدن نیروهای درونی می شود (البته به شرط آن که فردنیزدر بالا بردن سطح آگاهی خویش و انجام تمرینات کمک نماید.)

طریقه استفاده :

در اتاقی آرام دراز کشیده و یا به حالت چها رزانو نشسته و یک قطعه فیروزه ی نیشابوری را به مدت بیست دقیقه بر روی چشم سوم خویش قراردهید.

 

        

درمان انواع بیماری های معده همچون : زخم ، ورم ، درد و…

 طریقه استفاده :

مقداری ماسه ی خیس ساحل دریا را به مدت ده دقیقه درآفتاب قرارداده و سپس یک قطعه فیروزه رابر روی ماسه ها بگذارید و پس از پنج دقیقه بلافاصله بر روی چشم سوم و یا بر روی معده ی بیمار قرار دهید . چنانچه آن را بر روی چشم سوم خویش قرار دادید ، می بایستی در ذهن خویش تصور ارسال امواج به معده و بهبودی را انجام دهید. همچنین انرژی های فرد درمانگر نیز بسیار موثر خواهد بود .

 

حرکت چا کرای فرد:

 البته این حرکت به آگاهی درونی و آمادگی فرد نیز بستگی دارد

طریقه استفاده :

یک قطعه سنگ فیروزه را به مدت بیست دقیقه بر روی چاکرای هفتم خویش قرار دهید . این روش را روزانه یک بار تکرار کنید . پس از مدتی ابتدا چاکرای اول حرکت می نماید . ( توجه داشته باشید که منظور از حرکت چاکرا ، باز شدن کامل آن نیست و ممکن است حتی حرکت آن نیز ماهها به طول بکشد .)

 

تثبیت انرژی درمانگر و درمان انواع سر درد ، میگرن ، دردهای عضلانی و استخوانی

طریقه استفاده :

یک  قطعه سنگ فـیروزه را به مدت ده دقـیقه بر روی چـشم سـوم و یـا چا کرای هفتم خویش قرار دهید . همچنین هنگام انرژی درمانی توسط فرد درمانگر ، علاوه بر قرار دادن یک قطعه سنگ فیروزه بر روی چشم سوم ، دو قطعه سنگ فیروزه نیز باید بر روی مچ دست های بیمار قرار گیرد . توجه داشته باشید که سنگ ها پس از استفاده می بایستی با آب سرد شسته شده و یا برای مدتی در یک لیوان آب سرد قرار گیرد و سپس مدتی نیز در آفتاب باشد تا بتوان جهت افراد دیگر استفاده کرد .

 

درمان یبوست  

طریقه استفاده :

یک قطعه ی سنگ فیروزه را درون ظرف حاوی آب هندوانه ، آب سیب و آب انار ( آلو زرد ) قرار داده و آن را به مدت ده دقیقه در آفتاب بگذارید . سپس از مایع درون ظرف روزانه سه قاشق غذا خوری هنگام صبح ( نا شتا ) میل کنید و تا دو ساعت چیزی نخورید و پس از این مدت صبحانه ی کامل خورده و از مصرف موادی که باعث سردی مزاج می شود نیز اجتناب نما یید . ( چنانچه مقداری خشخاش درون مواد فوق بریزید ، اثر بهتری دارد ؛ اما قبل از مصرف باید آن را صاف کنید .)

 

نقطه ی درمان و یا بیداری چشم سوم

طریقه استفاده :

یک قطعه فیروزه را به مدت ده دقیقه بر روی خاک باغچه در آفتاب گذاشته و سپس بمدت بیست دقیقه آن را بر روی چشم سوم خویش قرار دهید . این روش می بایستی هر روز به طور متوالی تکرار گردد . چنانچه حتی یک روز فاصله بیفتد ، اثر پنج روز از بین می رود .

 انجام طولانی مدت روش فوق باعث باز شدن نیروی چشم سوم و رویت موجودات ابعاد دیگر و وقایع جهان های مختلف مادی و معنوی خواهد شد . البته انتظار می رود که افراد کمی از این روش طولانی مدت استفاده نمایند .

 

توصیه ها:

نیروهای این سنگ جهت افرادی که دارای مدارات الکترومغناطیس و نیروی مانیه تیزم قوی بوده و حساس می باشند ، مضر بوده و همچنین بر روی اغلب مدیوم های ذهنی تاثیرات منفی بجای می گذارد . گاه نیز ممکن است منجر به بیماری های گوناگون گردد. بنا براین توصیه می شود : چنین افرادی از تماس هر گونه فیروزه با هاله ی خویش اجتناب نمایند . همچنین قرارداشتن افرادحساس در کنار فیروزه به مدت بیش از یک ساعت،باعث عدم تعادل حرکت مدارات بدن  شده و آنها را دچار مشکل می سازند .

 

 

هاله ی سنگ فیروزه ی نیشا بو ری : این هاله از نیروها و انرژی های بسیار عظیمی تشکیل شده است. این هاله اغلب به رنگ های : آبی ، زرد ، کرمی ، نارنجی و گاه شیری بوده و با توجه به محیط تغییر رنگ می دهد .

 |+| نوشته شده در  85/06/10ساعت 21:35  توسط sam  | 

خوب قرار شد از سنگهای شفابخش بنویسم روزی که من شروع به وبلاگ نویسی کردم می خواستم غم از دست دادن پدرم را با کسانی که همدردند تقسیم کنم بعد دوستان زیادی پیدا کردم که بعضی از انها ..ام اس دارند بعد از ام اس نوشتم از عشقهای نا کام ووووو......
حالا تصمیم گرفتم از چیزهایی بنویسم که برای همه ما با ام اس ،بی ام اس،بدون پدر ، با پدر
مهم است درست فرصت نوشتم کم دارو چون باید به زندگیم، کارم و راهم یک تنظیم بدهم ولی دلم می خواهد همه شما که این پست را می خوانید ، چه کسانی که کامنت میگذارند ، چه انها که کامنت نمی گذارند این بار نظرشان را بنویسند چون می خواهم بدانم موضوع سنگهای شفا بخش چقدر برایتان جالب هست، چقدر شما هم می خواهید در این بحث شرکت کنید من یک 2 تا 3 پست را به این موضوع می پردازم چ.ن بحثش طولانی است و منم فقط نیمچه اطلاعاتی دارم
رفتن به نمایشگاه سنگهای شفا بخش من را وا داشت در موردشان بنویسم در ضمن از روز جمعه 20 خرداد در گالری سعد اباد هم نمایشگاه سنگها خواهد بود
علت شفا دهندگی سنگها به خاطر ارتعاشات و نیرویی که دارند و کافی است انها را در دستمان نگه داریم و ان را حس می کنیم فقط بسته به نیاز جسمی یا روحی برای هر کسی یک جور سنگ بهترین خواهد بود و بهتر است آدم انها را لمس کند و ان که از همه بیشتر دوست دارد انتخاب کند در واقع این ما نیستیم که سنگ را انتخاب می کنیم این سنگ که ما را انتخاب می کند چون سنگها از قانون طبیعت پیروی می کنند و ما گاهی فراموش می کنیم قانون طبیعت چیست چون خواسته های ما جای نیروی طبیعت را می گیرند
برای
هر ماه تولدی یک نوع سنگ بهتر است مثلا اردیبهشت مالاخید، کوآرتز صورتی ووو... هست
امروز می خواهم راجع به تورمالین بگویم چون برای سیستم عصبی مفید است
تورمالین
تورمالین به رنگ قرمز، آبی ،سبز وجود دارد و نیرو های منفی را جذب نمی کند و یا در خود نگه نمی دارد
تورمالین، سنگ حساسی، پر قدرت و در عین حال ملایمی است
Pyroelectic خصوصیت

یعنی اگر سرد یا گرم شود بار الکتریکی تولید میشود
و خصوصیت

Piezoelectric
یعنی اگر از یک نقطه به ان فشار وارد شودجریان الکتریکی به نقطه انتهاهی دیگر وارد می اورد

برای همین روی سیستم عصبی اثر می گذاردو سیستم عصبی ،الکتریسیته حیاتی رادر اختیار اعضا وغدد ،

قرار می دهد و موجب تعادل در کار انها میشود
خوب از انجا که بیشتر نوشتن ترجمه زیاد و کار زمان بر می برد هرکس بیشتر می خواهد بداند به کتاب

تغییر سرنوشت و درمان با استفاده از سنگهای قیمتی و حواهرات
رنگه و کریستالها
نوشته دایا ساری چکرن ترجمه دکتر پروین بیات مراجعه کند
این تبلیغ نه برای خانم دکتر بیات که من نمیشناسمش فقط کتابش را خواندم نه برای پول خرج کردن است چون سنگهای شفا بخش نیمه قیمتی هستند وقیمت انها بسته به بزرگی زیر 10000 هست
من خودم تورمالین ندارم
ولی سنگ دیگری دارم که 6000 تومان برایش بیشتر ندادم
فقط تا برای ما حا بیفتد که این هزینه استفاده دارد فکر کنم در مملکت ما زمان می برد کما که در آلمان خیلی وقت هست حتی مغازه های مخصوص سنگهای درمانی وجود دارند
Esoterik Geschäft
خوب حالا دلم می خواهد نظرتان را بگویید اگر چیزی دز این زمینه دیده یا شنیده اید اگر خبری دارید بگویید

 |+| نوشته شده در  85/06/10ساعت 11:57  توسط sam  | 
 
  بالا  

Powered by WebGozar